Klimatyzator przenośny tylko z rurą
Aby klimatyzator przenośny mógł spełniać swoje podstawowe zadanie, jakim jest chłodzenie, musi posiadać konkretne elementy, w tym:
- parownik i skraplacz, czyli wymienniki ciepła;
- sprężarkę;
- rurę wyrzutową.
Wewnątrz krąży czynnik roboczy, który odpowiada za ochłodzenie powietrza.
Skoro zatem powietrze jest chłodzone i oddawane do pomieszczenia, „produkt uboczny”, jakim jest powietrze ciepłe, musi zostać usunięty poza to pomieszczenie.
W przypadku np. lodówki, za tę funkcję odpowiada specjalna kratka, a w klimatyzatorach przenośnych – rura wyrzutowa. Bez niej urządzenie nie mogłoby spełniać swojej funkcji.
Jeśli więc widzisz w sprzedaży „klimatyzator przenośny bez rury”, jest to zwyczajny chwyt marketingowy. Takie urządzenie wykorzystuje wodę lub kostki lodu, nie chłodzi, a wręcz może potęgować uczucie gorąca poprzez wydzielaną parę wodną. Dowiedz się więcej i nie daj się nabrać: https://ranking-klimatyzatorow.pl/klimatyzator-z-rura-bez-rury/ .
Zalety klimatyzatora przenośnego
Chociaż klimatyzacja ścienna jest rozwiązaniem wydajnym i skutecznym, nie każdy może sobie na nią pozwolić. Oprócz tego, że jest opcją najdroższą i wymaga dodatkowo montażu przez profesjonalną ekipę, jej instalacja w przypadku budynku wielorodzinnego wymaga uzyskania zgody zarządu. Taki montaż ingeruje w elewację, a sąsiedzi mogą skarżyć się na hałas jednostki zewnętrznej.
Na korzyść klimatyzatorów pokojowych przenośnych przemawiają:
- niższa cena;
- łatwy montaż bez dodatkowych kosztów;
- mobilność, możliwość przemieszczania w zależności od potrzeb;
- brak zezwoleń;
- korzystny stosunek wydajności do ceny.
Zobacz ranking klimatyzatorów przenośnych na lato 2021.
Najważniejsza – moc chłodnicza
Zanim wybierzesz klimatyzator przenośny do swojego mieszkania, zapoznaj się z jego parametrami. Ta wiedza pomoże Ci określić, czy dane urządzenie zdoła schłodzić pomieszczenie.
Przyjmuje się, że schłodzenie 1 m³ powietrza wymaga około 0,03 kW mocy chłodzącej. Jeśli pokój ma powierzchnię 30 m², przy wysokości standardowej 2,7 m, moc klimatyzatora przenośnego powinna wynosić minimum 2,43 kW, co wynika z działania: 30 x 2,7 x 0,03.
Powiększ tę wartość o 20% jeżeli:
- mieszkanie jest słabo izolowane termicznie;
- schładzany pokój znajduje się na poddaszu;
- jego okna wychodzą na stronę południowo-zachodnią, jest mocno oświetlony w ciągu dnia.
Podsumowując: klimatyzator stacjonarny jest rozwiązaniem wydajnym, ale przy tym najdroższym, wymagającym zlecenia montażu oraz uzyskania zgody w przypadku budynku wielorodzinnego.
Najtańszy klimatyzer, nazywany błędnie klimatyzatorem bez rury, charakteryzuje się zerową skutecznością, nie chłodzi.
Rozwiązaniem o korzystnym stosunku ceny do wydajności jest klimatyzator przenośny.