Te statystyki dają do myślenia. Warto stosować w swojej firmie jak najlepsze zabezpieczenia, aby zminimalizować straty
w rozmaitych sytuacjach. Każdy przedsiębiorca chciałby także nie obciążać zanadto służbowego budżetu. To wszystko jest możliwe. Do poprawy bezpieczeństwa w firmie prowadzi kilka kroków. Tutaj więcej na temat: https://www.orange.pl/poradnik-dla-firm/siec-i-transmisja/kontrola-danych-firmowych/.
Poznaj wroga, opracuj strategię
Budowa solidnego systemu zabezpieczeń dla gromadzonych danych to wyzwanie. Aby je zrealizować, trzeba przede wszystkim dogłębnie poznać przyczyny utraty informacji. To pozwoli przemyśleć strategię tworzenia ochrony. Wśród sytuacji prowadzących do utraty baz danych wyróżnić możemy, przypadkowe usuniecie plików przez pracownika, cyberatak, awarie sprzętu lub oprogramowania.
Podając za Ponemon institute, 26% niebezpiecznych sytuacji to świadome działania pracowników. Z kolei Urząd Ochrony Danych Osobowych informuje, że w 2022 r. odnotowano aż 12,7 tys. dużych wycieków danych. Do tego dochodzą także incydenty kradzieży, jak informuje Gartner, co 53 sekundy dochodzi do kradzieży firmowych laptopów.
Utrata danych w niektórych przypadkach całkowicie uniemożliwia dalsze prowadzenie działalności. Rodzi to ryzyko, że klienci odejdą do konkurencji. Przedsiębiorstwo, które nie potrafi zabezpieczyć właściwie cennych danych swoich klientów, traci ich zaufanie i naraża swój wizerunek. Dotkliwą karą, stosowana wobec firm każdego kalibru, są kary finansowe.
Mogą one wynieść do 4% obrotu z poprzedniego roku lub aż 20 mln euro. Każdy przedsiębiorca ma obowiązek poinformować UODO o zaistniałym incydencie bezpieczeństwa w czasie nie dłuższym niż 72 godziny. Źródeł zagrożenia jest wiele, aby się skutecznie przed nimi uchronić, należy opracować zasady bezpieczeństwa i obiegu informacji w firmie.
Proste zasady w imię dużych korzyści
Firma, która stworzy zasady postępowania i dobrze wyedukuje swoich pracowników, odniesie sukces w walce z cyberzagrożeniami i konsekwencjami wypadków oraz zdarzeń losowych. Wprowadzenie dobrych nawyków do codziennej rutyny pracy z całą pewnością przyniesie korzyści. Bardzo ważne na drodze do budowania zabezpieczeń jest ograniczenie dostępu do danych osobom, które niekoniecznie potrzebują do nich dostępu.
Budowanie mocnych haseł dostępu i cykliczne ich zmienianie, pozwoli stworzyć silną zaporę dla potencjalnych włamywaczy. Kopie zapasowe powinny być wręcz oczywistym krokiem. Backup danych od Orange wykonuje je automatycznie, następnie przechowywane są w polskiej chmurze.
Powszechna zasada mówi o tym, aby dane kopiować w 3 plikach, na przynajmniej 2 różnych rodzajach nośników, z których 1 znajdować się powinien w niezależnej lokalizacji. Kolejne zasady bezpieczeństwa dotyczą transportowania danych. Na ten czas warto je dodatkowo zabezpieczyć np. pełnym szyfrowaniem.
Na bieżąco aktualizowane oprogramowanie będzie skuteczniej chronić zasoby firmy, a szkolenie pracowników będzie przypominało o zachowaniu zwiększonej czujności. Korzystając ze źródeł takich jak CERT Orange Polska i Poradnik dla firm Orange możemy śledzić nowe metody działań cyberprzestępców. W budowaniu bezpiecznej firmy pomocne są różnego rodzaju narzędzia od Orange jak np. Cyber Tarcza.
Blokuje ona podejrzane linki i chroni przed włamaniami do bazy danych. Jej ogromną zaletą jest cykliczna aktualizacja i wzmacnianie. Na drodze do bezpiecznego gromadzenia danych stoją nawet tak wydawałoby się prozaiczne kwestie, jak dbanie o sprzęt. Warto jednak zwrócić uwagę personelu na ten fakt.
Uszkodzenie urządzenia może również przynieść utratę dostępu do ważnych informacji. Zachowując wymienione standardy postępowania, łatwiej będzie uchronić firmę przed poważnymi konsekwencjami. Są to proste i niedrogie rozwiązania, ale stosowane systematycznie, bardzo skuteczne.