Jaki powinien być dobrze dobrany hosting? Pora na elastyczne rozwiązania takie, jak hosting hybrydowy. Dzięki usługom dostarczanym m.in. przez Progreso zarządzanie hostingiem jest łatwe, praca w chmurze zaś bardzo wydajna. Co jeszcze warto wiedzieć o poszczególnych rodzajach hostingu?
Czym jest hosting?
Czym właściwie jest hosting? Warto zdawać sobie sprawę z tego, że strony internetowe wymagają ciągłego działania. Chodzi o to, by można było z nich korzystać przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Korzystanie w tym przypadku z komputera domowego lub firmowego byłoby problematyczne. Stąd potrzeba wykorzystania możliwości komputerów działających całodobowo, które określa się jako serwery. Na tych serwerach udostępnia się miejsce i zasoby, co z kolei nosi nazwę hostingu.
Jakie są rodzaje hostingu?
Wybór hostingu jest uzależniony od wielu parametrów (np. ceny, wykorzystywanych technologii, ilości miejsca, szybkości łącza). Co do zasady wyróżnia się następujące rodzaje hostingów:
- Hosting współdzielony: w tym przypadku klient dzieli miejsce na serwerze z innymi. Takie rozwiązania zaleca się niewielkim podmiotom, które posiadają strony z niezbyt dużą liczbą odwiedzin. Jest to proste i gotowe rozwiązanie, które generuje niskie koszty i jest łatwe w obsłudze. Niestety, oznacza też brak kontroli nad hostingiem i możliwość przeciążenia.
- VPS: serwer jest współdzielony z innymi, ale klientowi oferuje się własną część dysku i innych ważnych zasobów. Odpowiednie rozwiązanie dla stron o większej liczbie odwiedzin. Jednocześnie daje kontrolę nad hostingiem w pewnym zakresie. Jest to rozwiązanie wydajne, ale występujące przy niskiej cenie.
- Serwer dedykowany: serwer przeznaczony na użytek klienta, który nie musi dzielić go z innymi użytkownikami. Zaawansowane rozwiązanie dla dużych firm, które jest jednak droższe i trudniejsze w obsłudze. Daje bezpieczeństwo, wydajność i duże możliwości, ale jest drogie.
- Cloud server: nowoczesne rozwiązanie, gdzie strona jest obsługiwana przez zespół serwerów. Daje możliwość obsługi dużego natężenia ruchu na stronie.
Jakie zalety ma hosting hybrydowy?
Czym w takim razie jest hosting hybrydowy? Chodzi i rozwiązanie, które jest elastyczne i dopasowuje się do potrzeb sygnalizowanych na rynku. w tym przypadku łączy się przede wszystkim zalety hostingu dedykowanego i hostingu w chmurze.
Jakie korzyści daje to klientom? Przede wszystkim mogą korzystać z elastyczności, którą odznaczają się rozwiązania chmurowe. To jednak nie koniec, bo można tutaj również cieszyć się z bezpieczeństwa i możliwości skalowania zasobów, co jest charakterystyczne dla wariantów dedykowanych. Jednocześnie przy takich usługach kładzie się nacisk na usunięcie wad poszczególnych rozwiązań. Poszczególne pakiety są przy tym oferowane w coraz bardziej atrakcyjnych cenach.