Nielubiana rola trolla internetowego
Szybkie rozpoznanie, czy negatywny komentarz został umieszczony przez trolla, uchroni przed niebezpieczeństwem utraty dobrego samopoczucia. Choć samo zjawisko, jakim jest trolling internetowy, raczej nie czyni bezpośrednio krzywdy, to wciągnięcie w wir negatywnych emocji może odbić się niekorzystnie na psychice. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznawać osobników, którzy mają złe zamiary i jak sobie z nimi poradzić w sieci. Gdy pozwolimy trollowi pokazać, na co go stać, szybko przekonamy się, że kontynuowanie tego typu narracji prowadzi do rozpowszechniania nienawistnych postaw, zachęcania do dyskryminacji i nietolerancji. Trolling bywa początkiem rozpowszechniania w Internecie mowy nienawiści. To z kolei może zaprowadzić do agresji, przestępstw, a nawet przemocy fizycznej. Troll bez skrupułów atakuje słabszych, w tym ludzi z problemami osobistymi, chorych, dzieci i młodzież. Dlatego nie dajmy się wciągnąć w tego typu dyskusję.
Co konkretnie robi troll w Internecie?
Troll internetowy ma duże wyczucie i wie, kiedy poruszyć kontrowersyjny temat, zarzucić wędkę i wywołać kłótnię. Przychodzi mu to z dużą łatwością i czerpie ze swojego działania sporą satysfakcję. To właśnie ta osoba, która w internetowych dyskusjach stawia kontrowersyjne tezy po to, by wywołać awanturę, o jak najszerszym zasięgu. Osobowość ze skłonnościami do trollowania lubi wpływać na innych, manipulować faktami, ośmieszać, obrażać i wyzywać, a wszystko to w celu wzbudzenia negatywnych emocji – silnego gniewu, wściekłości, irytacji, zwątpienia i smutku. Im więcej negatywnych reakcji, tym nasz troll czuje się bardziej spełniony w swojej niewdzięcznej roli.
Jak sobie radzić z trollingiem w sieci?
Okazuje się, że predyspozycje do bycia trollem ma każdy z nas. W Internecie możemy być (niekiedy tylko pozornie) anonimowi, a jednocześnie wypowiadamy się publicznie. Czasem puszczają hamulce i możemy nie do końca intencjonalnie rozpętać burzę, zwłaszcza wypowiadając się w kontrowersyjnych tematach. Trolling internetowy to pokusa ściągnięcia uwagi i zdobycia większej ilości reakcji innych użytkowników. Dlatego trudno całkowicie uniknąć tego zjawiska zostając np. trollem nieświadomie. Wiele osób zastanawia się, jak radzić sobie z antyspołecznym zachowaniem w sieci, szczególnie na profilach i stronach firmowych. Na portalu SocialPress ukazał się właśnie artykuł, w którym znajdziemy wiele praktycznych wskazówek, jak sobie radzić z trollingiem w sieci.