Impuls elektromagnetyczny i przepięcie, a współczesna elektronika
Jednym z poważniejszych zagrożeń, na jaką jest narażona elektronika wszelkiego rodzaju, to wzrost napięcia powyżej wartości znamionowej. W karcie produktu, opisie czy dokumentacji technicznej każdego urządzenia elektrycznego powinna znajdować się informacja o wartości znamionowej napięcia elektrycznego. Pozwoli to na dobranie odpowiedniego zasilacza, który zamienia prąd przemienny na stały o zadanym napięciu, co ostatecznie umożliwi poprawne korzystanie z urządzenia.
Jeśli jednak instalacja lub zasilacz są uszkodzone, to w konsekwencji może dojść do przekroczenia znamionowej wartości napięcia elektrycznego. Zjawisko to nosi nazwę przepięcia i często prowadzi ono do trwałego uszkodzenia danego elementu. Podobnym zagrożeniem jest impuls elektromagnetyczny (ang. EMP), który w krótkim czasie indukuje wysokie natężenie elektryczne, co doprowadza do wzrostu temperatury i ostatecznie uszkodzenia komponentów, z których składa się urządzenie. Może to również prowadzić do powstania łuku elektrycznego, co doprowadzi do pożaru. Zaleca się, by wszystkie urządzenia elektryczne znajdowały się poza obszarem działania tego zjawiska, dzięki czemu zwiększy się ich żywotność.
Jak zabezpieczyć urządzenia elektryczne przed brudem i wilgocią?
Innym poważnym zagrożeniem dla urządzeń elektrycznych są czynniki atmosferyczne i oraz środowisko pracy. Wszystkie przyrządy, elektronarzędzia czy nawet elektronika użytkowa w celu zabezpieczenia istotnych elementów obwodu (przewody, płytki drukowane z kondensatorami i rezystorami) wyposażono w obudowę. W zależności od przeznaczenia danego urządzenia obudowa powinna spełniać wszelkie normy i posiadać wszystkie certyfikatu.
Jednym z istotniejszych jest klasa szczelności IP i to najczęściej tę informację podaje producent w karcie produktu. Im agresywniejsze środowisko pracy, tym obudowa dla urządzenia elektrycznego powinna mieć wyższą klasę szczelności. W elektronice komercyjnej (użytkowej) ważne są również design czy ergonomia, by produkt był atrakcyjny dla klienta i dobrze prezentował się w widocznym miejscu. Więcej o obudowach dla urządzeń elektrycznych i tym, czym powinna się charakteryzować przeczytacie w tym miejscu.
Jak jakość wykonania wpływa na żywotność urządzenia elektrycznego?
Innym, mniej oczywistą rzeczą są błędy producenta podczas wykonania danego urządzenia elektrycznego czy dobór wadliwych komponentów użytych podczas produkcji. Sprawdzeni dostawcy oferują przyrządy, jak woltomierze, wkrętarki czy multimetry, które posłużą przez długi czas i sprawdzą się zarówno w rękach specjalistów, jak i amatorów lub majsterkowiczów.