Usługa migracji danych – najważniejsze informacje
Migracja danych to czasochłonny i wieloetapowy proces. Udany transfer dużej ilości danych wymaga bowiem zachowania spójności i kompletności informacji oraz przestrzegania ustalonej hierarchii i występujących zależności między poszczególnymi elementami i obiektami. Mimo że zadanie to nie należy do szczególnie łatwych, w określonych przypadkach usługi migracji danych okazują się konieczne. Wśród sytuacji, będących zasadnym powodem do przeprowadzenia tej procedury, wymienia się przede wszystkim:
- aktualizację lub zmianę dotychczasowego systemu informatycznego;
- przeniesienie danych do chmury;
- konsolidację systemów;
- archiwizację danych.
Bezpieczna migracja danych – podstawowe zasady
Migracja systemów i przenoszenie danych między różnymi platformami wymaga zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Dziś ochrona danych to bowiem jedna z priorytetowych kwestii dla każdego biznesu, a gromadzone informacje stanowią istotne aktywa firmy. Dlatego planując transformację infrastruktury IT, warto mieć na uwadze, że procesy tego typu niosą ze sobą szereg ryzyk. Nieprawidłowo wykonana migracja danych może bowiem skutkować utratą dostępności, integralności czy nawet poufności posiadanych danych i tym samym złamaniem obowiązujących przepisów prawnych z zakresu bezpieczeństwa danych i zarządzania nimi. Wszystko to może skutkować ogromnymi stratami (również finansowymi) dla firmy. Z tego powodu profesjonalne usługi migracji danych zyskują współcześnie na znaczeniu bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.
Przeprowadzając migrację danych z jednej platformy na inną, należy zatem w sposób szczególny zadbać o kwestie takie jak wykonanie kopii bezpieczeństwa oraz utrzymanie ciągłości działania obu systemów. Warto w tym celu skorzystać ze wsparcia doświadczonych specjalistów, którzy przeprowadzą cały proces w sposób kontrolowany i w pełni bezpieczny, eliminując jednocześnie ryzyko utraty danych czy wystąpienia naruszeń w zakresie ich ochrony. Skuteczna transformacja systemów wymaga ponadto przeprowadzenia konwersji danych oraz sprawnej adaptacji do nowego środowiska informatycznego.
Aby migracja danych przebiegła prawidłowo i bez komplikacji, należy również dokładnie określić jej zakres i obejmujące ją elementy infrastruktury. Dla powodzenia całego procesu istotne jest ponadto to, aby precyzyjnie wskazać wszystkie obszary działania przedsiębiorstwa, z których dane posłużą następnie do zasilenia nowych systemów. W tym obszarze również przyda się ekspercka wiedza specjalistów świadczących usługi migracji danych.