Praca zdalna czy model hybrydowy?
Nie każdy odnajduje się w pracy zdalnej. Część osób nie potrafi nawiązać pożądanych interakcji z zespołem czy oddzielić życia zawodowego od prywatnego. Każda branża ma jednak swoją specyfikę. Jaką opcję wybierają specjaliści IT? 61% respondentów przyznało, że pracuje w trybie full remote wykonując swoją pracę z dowolnego miejsca przez 5 dni w tygodniu. Niemal ¼ badanych ma możliwość pracy zdalnej 2-4 dni w tygodniu, niewielka część pracuje zdalnie tylko 1 dzień tygodniowo. Wciąż istnieje niewielka część specjalistów IT, którzy takie możliwości nie posiadają wcale.
Tak przedstawia się rzeczywistość. A jak to się ma do oczekiwań pracowników?
96% pracowników nie wyobraża sobie powrotu do pracy stacjonarnej. Dla ponad połowy osób idealnym scenariuszem jest praca zdalna, 40% wybrałoby pracę hybrydową. Tylko dla niewielkiej części osób praca stacjonarna jest dobrym rozwiązaniem lub tryb pracy nie stanowi różnicy.
Zadbaj o domowe biuro
Praca zdalna ma wiele plusów, a wizja pracy z dowolnego miejsca kusi kandydatów. Jednak, czy każdy jest gotowy, by z marszu przenieść się do domowego biura? Wbrew pozorom nie zawsze łatwo jest wygospodarować stanowisko, które pozwoli nam na komfortową pracę i spełni warunki ergonomii pracy, jakie mamy zapewnione w biurze. Codzienna, 8-godzinna praca przy ciasnym biurku lub na niewygodnym fotelu może odbić się na naszym zdrowiu i produktywności. Ważna jest także przestrzeń. Nieco ponad 25% osób pracujących z domu przyznaje, że posiada w domu osobne, dedykowane do pracy zdalnej pomieszczenie. To bardzo ważne, gdyż pozwala w pełni skupić się na pracy oraz wyznacza pewne granice między przestrzenią domową, w której odpoczywamy “po godzinach”. Większość osób pracuje jednak z pokoju dziennego, a ⅕ badanych miejsce do pracy wygospodarowała w sypialni.
Co z wyposażeniem?
Przestrzeń to jedno. Każde biurko trzeba jednak zapełnić niezbędnym do pracy sprzętem. Ponad ⅓ badanych przyznała, że otrzymała od pracodawcy dodatkowy sprzęt umożliwiający wygodną pracę z domu. Ponad 10% otrzymało wsparcie finansowe, by zaaranżować przestrzeń do pracy z domu. Takie wsparcie jest niezwykle ważne. Trzeba pamiętać, że praca zdalna to nie tylko udogodnienie dla pracownika, ale jednocześnie oszczędność dla pracodawcy, który ponosi niższe koszty utrzymania przestrzeni biurowej. Upewnij się, jakie wsparcie możesz otrzymać od swojego pracodawcy i nie bój się negocjować warunków. Pamiętaj, że praca zdalna powinna zwiększać komfort, nie zaniżać wydajność i być męcząca.
Przejście na pracę zdalną warto dobrze przemyśleć i przygotować się do niego. Jest jednak droga powrotu. Za sprawą nowelizacji Kodeksu pracy masz prawo do rezygnacji z pracy zdalnej i powrót do biura, jeśli tylko taka była pierwotna forma wykonywania pracy.
Dowiedz się jak zacząć karierę w IT. Czytaj artykuły na Enterthecode.pl.