Kursy programowania dla dzieci w odpowiedzi na zapotrzebowanie na rynku pracy
News

Kursy programowania dla dzieci w odpowiedzi na zapotrzebowanie na rynku pracy

21.02.2020
Jeżeli mamy z jakąś dziedziną styczność od najmłodszych lat, później wydaje nam się ona łatwa i poruszamy się po niej intuicyjnie. Programowanie dla wielu ludzi niezwiązanych w żaden sposób z branżą IT wydaje się czymś całkowicie abstrakcyjnym. Jednocześnie na rynku pracy, zarówno Polskim jak i nawet międzynarodowym, wciąż poszukuje się specjalistów IT i programistów. W ciągle rozwijającym się świecie komputery używane są już niemal wszędzie i w każdym możliwym celu, od zwykłego laptopa służącego głównie do przeglądania stron internetowych, przez roboty sprzątające, po łaziki wysyłane na Marsa i badające stan gleby na innej planecie. Jeżeli więc programowanie obecne jest wszędzie, znając jego podstawy, otwierają się przed nami naprawdę szerokie perspektywy zawodowe. Kurs programowania dla dzieci ma wdrożyć najmłodszych w świat branży IT, aby w przyszłości poruszać się po nim intuicyjnie i ze zrozumieniem.

Zapotrzebowanie na rynku pracy na specjalistów IT

Wciąż rozwijający się technologicznie świat potrzebuje coraz większej ilości specjalistów IT. Żyjemy aktualnie w czasach, w których komputery używane są w każdej możliwej branży. Jeżeli więc dziecko kierowane jest w tym kierunku nauki i wchodząc w dorosłość, posiada już przynajmniej podstawową wiedzę, która pozwala mu się swobodnie poruszać w świecie programowania, ma przed sobą naprawdę szerokie perspektywy zawodowe. Programistów zatrudniają dziś już nie tylko firmy zajmujące się ściśle komputerami. Specjaliści w dziedzinie IT potrzebni są przecież wszędzie tam, gdzie w pracy używa się komputerów. Ktoś z takim wykształceniem może pracować więc przy przeróżnych programach, które czasem mają obsługiwać komputer pokładowy samochodu, a czasem księżycowego łazika.

Szkoła programowania dla dzieci

Kursy programowania dla dzieci wraz ze szkołą programowania Akademia Informatyki są także świetnym przygotowaniem przed późniejszym podjęciem studiów w tym kierunku. Jeżeli dziecko spotyka się z tą tematyką już od czasów szkoły podstawowej, ma zdecydowanie ułatwiony start na uczelni wyższej. Nie musi przecież przyswajać wówczas podstaw, które z początku rówieśnicy zmuszeni są nadrobić. Wszystkie zajęcia i zdobywana wiedza wydaje się bardziej zrozumiała, kiedy podstawa całego tematu znajoma jest takiej osobie od dziecka.

 

W Akademii Informatyki zarówno omawiana tematyka jak i sposób prowadzenia zajęć dostosowuje się do wieku dzieci. Kluczowy jest fakt, że dziecko przyswaja wiedzę inaczej niż dorosły, a programowanie jest na tyle wielowątkowym tematem, że należy go przekazać w odpowiedni sposób, aby na pewno został zrozumiany. Grupy, w których odbywają się zajęcia, ustala się według wieku, tworząc jedną przeznaczoną dla dzieci w wieku 9 - 12 lat, drugą w wieku 12 - 14 lat i następną, 14 - 18 lat. W ten sposób można dobrać również najodpowiedniejszy materiał dla konkretnej grupy wiekowej uczniów.

Poszukiwania programistycznych talentów

Nie jest tajemnicą, że ci, którzy zaczynali naukę w jakiejś dziedzinie już w dzieciństwie, później radzą sobie zdecydowanie sprawniej od tych, którzy uczą się od całkowitych podstaw. Młodzi ludzie często nie potrafią odnaleźć dziedziny dla siebie, w której czuliby się dobrze, która mogłaby dawać im zawodową satysfakcję, a przy tym pozwoliła zarobić tyle, aby godnie żyć. Jeżeli jednak pomożemy dzieciom odnaleźć tę wyjątkową dziedzinę zanim staną one przed wyborem swojego przyszłego zawodu, będą mieć znacznie łatwiejszy i szybszy start w przynoszące sukcesy życie zawodowe.

 

Kursy programowania dla dzieci są odpowiedzią na zapotrzebowanie na rynku pracy, ponieważ nie można odłączyć elementu zatrudnienia od edukacji. Ludzie uczą się i zdobywają tytułu zawodowe po to, aby móc się później utrzymać ze swojej pracy. Dążymy do tego, aby każdy w swojej pracy mógł odnaleźć również pasję i satysfakcję, jednak zatrudnienie i możliwość zarobienia pieniędzy umożliwiających normalne życie jest absolutnie nierozłączna. Prowadząc kurs programowania w Krakowie, trzeba skupić się na budzeniu wśród młodzieży tego licznie zamieszkałego miasta pasji, która pociągnie ich następnie do zdobywania wiedzy i umiejętności. Kurs programowania nie będzie oczywiście wyborem każdego dziecka - niektóre z nich chętniej opanuję grę na instrumencie, albo zdobędą sukcesy w konkursach literackich. Warto jednak poszukiwać i programistycznych talentów wśród młodzieży, szczególnie kiedy rynek pracy zgłasza tak duże zapotrzebowanie na tych właśnie specjalistów.

Czym jest programowanie?

Bardzo często trudność budzi już samo pytanie, o co tak naprawdę w programowaniu chodzi. Języków używanych w programowaniu jest kilka i jeden z nich, lepszy będzie do stworzenia gry komputerowej, podczas gdy inny ze względu na specyfikę sprawniej poradzi sobie z rozbudowaną stroną internetową. Najprościej mówiąc języki te, takie jak Java, czy Ruby, służą do komunikacji człowieka z komputerem. Kod pisany przez programistę jest pewnego rodzaju wiadomością, którą komputer przetwarza na zrozumiałą dla siebie formułę pełną zer i jedynek.

 

Kurs programowania w Krakowie wraz ze szkołą programowania Akademia Informatyki proponuje zajęcia z takich języków jak Python, Java, czy JavaScript. Znając je i potrafiąc ich używać, młody człowiek ma przed sobą bardzo wiele perspektyw możliwości podjęcia dalszej edukacji w tym kierunku i znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia.

News Zarządzanie produkcją w czasie rzeczywistym - jak program produkcyjny wspiera elastyczność w odpowiedzi na zmienne zapotrzebowanie?

Coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw bazuje na modelu zarządzania produkcją w czasie rzeczywistym. To pozwala firmie być bardziej elastyczną i lepiej reagować na zmiany w zapotrzebowaniu, awarie maszyn czy inne nieprzewidziane zdarzenia w sposób znacznie bardziej efektywny niż w przypadku tradycyjnych metod planowania. Jak program do zarządzania produkcją wspiera takie podejście przedsiębiorstwa? czytaj więcej

News Złom komputerowy - jak działa skup kart graficznych i procesorów?

Zarówno w domach, jak i w dużych firmach uszkodzony sprzęt komputerowy stanowi spory problem. Nie można go po prostu wyrzucić do kontenera na śmieci, a więc uszkodzone urządzenia po prostu zajmują miejsce i zbierają kurz. Rozwiązaniem problemu jest skup kart graficznych i procesorów – tam można oddać uszkodzony sprzęt. czytaj więcej

News Konica Minolta rozszerza zakres usług IT

Konica Minolta przejęła firmę Grupo Meridian, aby rozszerzyć zakres oferowanych usług IT w dziedzinie bezpieczeństwa, komunikacji, rozwoju oprogramowania oraz doradztwa technologicznego. czytaj więcej