Typy systemów chłodniczych
Istnieją dwa główne typy systemów chłodniczych, które najczęściej możemy spotkać w komputerach. Jednym z nich jest chłodzenie wodne, coraz bardziej zyskujące na popularności. Polega na chłodzeniu elementów mechanicznych komputera przy użyciu układu, w którym transporterem ciepła jest woda. Jego najważniejszym elementem jest pompa, która wymusza kontrolowany obieg wody, powodując ochładzanie podzespołów. Drugim, zdecydowanie najpopularniejszym sposobem schładzania wnętrza naszego peceta, jest chłodzenie powietrzem za pomocą wiatraka (np. CPU, VGA). Chłodzenie tego typu działa na zasadzie znanej ludzkości od dawna — mały wiatraczek wprawiony w ruch, przyśpiesza obieg powietrza we wnętrzu urządzenia, powodując jego chłodzenie. Oba sposoby są sprawdzone i każdy na swój sposób spełnia dobrze swoje zadanie, przez co ciężko wskazać w tym zestawieniu faworyta pod względem jakości. Na pewno jednak wciąż popularniejsze jest chłodzenie powietrzem, które jest stosowane już od przeszło dwudziestu lat.
Co, gdy podstawowy układ chłodzenia nie wystarcza?
W przypadku laptopów, gdy zawodzi nas wbudowany w urządzenie układ chłodniczy, możemy sięgnąć po specjalne podstawki chłodzące, które zapewniają nawet do 4 dodatkowych wentylatorów chłodzących naszego laptopa powietrzem. Taką podstawkę nie trudno znaleźć, posiada ją co drugi serwis komputerowy, a już na pewno SL Serwis. W przypadku jednak gdy układ zawiedzie nas w komputerze stacjonarnym najlepsze rozwiązanie to wymiana takiego układu na nowszy, sprawniejszy. Z tym również nie powinno być problemu, każdy serwis komputerów powinien być w stanie nam pomóc z takim problemem. Osobiście do takich zabiegów polecam Olsztyn. W tym mieście znajdują się naprawdę dobre serwisy, które rozwiążą nasze problemy z pecetami szybko i sprawnie.
Jak jeszcze zmienić temperaturę komputera?
Poza usprawnianiem układu chłodzącego możemy również nie wykonywać zbyt ciężkiej pracy na komputerze, który nie jest do niej przystosowany. To znaczy, nie grajmy w najnowszą grę, na laptopie, który mamy od 10 lat oraz który w domyśle miał służyć do pracy biurowej. Tak samo działa to w drugą stronę, w zależności od tego, jak bardzo chcemy obciążyć komputer, róbmy to na urządzeniu z odpowiednimi do tego podzespołami (procesor, karta graficzna, pamięć ram, płyta główna itp.). Chcesz zagrać w najnowszą grę na wysokich ustawieniach? Nie ma sprawy, pamiętaj, tylko by komputer posiadał odpowiednio dobrą dla tej gry specyfikację.