Jakie rodzaje outsourcingu wyróżniamy?
Możemy dzisiaj wyróżnić podstawowy podział outsourcingu, który odnosi się do oddelegowania zewnętrznych specjalistów do konkretnych zadań:
- zewnętrzny (kontraktowy) – polega na zleceniu obowiązków zewnętrznemu podmiotowi gospodarczemu,
- wewnętrzny (kapitałowy) – w tym przypadku najczęściej zakładana jest spółka, czyli nowy podmiot, który przejmuje umową określony obszar działalności firmy.
Wykorzystanie źródeł zewnętrznych możemy spotkać dzisiaj w wielu dziedzinach, m.in. w IT, księgowości, zaopatrzeniu, czy administracji kadrowej.
Dlaczego warto postawić na outsourcing?
Wykonywanie zbyt wielu zadań przez przedsiębiorcę, może przynieść niekorzystny wpływ na działalność firmy. Jeżeli Twoje przedsiębiorstwo rozrasta się szybko i stabilnie, powinieneś dokładnie przeanalizować główne cele i zadania firmy. Składając część obowiązków w ręce specjalistów od outsourcingu, możesz skupić się właśnie na priorytetach swojej firmy. Dzięki takiemu posunięciu możesz liczyć również na zmniejszenie ponoszonych kosztów związanych z zatrudnieniem i szkoleniem nowych pracowników.
Czy korzystanie z zewnętrznych specjalistów jest bezpieczne?
Opinie na temat outsourcingu są podzielone. Niektórzy twierdzą, że wcielanie zewnętrznych osób w prywatne bazy danych i listy klientów może być niebezpieczne. Owszem, podjęcie tego typu decyzji może być ryzykowne, zwłaszcza gdy firma decyduje się na pomoc specjalisty z niepewnego i niesprawdzonego źródła. Warto w takiej sytuacji zrobić dokładne rozeznanie, np. pytając o rekomendację poprzedniego pracodawcę oraz zabezpieczyć się dokładnie sprecyzowaną i rozbudowaną umową, dotyczącą rodzaju obsługi firmy.
Outsourcing IT jest coraz popularniejszy!
Coraz więcej firm stawia dzisiaj na outsourcing IT To wygodne rozwiązanie, które pozwala korzystać firmom z usług doskonale wyszkolonych specjalistów z zakresu IT. Mogą oni odciążyć Klienta w obszarze zaplecza informatycznego. W jaki sposób? O to spytaliśmy specjalistę z firmy Infolet:
Korzystanie z outsourcingu pozwala firmie na zoptymalizowanie kosztów operacyjnych, przy jednoczesnym podniesieniu jakości usług informatycznych. Specjaliści IT mogą pomóc kompleksowo zarządzać infrastrukturą informatyczną przedsiębiorstwa, archiwizacją baz danych, hostingiem, zarządzaniem stronami WWW, czy pomocą w dostępie do najnowszych oprogramowań i rozwiązań technologicznych. Przeprowadzają również szkolenia pracowników w wybranym zakresie i sprawują pieczę nad stanem technicznym sprzętu komputerowego znajdującego się w firmie. To oczywiście tylko niektóre z przykładów, jakie mogą zaoferować specjaliści zajmujący się profesjonalną administracją IT.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł nieco przybliżył Ci zagadnienie outsourcingu i rozwiał wszelkie wątpliwości co do opieki informatycznej dla firm.