Single Board Computer
Jest to jeden z bardziej podstawowych rodzajów komputerów przemysłowych, dostępnych dziś na rynku. Są to komputery jednopłytkowe, czyli posiadające pamięć oraz procesor i wszystkie kontrolery zintegrowane na jednej PCB. Takie komputery cechuje niewielki rozmiar, dlatego świetnie nadadzą się w momencie, gdy właśnie na tym nam najbardziej zależy.
Box-PC
Producenci często oferują w swojej ofercie płyty typu Box-PC, to znaczy takie wyposażone dodatkowo w nośniki pamięci. Są to komputery, których system chłodzenia odbywa się bezwentylatorowo, a także posiadające duże radiatory, co sprawia, że będą dobrą odpowiedzią dla wszystkich, szukających niezawodnych sprzętów, które potrafią działać w trudnych warunkach.
Przemysłowe płyty główne
Płyty przemysłowe posiadają taką zaletę, że umożliwiają dosyć elastyczne tworzenie konfiguracji IPC, na przykład w samodzielnym dobraniu procesora czy pamięci. Co może stanowić problem to fakt, że przemysłowe płyty główne są dosyć duże, jednak tutaj na pomoc wychodzą producenci, oferując nam, na przykład, komputery modułowe, które składają się z modułów procesora oraz samej płyty bazowej. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, sam klient może wybrać płytę bazową zaprojektowaną przez siebie, która będzie zawierała nietypowe interfejsy i podzespoły, nie będzie wymagała prowadzenia szybkich połączeń pomiędzy jednostką centralną a pamięcią, dodatkowo, będzie ona w rozmiarze, wybranym przez klienta.
Źródło: Balticad, Komputer przemysłowy Kontron SMARC-sAMX6i 0.8 512/4GB
Komputery-karty
Wykorzystywane głównie w telekomunikacji czy przetwarzaniu i analizie dużej ilości danych w czasie rzeczywistym, komputery w formie kart mają tę zaletę, że są idealne do realizacji szybkich systemów komputerowych. Są szeroko wykorzystywane przy budowie szybkich systemów wizyjnych. Najczęściej można je zakupić w dwóch wersjach: uniwersalny system kart komputerowych oraz system kart akwizycji danych i pomiarów.
Komputery panelowe
Ten typ komputerów posiada w jednej obudowie IPC oraz monitor. Nie tylko oszczędza to miejsce, ale także świetnie sprawdzają się, jako systemy wizualizacji danych procesowych w różnego typu zakładach przemysłowych. Dzięki zintegrowanym warstwom sterowniczym i wizualizacyjnym, komputery te są dosyć łatwe w użytkowaniu, jednak trzeba się liczyć z tym, że w razie awarii monitora, konieczna jest wymiana całego urządzenia.
Zastosowanie
Komputery przemysłowe wykorzystuje się przy dużych produkcjach, gdyż poprzez analizę dużej ilości danych na raz, są w stanie szybko wykryć błąd, a także czuwają i scalają pracę innych urządzeń znajdujących się na hali produkcyjnej. Wykorzystanie tych komputerów wpływa na jakość pracy, pozwala na lepsze planowanie i wykrywanie szybko nieprawidłowości.