Przyszłość automatyzacji w przemyśle
News

Przyszłość automatyzacji w przemyśle

30.01.2024
Rozwój nowoczesnych technologii odbywa się na różnych płaszczyznach. W szczególności dotyczy to przemysłu, w przypadku którego coraz częściej można mówić o takich zjawiskach jak automatyzacja procesów produkcyjnych oraz robotyzacja w produkcji. Zarówno przedsiębiorcy, jak i zatrudniani przez nich pracownicy często zastanawiają się, jak różnorodne innowacje w przemyśle produkcyjnym wpłyną na funkcjonowanie tego sektora w przyszłości. Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej.

Automatyzacja produkcji – co to takiego?

Automatyzacja procesów produkcyjnych to termin odnoszący się do wykorzystywania potencjału różnego rodzaju maszyn i urządzeń w procesach wytwarzania rozmaitych wyrobów. Jej charakterystyczną cechą jest realizacja poszczególnych etapów produkcji przy zastosowaniu odpowiednio dobranego parku maszynowego. Odbywa się to przy jednoczesnym zminimalizowaniu udziału człowieka w całym procesie.

 

Technologie automatyzacyjne znajdują zastosowanie przy wykonywaniu rozmaitych czynności. Dotyczy to zarówno prostych zadań (np. pakowania towarów), jak i bardziej złożonych operacji, takich jak np. zarządzanie całymi liniami produkcyjnymi. W tym drugim przypadku często wykorzystywanym rozwiązaniem są autonomiczne systemy produkcyjne.

Klasyfikacja automatyzacji produkcji

W przedsiębiorstwach produkcyjnych na ogół wykorzystuje się jeden z dwóch typów automatyzacji produkcji. Jest to:

  • automatyzacja lekka – jej istota sprowadza się do realizacji powtarzalnych zadań w wirtualnym środowisku (np. zbierania statystyk o efektach pracy albo kalkulowania opłacalności produkcji danego towaru). Automatyzacja lekka stanowi pole działania takich narzędzi jak sztuczna inteligencja w automatyce;
  • automatyzacja przemysłowa (fizyczna) – polega na używaniu rozmaitych maszyn i urządzeń w procesie wytwarzania określonych wyrobów. Dzięki ich stosowaniu proces produkcyjny przebiega szybko i sprawnie.

Aktualnie produkcję przemysłową zdominowały w pełni zautomatyzowane systemy. Przy ich konstruowaniu dokłada się wszelkich starań, aby działały bezpiecznie i bezawaryjnie.

Automatyzacja a robotyzacja w produkcji

Terminy automatyzacji i robotyzacji często są używane zamiennie. Należy jednak mieć świadomość, że oba pojęcia nie oznaczają tego samego. Wyrażenie „automatyzacja procesów produkcyjnych” odnosi się bowiem do zautomatyzowania całego procesu produkcyjnego. Natomiast robotyzacja w produkcji występuje wtedy, gdy w wytwarzaniu poszczególnych artykułów biorą udział roboty, które mogą zastępować człowieka przy realizacji takich czynności jak: montaż, wkręcanie, polerowanie rozmaitych elementów albo ich podnoszenie i układanie w wybranym miejscu.

Korzyści wynikające z robotyzacji i automatyzacji produkcji

Z robotyzacją i automatyzacją procesów produkcyjnych wiąże się szereg korzyści. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • usprawnienie produkcji i przyspieszenie jej tempa,
  • obniżenie kosztów wytwarzania rozmaitych towarów,
  • zwiększenie wydajności pracy ludzkiej,
  • większą precyzję wykonania finalnych wyrobów, co przekłada się także na ich doskonałą jakość.

Innowacje w przemyśle produkcyjnym w postaci automatycznych systemów wytwórczych wpływają również na wzrost bezpieczeństwa pracowników. Wyposażone w nowoczesne systemy sterowania roboty oraz inne maszyny i urządzenia coraz częściej wykorzystuje się bowiem do wykonywania prac szczególnie ryzykownych dla zdrowia i życia ludzkiego.

Praktyczne narzędzia do sterowania procesami inżynieryjnymi w firmie

Nowoczesne technologie znajdują wszechstronne zastosowanie w różnych branżach, np. w przemyśle budowlanym, spożywczym, motoryzacyjnym czy elektrycznym. Kluczową rolę odgrywają one zwłaszcza w aspekcie realizacji procesów inżynieryjnych. Do ich realizacji warto wykorzystywać funkcjonalne, intuicyjne w obsłudze programy EPLAN. Do najpopularniejszych narzędzi oferowanych przez tę firmę należy m.in.:

  • EPLAN Fluid – oprogramowanie inżynierskie do projektowania hydrauliki siłowej,
  • EPLAN Data Portal – wysokiej jakości katalogi produktów od różnych producentów. Dostępny w środowisku chmurowym EPLAN, posiada funkcję inteligentnego wyszukiwania danych.
  • EPLAN eBuild – narzędzie umożliwiające automatyczne generowanie schematów na projektach.

Nowoczesne technologie coraz śmielej wkraczają w świat przemysłu. Można przypuszczać, że jest to proces nie do zatrzymania. Robotyzacja i automatyzacja procesów produkcyjnych niesie za sobą szereg korzyści. Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, że pracownik-człowiek mógłby zostać całkowicie zastąpiony przez maszyny przy wykonywaniu wszystkich prac. Automatyzacja niewątpliwie wpływa jednak na zmianę charakteru jego obowiązków służbowych.

 

News Jak VR po cichu kształtuje przyszłość inteligentnych domów

Technologia wirtualnej rzeczywistości (VR) robi furorę w różnych branżach, od gier po opiekę zdrowotną. Jednak jednym z obszarów, w którym VR po cichu wywiera znaczący wpływ, jest sfera inteligentnych domów. Wraz z rozwojem połączonych urządzeń i Internetu, VR staje się niezbędnym narzędziem dla właścicieli domów do interakcji i kontrolowania ich inteligentnych domów. W tym artykule zbadamy, w jaki sposób VR kształtuje przyszłość inteligentnych domów i potencjalne korzyści, jakie oferuje właścicielom domów. czytaj więcej

News Co to są autonomiczne wózki AMR? - poznaj ich zalety

Autonomiczne wózki AMR (Autonomous Mobile Robots) to nowoczesne rozwiązania technologiczne, które umożliwiają automatyzację procesów transportowych w magazynach i zakładach przemysłowych. W przeciwieństwie do tradycyjnych wózków AGV (Automated Guided Vehicles), AMR wykorzystują zaawansowane technologie, takie jak sztuczna inteligencja i systemy nawigacji, dzięki czemu mogą poruszać się autonomicznie w złożonym środowisku bez potrzeby instalowania fizycznych prowadnic. czytaj więcej

News Panel sterujący - co to?

Obecnie coraz więcej budynków – zarówno mieszkalnych, jak i tych przeznaczonych na zakłady produkcyjne – cechuje się wysokim stopniem zautomatyzowania. Nowoczesne technologie przekładają się na wyższy komfort życia i pracy, a także łatwiejsze zarządzanie codziennymi procesami. Aby było to możliwe, niezbędny jest dobrej jakości panel sterujący. Co to za urządzenie, jakie funkcje posiada i jak wybrać odpowiedni model – na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. Podpowiemy również, jakie są najlepsze panele sterujące. czytaj więcej