Czym jest internet światłowodowy?
Światłowody stanowią nowoczesny sposób dostarczania szerokopasmowego internetu do użytkowników. Są to cienkie i elastyczne włókna szklane (lub plastikowe), przez które przesyłane są dane za pomocą impulsów świetlnych. Umożliwiają one, dzięki swojej budowie, przesył danych z prędkościami znacznie przewyższającymi możliwości m.in. tradycyjnych kabli miedzianych.
Podłączenie internetu światłowodowego to prosty sposób na bycie na bieżąco z nowościami technologicznymi. Sieć tego typu jest naprawdę szybka, pozwalając na pobieranie i wysyłanie plików nawet z prędkością kilku Gb/s. Do tego cechuje się wysoką przepustowością, stabilnością i minimalnymi opóźnieniami – z tego powodu doceniają ją zwłaszcza podmioty gospodarcze (ale również osoby prywatne).
Internet światłowodowy stanowi obecnie podstawę dla infrastruktury telekomunikacyjnej. Chociaż obecnie usługi zapewniające dostęp do niego są obecne przede wszystkim w rejonie dużych miast, to przewiduje się, że za kilka lub kilkanaście lat będą możliwe do skorzystania przez wszystkich mieszkańców Polski.
Podłączenie światłowodu do domu – koszt
Trudno ustalić jednoznacznie to, ile kosztuje podłączenie światłowodu. Ceny poszczególnych usług różnią się między sobą i są zależne od wielu czynników, m.in. warunków rynkowych, lokalizacji i wybranego dostawcy.
Zainteresowani płacą zwykle za:
-
opłaty instalacyjne – w tym montaż zewnętrznej jednostki optycznej (ONT);
-
koszty materiałów – jest to jednak rzadkością;
-
umowy i opłaty abonamentowe – są one narzucone na określony czas.
Warto wspomnieć jednak o tym, że operatorzy sieci zapewniają często promocje i specjalne oferty dla nowych klientów; obniżają one wszelkie opłaty, a przy okazji gwarantują dodatkowe benefity. Za przykład może posłużyć Play – osoby wybierające je dostają zazwyczaj m.in. darmowe miesiące subskrypcji różnych platform streamingowych (takich jak Spotify, Netflix i HBO Max).
Ile kosztuje podłączenie internetu światłowodowego w bloku?
Mieszkańcy bloków za podłączenie światłowodu do budynku nie płacą nic. To dlatego, że miejsca te są już wyposażone we wszystkie potrzebne instalacje. Muszą jednak uiścić opłaty za aktywację usługi. Koszt tego wynosi od 0 zł (oferty promocyjne, które są typowe dla Play) do nawet 50 zł. Z tego względu podczas poszukiwań warto skupić się na znalezieniu dostawcy, który zapewnia atrakcyjne warunki umowy.
Jak wygląda podłączenie światłowodu do domu?
Zainteresowany powinien sprawdzić dostępność usługi w zamieszkiwanej przez niego okolicy, a następnie złożyć odpowiedni wniosek u wyselekcjonowanego już wcześniej operatora sieci. Wybrana firma wyśle pod wskazany adres swojego specjalistę, który podłączy światłowód do mieszkania. Interesant musi jedynie zorganizować sobie dzień wolny, aby móc kontrolować osobiście pracę montera.
Ile trwa podłączenie światłowodu? To zależy. Zwykle całą procedurę da się załatwić w jeden tydzień roboczy, a czasami nawet krócej (pod warunkiem że usługa światłowodowa będzie dostępna w wybranym miejscu). Czas oczekiwania nie różni się prawie niczym od tego, który jest potrzebny np. na instalację internetu DSL.
Podłączenie światłowodu do routera wykonuje przedstawiciel firmy, a kalibrację posiadanych urządzeń z nową siecią – obecni domownicy. To bardzo proste zadanie: wystarczy wyszukać źródło Wi-Fi, a potem wpisać odpowiednie hasło (umieszcza się je na tyle routera).
Podłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego – czy to możliwe?
Tak, to możliwe, ale nie zawsze.
Podłączenie światłowodu do budynku lub domu bywa wykonalne jedynie w obszarach, w których istnieje już odpowiednia infrastruktura światłowodowa. W zamieszkiwanym rejonie musi być dostępna skrzynka umożliwiająca dołączenie nowego użytkownika sieci. Aby dowiedzieć się, czy jest ona obecna, należy skontaktować się z operatorem sieci.
Wniosek o podłączenie światłowodu – co zrobić, jeżeli usługa nie jest dostępna w Twojej okolicy?
Pierwszy krok działań stanowi odwiedzenie strony internetowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Pod adresem tym znajdują się formularze wniosków dot. zgłaszania zainteresowania danym rodzajem usługi. Im więcej osób wyrazi zapotrzebowanie, tym większa szansa na zainteresowanie dostawców usług internetowych rozbudową sieci światłowodowej we wskazanej okolicy.
Niestety, procesu tego nie da się przyspieszyć. Inwestycje w światłowody są przeprowadzane wyłącznie wtedy, gdy przynoszą zysk. Jeżeli firmy uznają, że lokowanie kapitału w obszary o niskim zaludnieniu będzie nieopłacalne, to zrezygnują z tego pomysłu. W takim przypadku warto rozważyć inne alternatywy, np. internet mobilny.
Więcej informacji na temat sieci światłowodowej da się uzyskać poprzez wizytę na oficjalnych stronach internetowych dostawców internetu – zapewniają one wszystkie potrzebne wiadomości.