Czym jest kogeneracja?
Rozmowę o kogeneracji rozpocząć trzeba od wyjaśnienia, czym ona właściwie jest. Zgodnie z definicją, mianem tym określamy jednoczesną i skojarzoną w jednym procesie technologicznym produkcję ciepła i elektryczności. Co przy tym warte podkreślenia, samo rozwiązanie nie jest żadną nowością czy innowacją. Na podobnej zasadzie działają w końcu elektrociepłownie, które istnieją w Polsce i na świecie od wielu lat. W tym przypadku mówimy jednak o zorganizowaniu samego wytwarzania prądu i ciepła u odbiorcy końcowego, co już z całą pewnością jest nowoczesnym i pod wieloma względami korzystnym rozwiązaniem.
Kogeneracja – zasada działania
A jak kogeneracja wygląda w praktyce? Systemy tego typu oparte są na specjalnym generatorze, który produkuje prąd ze spalania paliwa – najczęściej gazu ziemnego. Co jasne, podczas tego procesu powstają też spore ilości ciepła, które wykorzystuje się do ogrzewania pomieszczeń. W zasadzie wiec nie ma w tym przypadku mowy o skomplikowanych rozwiązaniach, które mogłyby budzić wątpliwości natury technicznej – w kwestii np. niezawodności czy trwałości. Wbrew pozorom jest to bardzo ważna kwestia, gdyż nikt nie chciałby, by posiadany system zasilania i ogrzewania ulegał częstym awariom czy też wymagał licznych zabiegów konserwujących. Dla porównania: https://www.ewe.pl/kogeneracja
Kogeneracja – wady i zalety
Dla każdego potencjalnego inwestora kluczowe są realne możliwości, które daje kogeneracja. Do zalet tego rozwiązania, należą:
- Oszczędność – kogeneracja pozwala na znaczne obniżenie kosztów wytwarzania prądu i ciepła. W praktyce oznacza to więc zmniejszenie wydatków na te media, co pozwala na uzyskanie zwrotu inwestycji nawet już po kilku latach,
- Ekologia – wysoka sprawność systemów kogeneracyjnych to mniejsze zużycie paliwa i w efekcie mniejsza ilość produkowanego dwutlenku węgla.
- Niezależność – produkując prąd i gaz „u siebie”, można poprawić bezpieczeństwo energetyczne firmy. Łatwiej też w takiej sytuacji planować koszty ogrzewania czy działalności.
Dodatkowo można też stwierdzić, że w zasadzie trudno znaleźć poważne minusy przejścia na kogenerację. Pewnym problemem w tym przypadku może być oczywiście koszt samej inwestycji, choć ten w praktyce powinien się szybko zwrócić. Pewnym kłopotem jest też konieczność dokładnego zaplanowania zmiany sposobu dostarczania energii oraz obliczenie, ile jej będzie potrzebnej w praktyce. Zarówno wybranie tańszego, lecz zbyt słabego, jak i dużo mocniejszego i droższego generatora to poważne i kosztowne błędy. Dlatego też specjaliści zalecają, by korzystać ze wsparcia doświadczonych podmiotów, które oferują systemy kogeneracyjne – np. firma EWE.
Kogeneracja dla domu czy firmy?
Ważnym pytaniem, dotyczącym kogeneracji, jest też kwestia określenia, dla kogo jest to najlepsze rozwiązanie. W praktyce systemy tego typu oferowane są zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i przedsiębiorstw – małych, średnich i dużych. Oczywiście wszystkie one mogą korzystać z zalet tego rozwiązania, choć różna może być ich opłacalność. Ta z kolei w znacznej mierze zależy od zapotrzebowania na ciepło i energię elektryczną. Dlatego też kogeneracja najczęściej polecana jest właśnie przedsiębiorstwom, którym może ona przynieść naprawdę spore oszczędności.
Czy więc kogeneracja to opcja warta rozważenia? Z całą pewnością tak! Tania energia dla firm (np. TUTAJ) to w końcu doskonały sposób na uzyskanie sporych oszczędności!
Zdjęcie główne autor: Piotr Szpakowski