Na jakie zagrożenia wystawiane są urządzenia elektryczne
News

Na jakie zagrożenia wystawiane są urządzenia elektryczne?

02.01.2020
Wszelkiego rodzaju elektronika stała się częścią życia współczesnych ludzi i dziś nikt nie wyobraża sobie dnia bez używania smartfona, telewizji, artykułów gospodarstwa domowego czy elektronarzędzi. Wszystkie one są jednak wrażliwe na awarie i uszkodzenia mechaniczne spowodowane niewłaściwym użytkowaniem. Sprawdź, co zagraża zarówno specjalistycznym, jaki użytkowym urządzeniom elektrycznym.

Impuls elektromagnetyczny i przepięcie, a współczesna elektronika

Jednym z poważniejszych zagrożeń, na jaką jest narażona elektronika wszelkiego rodzaju, to wzrost napięcia powyżej wartości znamionowej. W karcie produktu, opisie czy dokumentacji technicznej każdego urządzenia elektrycznego powinna znajdować się informacja o wartości znamionowej napięcia elektrycznego. Pozwoli to na dobranie odpowiedniego zasilacza, który zamienia prąd przemienny na stały o zadanym napięciu, co ostatecznie umożliwi poprawne korzystanie z urządzenia.

 

Jeśli jednak instalacja lub zasilacz są uszkodzone, to w konsekwencji może dojść do przekroczenia znamionowej wartości napięcia elektrycznego. Zjawisko to nosi nazwę przepięcia i często prowadzi ono do trwałego uszkodzenia danego elementu. Podobnym zagrożeniem jest impuls elektromagnetyczny (ang. EMP), który w krótkim czasie indukuje wysokie natężenie elektryczne, co doprowadza do wzrostu temperatury i ostatecznie uszkodzenia komponentów, z których składa się urządzenie. Może to również prowadzić do powstania łuku elektrycznego, co doprowadzi do pożaru. Zaleca się, by wszystkie urządzenia elektryczne znajdowały się poza obszarem działania tego zjawiska, dzięki czemu zwiększy się ich żywotność.

Na jakie zagrożenia wystawiane są urządzenia elektryczne 2

Jak zabezpieczyć urządzenia elektryczne przed brudem i wilgocią?

Innym poważnym zagrożeniem dla urządzeń elektrycznych są czynniki atmosferyczne i oraz środowisko pracy. Wszystkie przyrządy, elektronarzędzia czy nawet elektronika użytkowa w celu zabezpieczenia istotnych elementów obwodu (przewody, płytki drukowane z kondensatorami i rezystorami) wyposażono w obudowę. W zależności od przeznaczenia danego urządzenia obudowa powinna spełniać wszelkie normy i posiadać wszystkie certyfikatu.

 

Jednym z istotniejszych jest klasa szczelności IP i to najczęściej tę informację podaje producent w karcie produktu. Im agresywniejsze środowisko pracy, tym obudowa dla urządzenia elektrycznego powinna mieć wyższą klasę szczelności. W elektronice komercyjnej (użytkowej) ważne są również design czy ergonomia, by produkt był atrakcyjny dla klienta i dobrze prezentował się w widocznym miejscu. Więcej o obudowach dla urządzeń elektrycznych i tym, czym powinna się charakteryzować przeczytacie w tym miejscu.

Na jakie zagrożenia wystawiane są urządzenia elektryczne 3

Jak jakość wykonania wpływa na żywotność urządzenia elektrycznego?

Innym, mniej oczywistą rzeczą są błędy producenta podczas wykonania danego urządzenia elektrycznego czy dobór wadliwych komponentów użytych podczas produkcji. Sprawdzeni dostawcy oferują przyrządy, jak woltomierze, wkrętarki czy multimetry, które posłużą przez długi czas i sprawdzą się zarówno w rękach specjalistów, jak i amatorów lub majsterkowiczów.

News Elektronika: klucz do precyzyjnej obserwacji w nocy

Elektronika odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu, wpływając na wiele aspektów, od komunikacji po rozrywkę. Jednak jednym z najbardziej fascynujących zastosowań elektroniki jest jej zdolność do poprawy naszego zrozumienia i interakcji z otaczającym nas światem, zwłaszcza w kontekście obserwacji nocnej. W tym artykule przyjrzymy się, jak zaawansowane technologie elektroniczne, takie jak termowizory myśliwskie obserwacyjne, umożliwiają precyzyjną obserwację w nocy, co jest nieocenione dla myśliwych i entuzjastów przyrody. Zbadamy, jak te urządzenia działają, jakie korzyści oferują oraz jak wybrać odpowiedni model, aby spełnić indywidualne potrzeby. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Odkrywając trendy i możliwości w cyberbezpieczeństwie: strategia Fortry oczami Darrena Gale’a

Bakotech omawia z Darrenem Gale'em z Fortra perspektywy rozwoju rynku cyberbezpieczeństwa w Polsce, kluczowe rozwiązania oferowane przez firmę oraz wizję przyszłości w kontekście zmieniających się wyzwań technologicznych. W rozmowie poruszono również trendy w ochronie danych, ofensywnym bezpieczeństwie i strategii rozwoju Fortra. Wywiad rzuca światło na kierunki rozwoju firmy dostarczającej zaawansowane narzędzia wspierające organizacje w walce z cyberzagrożeniami. czytaj więcej

News Jak sfinansować zakup sprzętu IT do firmy? Mały przewodnik

Każda współczesna firma musi podążać z duchem czasu. W miarę postępu technologii, aktualizacja sprzętu IT staje się koniecznością nie luksusem. Jednak koszty związane z zakupem najnowszych urządzeń i oprogramowania mogą być wyzwaniem dla budżetu firmy. W tym artykule przedstawiamy przystępne opcje finansowania, które pomogą zrealizować technologiczne potrzeby Twojej działalności bez nadwyrężania finansów. czytaj więcej

News Fotowoltaika dla firm - jak uzyskać dofinansowanie w 2025 roku?

Instalacje fotowoltaiczne wciąż są jednym z najlepszych rozwiązań dla przedsiębiorców, którzy chcą ograniczyć stałe koszty prowadzenia firmy. Jest to co prawda niemała inwestycja, stąd też duża część właścicieli firm odkłada ją w czasie, ale warto ją poczynić. Istnieje bowiem wiele instrumentów finansowych, które pomogą zrealizować to przedsięwzięcie bez ponoszenia dużych nakładów finansowych. Dodatkowo dzięki programom dofinansowania fotowoltaiki przedsiębiorcy mogą obniżyć koszty inwestycji. Czy jednak w 2025 roku można liczyć na takie samo wsparcie? Przyjrzyjmy się dostępnym opcjom. czytaj więcej