Przyszłość automatyzacji w przemyśle
News

Przyszłość automatyzacji w przemyśle

30.01.2024
Rozwój nowoczesnych technologii odbywa się na różnych płaszczyznach. W szczególności dotyczy to przemysłu, w przypadku którego coraz częściej można mówić o takich zjawiskach jak automatyzacja procesów produkcyjnych oraz robotyzacja w produkcji. Zarówno przedsiębiorcy, jak i zatrudniani przez nich pracownicy często zastanawiają się, jak różnorodne innowacje w przemyśle produkcyjnym wpłyną na funkcjonowanie tego sektora w przyszłości. Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej.

Automatyzacja produkcji – co to takiego?

Automatyzacja procesów produkcyjnych to termin odnoszący się do wykorzystywania potencjału różnego rodzaju maszyn i urządzeń w procesach wytwarzania rozmaitych wyrobów. Jej charakterystyczną cechą jest realizacja poszczególnych etapów produkcji przy zastosowaniu odpowiednio dobranego parku maszynowego. Odbywa się to przy jednoczesnym zminimalizowaniu udziału człowieka w całym procesie.

 

Technologie automatyzacyjne znajdują zastosowanie przy wykonywaniu rozmaitych czynności. Dotyczy to zarówno prostych zadań (np. pakowania towarów), jak i bardziej złożonych operacji, takich jak np. zarządzanie całymi liniami produkcyjnymi. W tym drugim przypadku często wykorzystywanym rozwiązaniem są autonomiczne systemy produkcyjne.

Klasyfikacja automatyzacji produkcji

W przedsiębiorstwach produkcyjnych na ogół wykorzystuje się jeden z dwóch typów automatyzacji produkcji. Jest to:

  • automatyzacja lekka – jej istota sprowadza się do realizacji powtarzalnych zadań w wirtualnym środowisku (np. zbierania statystyk o efektach pracy albo kalkulowania opłacalności produkcji danego towaru). Automatyzacja lekka stanowi pole działania takich narzędzi jak sztuczna inteligencja w automatyce;
  • automatyzacja przemysłowa (fizyczna) – polega na używaniu rozmaitych maszyn i urządzeń w procesie wytwarzania określonych wyrobów. Dzięki ich stosowaniu proces produkcyjny przebiega szybko i sprawnie.

Aktualnie produkcję przemysłową zdominowały w pełni zautomatyzowane systemy. Przy ich konstruowaniu dokłada się wszelkich starań, aby działały bezpiecznie i bezawaryjnie.

Automatyzacja a robotyzacja w produkcji

Terminy automatyzacji i robotyzacji często są używane zamiennie. Należy jednak mieć świadomość, że oba pojęcia nie oznaczają tego samego. Wyrażenie „automatyzacja procesów produkcyjnych” odnosi się bowiem do zautomatyzowania całego procesu produkcyjnego. Natomiast robotyzacja w produkcji występuje wtedy, gdy w wytwarzaniu poszczególnych artykułów biorą udział roboty, które mogą zastępować człowieka przy realizacji takich czynności jak: montaż, wkręcanie, polerowanie rozmaitych elementów albo ich podnoszenie i układanie w wybranym miejscu.

Korzyści wynikające z robotyzacji i automatyzacji produkcji

Z robotyzacją i automatyzacją procesów produkcyjnych wiąże się szereg korzyści. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • usprawnienie produkcji i przyspieszenie jej tempa,
  • obniżenie kosztów wytwarzania rozmaitych towarów,
  • zwiększenie wydajności pracy ludzkiej,
  • większą precyzję wykonania finalnych wyrobów, co przekłada się także na ich doskonałą jakość.

Innowacje w przemyśle produkcyjnym w postaci automatycznych systemów wytwórczych wpływają również na wzrost bezpieczeństwa pracowników. Wyposażone w nowoczesne systemy sterowania roboty oraz inne maszyny i urządzenia coraz częściej wykorzystuje się bowiem do wykonywania prac szczególnie ryzykownych dla zdrowia i życia ludzkiego.

Praktyczne narzędzia do sterowania procesami inżynieryjnymi w firmie

Nowoczesne technologie znajdują wszechstronne zastosowanie w różnych branżach, np. w przemyśle budowlanym, spożywczym, motoryzacyjnym czy elektrycznym. Kluczową rolę odgrywają one zwłaszcza w aspekcie realizacji procesów inżynieryjnych. Do ich realizacji warto wykorzystywać funkcjonalne, intuicyjne w obsłudze programy EPLAN. Do najpopularniejszych narzędzi oferowanych przez tę firmę należy m.in.:

  • EPLAN Fluid – oprogramowanie inżynierskie do projektowania hydrauliki siłowej,
  • EPLAN Data Portal – wysokiej jakości katalogi produktów od różnych producentów. Dostępny w środowisku chmurowym EPLAN, posiada funkcję inteligentnego wyszukiwania danych.
  • EPLAN eBuild – narzędzie umożliwiające automatyczne generowanie schematów na projektach.

Nowoczesne technologie coraz śmielej wkraczają w świat przemysłu. Można przypuszczać, że jest to proces nie do zatrzymania. Robotyzacja i automatyzacja procesów produkcyjnych niesie za sobą szereg korzyści. Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, że pracownik-człowiek mógłby zostać całkowicie zastąpiony przez maszyny przy wykonywaniu wszystkich prac. Automatyzacja niewątpliwie wpływa jednak na zmianę charakteru jego obowiązków służbowych.

 

News Co to są autonomiczne wózki AMR? - poznaj ich zalety

Autonomiczne wózki AMR (Autonomous Mobile Robots) to nowoczesne rozwiązania technologiczne, które umożliwiają automatyzację procesów transportowych w magazynach i zakładach przemysłowych. W przeciwieństwie do tradycyjnych wózków AGV (Automated Guided Vehicles), AMR wykorzystują zaawansowane technologie, takie jak sztuczna inteligencja i systemy nawigacji, dzięki czemu mogą poruszać się autonomicznie w złożonym środowisku bez potrzeby instalowania fizycznych prowadnic. czytaj więcej

News Przewody i kable - 5 niezwykle istotnych rodzajów i ich zastosowanie. Sprawdź!

Technologia i elektronika są nieodłączną częścią współczesności. Kable i przewody pełnią kluczową rolę w zapewnieniu niezbędnego połączenia i przepływu energii. Od prostych zastosowań domowych po skomplikowane systemy przemysłowe, odpowiedni wybór kabli i przewodów jest niezbędny dla efektywności i bezpieczeństwa. W tym artykule poznasz pięć niezwykle interesujących rodzajów kabli i przewodów, wraz z ich specyficznymi zastosowaniami, które pokazują ich różnorodność i znaczenie. Sprawdź! czytaj więcej

News Panel sterujący - co to?

Obecnie coraz więcej budynków – zarówno mieszkalnych, jak i tych przeznaczonych na zakłady produkcyjne – cechuje się wysokim stopniem zautomatyzowania. Nowoczesne technologie przekładają się na wyższy komfort życia i pracy, a także łatwiejsze zarządzanie codziennymi procesami. Aby było to możliwe, niezbędny jest dobrej jakości panel sterujący. Co to za urządzenie, jakie funkcje posiada i jak wybrać odpowiedni model – na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. Podpowiemy również, jakie są najlepsze panele sterujące. czytaj więcej