W jaki sposób monitoruje się oprogramowanie instalacji fotowoltaicznej?
Producenci elementów instalacji stosują zwykle jedną z dwóch metod umożliwiających śledzenie wydajności instalacji. Może to być analiza wartości, jakie wyświetlają się na ekranie falownika lub wykorzystanie oprogramowania dedykowanego do obsługi danego systemu. Jakie informacje gromadzą aplikacje typu data management? Przede wszystkim informacje wejściowe i wyjściowe dotyczące napięcia, mocy oraz ilości wytwarzanej energii. Dzięki takiej aplikacji mamy dostęp do generatora analiz dziennych, miesięcznych lub rocznych. Wiele programów umożliwia także tworzenie i edytowanie wykresów dotyczących ilości generowanej i wykorzystywanej energii elektrycznej.
Każdy falownik ma możliwość dostępu do internetu, jednakże to klient musi takie połączenie zapewnić, czyli posiadać w miejscu montażu falownika dostateczny sygnał wifi lub doprowadzony kabel LAN.
Jak przebiega monitoring systemu PV?
Regularne przeglądy instalacji fotowoltaicznej pomagają utrzymać jej optymalną wydajność, wydłużyć żywotność działania systemu oraz w porę wykryć ewentualne usterki i nieprawidłowości w działaniu paneli. Kontrola instalacji na płaszczyźnie jej efektywności wymaga korzystania z oprogramowania dostarczanego przez producenta. Software umożliwia podgląd w czasie rzeczywistym działania paneli fotowoltaicznych.
O panele PV możemy zadbać sami. Najczęściej wystarczy wyczyścić je wodą z ewentualnym dodatkiem rozcieńczonego detergentu. Zwracajmy jednak uwagę, aby nie porysować płaszczyzny roboczej, ponieważ wpłynie to negatywnie na wydajność całej instalacji.
Jak często należy monitorować instalację fotowoltaiczną?
Same panele powinny być poddawane przeglądowi raz lub dwa razy do roku (na przełomie sezonu zimowo-wiosennego oraz jesienno-zimowego). Instalacje zazwyczaj nie są awaryjne i – jeżeli nie dojdzie do powstania uszkodzeń mechanicznych – raczej nie musimy obawiać się o sprawność jej elementów. Oprogramowanie pomaga w zidentyfikowaniu i odpowiednio szybkim zgłoszeniu anomalii firmie montażowej. Niespodziewane wzrosty lub spadki wskazań aplikacji mogą świadczyć o awarii, której nie widać gołym okiem. W takiej sytuacji warto skorzystać z fachowej pomocy ekipy montażowej, która zidentyfikuje źródło problemu i doradzi najlepsze rozwiązanie.
Fotowoltaika dla domu to bardzo dobra opcja, a jeżeli już się na nią zdecydowałeś, powinieneś pamiętać o regularnych przeglądach systemu. Dzięki temu dłużej będziesz się cieszył z darmowego prądu. Monitorowanie instalacji fotowoltaicznej przypomina dbanie o samochód. Nawet jeżeli uważamy, że nic się nie psuje, warto od czasu do czasu zajrzeć do mechanika, aby spać spokojnie.