Xbox Series X – problem z obrazem
Czarny ekran to absolutnie jeden z najczęstszych problemów konsol, a zarazem najsmutniejszy widok dla każdego gracza spragnionego dobrej zabawy. Od czego musimy zacząć? Na początek wykluczamy kwestię błędnych ustawień bądź źle dobranych urządzeń (np. próby ustawienia rozdzielczości 4K na telewizorze niewspierającym tej technologii). Eliminujemy też winę po stronie przewodu HDMI sprawdzając go np. z innym sprzętem. Następnie rzucamy okiem na gniazdo HDMI i szukamy widocznych uszkodzeń. Jeśli na nie natrafimy, serwis zajmie się dla nas wymianą. Przy braku takich oznak jako eksperci sięgamy po tester, który podpinamy do portu, by poznać działanie połączeń oraz zakres sygnałowy. Konieczne może okazać się też zweryfikowanie głównego układu APU pod względem otrzymywanego i oddawanego napięcia.
Likwidacja problemów z obrazem w Xbox Series X wymaga dużej precyzji oraz odpowiedniego sprzętu, nasza praca polega na użyciu stacji lutowniczej na ciepłe powietrze. Konieczne jest ostrożne, drobiazgowe podejście, które pozwoli uniknąć uszkodzenia delikatnych, plastikowych elementów. Na koniec sprawdzamy rezultaty naszych poczynań pod mikroskopem. Cóż, nikt nie mówił, że będzie łatwo, dlatego postaw na doświadczony serwis konsol.
Xbox Series X nie czyta płyty, czyli o laserze i napędzie
Jednym z powszechnych problemów jest brak możliwości odczytania danych z nośnika. W takiej sytuacji starym dobrym sposobem powinniśmy zweryfikować stan dysku. Jeśli znajduje się na nim kurz czy bród, usuniemy je za pomocą miękkiej ściereczki. W przypadku zarysowanej powierzchni możemy spróbować oddać płytę do renowacji – niestety, nie gwarantuje ona sukcesu.
Niewykluczone, że z problemem zetkną się także osoby pedantycznie dbające o stan fizycznych edycji gier. Może się okazać, że Xbox Series X nie widzi płyty, nie reaguje w żaden sposób, czasami też wydaje z siebie głośne dźwięki lub podaje informację o błędzie 0x80820003 – 0x21. Szkopuł może tkwić w laserze odpowiedzialnym za odczyt nośników. To powszechna usterka, na szczęście wymiana części nie jest skomplikowana, a i koszt naprawy nie nadwyręży znacznie naszego budżetu.
Innym powodem, przez który Xbox Series X nie czyta płyt, jest uszkodzenie napędu. Zaskakująco często jest to spowodowane umieszczeniem w nim dodatkowego krążka z grą albo (co gorsza!) monety czy innego niewielkiego elementu. Ponieważ jest to mechanizm bardzo delikatny, naprawa Xbox Series X powinna zostać przeprowadzona w dobrym serwisie.
Konsola Xbox Series X nie włącza się, czy to jej koniec?
To, że „konsola się nie uruchamia” rozumiemy zwykle na kilka sposobów. Może to oznaczać brak reakcji na wciskanie przycisku odpowiedzialnego za odpalenia Xboksa, co zwykle spowodowane jest uszkodzeniem mechanicznym albo zalaniem sprzętu. Ten sam objaw daje uszkodzony zasilacz, który należy naprawić lub wymienić (zawsze mamy na stanie kilka sztuk). Bywa to ten kwestia układu zasilania na płycie głównej.
Przejdźmy teraz do sytuacji, w której Xbox Series X nie uruchamia systemu. Wiemy już, że rozruch działa, co sygnalizują nam diody czy dźwięk, natomiast na ekranie pojawia się komunikat o błędzie. Może być to kwestia uszkodzonego dysku twardego wywołującego problem z przeprowadzeniem aktualizacji, którymi regularnie raczy nas Microsoft stale ulepszając swoje dziecko. Kłopot z uaktualnieniem systemu czasami zwiastuje też usterkę w kluczowych podzespołach, ponieważ konsola automatycznie weryfikuje ich stan przed wprowadzeniem nowych rozwiązań. Może to zwiastować problem z mostkiem lub APU. Profesjonalna ekspertyza z pewnością to wykryje.
Naprawa pada Xbox Series X i S – nie taki diabeł straszny
Bez sprawnego kontrolera każdy gracz poczuje się jak bez ręki. Tutaj również natkniemy się na szereg problemów, ponieważ pady do Xboksów Series S/X są technologicznymi perełkami, które nie trudno uszkodzić. Może wystąpić problem ze sparowaniem sprzętu z konsolą (konieczna jest wymiana modułu) albo wprost przeciwnie – urządzenie nie będzie chciało działać podczas połączenia po kablu (kwestia gniazda USB typu C). Podatne na usterki są wszystkie przyciski, co objawia się m.in. luźnymi triggerami czy bumperami – zwykle wywołane jest to upadkiem albo zalaniem. Z kolei awaria portu dźwiękowego lub mikrofonu to kłopot szczególnie dla użytkowników ceniących rozgrywkę wieloosobową i stały kontakt głosowy ze znajomymi.
Naprawa pada Xbox Series X/S obejmuje także względy czysto kosmetyczne. Uszkodzona obudowa raczej nie będzie wpływała negatywnie na użycie, choć może skutkować kiepską ergonomią. Na szczęście wymiana stelaża nie stanowi problemu dla serwisu. Częściej jednak spotkamy się z uszkodzeniem gałek analogowych, dlatego poświęcimy im oddzielny akapit.
Problem z analogami pada Xbox Series
Oto dwa kluczowe elementy, bez których ciężko wyobrazić sobie współczesne kontrolery. Wielu uznaje je za mniej precyzyjne od myszki, inni zadają temu kłam, doskonale nimi operując. To ich używamy do wykonywania dryblingów w cyklu FIFA czy celowania w grach z serii Halo. Do najczęstszych usterek pada Xbox Series X/S należą dryfujące analogi, a zatem takie, które samodzielnie zmieniają kierunek.
Wymiana uszkodzonego elementu wymaga skrupulatności i ostrożności, nie ma możliwości wykonania tej naprawy bez rozkręcenia urządzenia oraz lutowania. Kluczowe jest też użycie oryginalnych części, co wpłynie na komfort przyszłego użytkowania. Przełoży się na niego również wymiana osłonek analogów, co dobrze zrobi estetyce pada.
Wystąpił u Ciebie jeden z tych problemów? Pora na wizytę w serwisie
Potencjalnych uszkodzeń sprzętu jest wiele, zaryzykujemy jednak stwierdzenie, że w naszym artykule zawarliśmy najczęstsze z nich. Mamy na to doskonałe dowody – setki sprawnie rozwiązanych zgłoszeń. Konsole Xbox Series X to solidne urządzenia, ale nawet Microsoft nie był w stanie uchronić go przed powszechnymi problemami. Ba! Niektóre z nich mieliśmy już okazję zobaczyć w poprzednich generacjach, w tym również w „machinach” konkurencji ze stajni Sony i Nintendo.
W większości przypadków naprawa jest najlepszym i najtańszym wyjściem, choć nie polecamy wykonywać jej samemu. Rozmawiamy tu w końcu o drogich, skomplikowanych urządzeniach, które lepiej oddać w ręce ekspertów.
News Retro dysk twardy - powrót do przeszłości w świecie komputerów i gier
W świecie technologii, gdzie dominują coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, powrót do starszych koncepcji bywa zaskakujący, a czasem nawet fascynujący. Retro dysk twardy to jedno z tych urządzeń, które pozwala nam cofnąć się do przeszłości, kiedy komputery działały na innych zasadach, a gry komputerowe przyciągały prostotą i wyjątkowym klimatem. Dla niektórych to sentymentalna podróż, a dla innych - szansa na odkrycie dawnych czasów. Sprawdźmy wspólnie czym jest tytułowy retro dysk. czytaj więcejNews Najczęstsze błędy w ochronie przeciwpożarowej i jak ich unikać
Ochrona przeciwpożarowa jest kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa w każdym budynku, zarówno mieszkalnym, jak i komercyjnym. W obliczu rosnącego ryzyka pożarów, właściwe zabezpieczenia mogą stanowić różnicę między minimalnymi szkodami a katastrofą. Skuteczne systemy ochrony przeciwpożarowej nie tylko chronią życie ludzkie, ale również zabezpieczają mienie oraz pozwalają na szybką reakcję w sytuacjach kryzysowych.Pomimo rosnącej świadomości dotyczącej znaczenia ochrony przeciwpożarowej, wiele budynków wciąż cierpi z powodu podstawowych błędów, które mogą mieć poważne konsekwencje. W tym artykule omówimy najczęstsze błędy związane z ochroną przeciwpożarową i podzielimy się praktycznymi poradami, jak ich unikać. Wiedza na temat tych pułapek jest nieoceniona dla każdego, kto chce zapewnić maksymalne bezpieczeństwo dla siebie i innych. czytaj więcej