Oprogramowanie dla uczelni a kwestia RODO
Każdy pracownik jednostki o charakterze edukacyjnym (szkoły, uczelni wyższej, bądź rozmaitych domów kultury) musi posiadać wiedzę, która pozwoli mu na przetwarzanie danych osobowych uczniów lub studentów zgodnie z obowiązującą literą prawa. Oczywiście, zapisy te bywają niezwykle wyśrubowane, wymuszając na pracownikach szereg dosyć nużących czynności, związanych z procedurami bezpieczeństwa. Należeć do nich może m.in.
- zablokowanie komputera przy pomocy mocnego hasła i ustawienie krótkiego czasu
oczekiwania na wygaszacz ekranu, - zamykanie całej dokumentacji na klucz przed każdym wyjściem z pomieszczenia,
- restrykcyjna polityka względem informacji udzielanych osobom trzecich.
W świetle przytoczonych powyżej przykładów, oprogramowanie dla uczelni powinno spełniać przede wszystkim wymogi, związane z zapisami RODO. O ile zgodność systemu z zaleceniami delegowanego inspektora odgrywa kluczową rolę przy jego instalacji, warto mieć na względzie także inne funkcjonalności. Poprawnie wdrożone oprogramowanie dla uczelni zapewnia bowiem znacznie więcej możliwości niż ochrona personaliów studentów i kadry pedagogicznej.
Jakie funkcje powinno zawierać oprogramowanie dla uczelni?
Jednym z najważniejszych aspektów, którymi powinno cechować się kompleksowe, kadrowo płacowe oprogramowanie dla uczelni, jest intuicyjny i przejrzysty mechanizm zarządzania nieobecnościami kadry dydaktycznej. W sytuacji, w której prowadzący nie będzie mógł poprowadzić zajęć (a okoliczności nie pozwalają na poinformowanie o zaistniałej sytuacji sekretariat uczelni), studenci będą mogli otrzymać zautomatyzowane powiadomienie o odwołaniu zajęć. Nie mniej istotnym czynnikiem jest również utworzenie osobistych profili studentów, na których będą oni informowani o aktualnym etapie zaliczeń bądź rozpatrywania złożonych wniosków.
Nie należy również zapominać o funkcjonalnościach, związanych z aspektami kadrowo płacowymi. Aby ułatwić wewnętrzny przepływ informacji, oprogramowanie dla uczelni powinno cechować się identycznymi funkcjami co jego „komercyjne” odpowiedniki – zapewniać automatyczne przesyłanie dokumentacji do urzędu skarbowego oraz ZUS-u, gromadzić informacje, niezbędne do wystawienia PITów, oraz samoczynnie wyliczać należne wynagrodzenie (powiększone o ewentualną premię bądź nadgodziny).
TETA AIR – kompleksowe oprogramowanie dla uczelni, które potrafi więcej niż myślisz
W szerszej perspektywie wyraźnie dostrzec można, że oprogramowanie dla uczelni rządzi się takimi samymi prawami, jak systemy dla większości przedsiębiorstw i organizacji komercyjnych. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby wybrana przez nas aplikacja cechowała się wszelkimi niezbędnymi funkcjonalnościami. Powyższe możliwości to zaledwie wycinek opcji, które wdrożyć może TETA AIR – oprogramowanie dla uczelni (i nie tylko), które kompleksowo wspiera działania z zakresu HR & Payroll dowolnej organizacji. Już dziś zapoznaj się z pełną specyfikacją oprogramowania TETA AIR i przekonaj się, że zarządzanie kadrami i płacami może być intuicyjne i bezpieczne.
Znajdziesz nas pod adresem: ul. Powstańców Śląskich 7a, 53-332 Wrocław lub na naszej stronie: www.Unit4.com
Źródło: Systemy informatyczne dla firm, program do zarządzania Unit4