Chociaż każdy rodzaj urządzenia drukującego nazywa się powszechnie „drukarką”, wystarczy wybrać się do przeciętnego sklepu ze sprzętem elektronicznym, by przekonać się, jak bardzo zróżnicowane mogą być poszczególne modele. Nie jest to jednak powód do przerażenia – jeśli zastanowimy się, do wydruku jakich materiałów drukarka będzie nam najbardziej potrzebna oraz jak często będziemy z niej korzystać, okaże się, że nasz potencjalny wybór znacznie się zawęzi. W tym miniporadniku wyjaśniamy, jakie są najpopularniejsze rodzaje drukarek, a także jak dobrać najlepszą do swoich potrzeb – tak, aby służyła nam przez długie lata.
Rodzaje drukarek – kryteria podziału
Zanim jednak przejdziemy do opisywania konkretnych modeli drukarek warto zastanowić się, ze względu na jakie czynniki drukarki w ogóle się dzielą. Można tu wyróżnić następujące kryteria:
1. Technologia drukowania – jest to najbardziej oczywiste kryterium podziału, skupia się bowiem na działaniu samego mechanizmu drukowania w poszczególnych urządzeniach. Najczęściej w obrębie tego kryterium mówi się o drukarkach atramentowych i laserowych, można jednak wymienić także drukarki mozaikowe (igłowe bądź termiczne), sublimacyjne i termosublimacyjne, wierszowe bądź termotransferowe.
2. Bezprzewodowość – chociaż tradycyjne drukarki drukują z komputera za pomocą połączenia z nim za pomocą kabla, nowsze modele wyposażone są w bezprzewodowe moduły, pozwalające na uzyskanie łączności z danym urządzeniem poprzez Bluetooth lub Wi-Fi. Nie mniej ważnymi cechami sprzętu drukującego są miejsca na łącza USB, a także czytniki kart pamięci – wszystkie te funkcjonalności wpływają na lepszą integrację drukarki z innymi urządzeniami elektronicznymi.
3. Wielofunkcyjność – dziś, w dobie multitaskingu, coraz częściej i chętniej wybieramy urządzenia potrafiące wykonać kilka czynności jednocześnie – nie inaczej jest ze sprzętem poligraficznym. Tak zwane urządzenia wielofunkcyjne mogą łączyć w sobie funkcje aż trzech urządzeń – drukarki, kserokopiarki oraz skanera; często wyposażone są także w faks. Tego rodzaju narzędzia są znakomitym rozwiązaniem na przykład w biurach, gdzie ważne jest wykonywanie wszystkich tych zadań w jak najkrótszym czasie.
4. Rodzaj obsługiwanego papieru – wybierając najlepszą dla nas drukarkę, należy wziąć pod uwagę format papieru, na jakim będziemy najczęściej drukować, a także jego gramaturę i rodzaj. Nie jest to bez znaczenia – o ile większość oferowanych na rynku drukarek całkowicie nadaje się do zastosowań biurowych, takich jak wydruk dokumentów w formacie A4 na standardowym papierze o gramaturze ok. 100 g/m², o tyle do bardziej specjalistycznych zastosowań, takich jak np. wydruki wielkoformatowe, wydruk zdjęć, wizytówek itd. może być potrzebny papier o innych parametrach – warto więc przed zakupem drukarki upewnić się, że obsługuje ona takie niestandardowe podłoża drukarskie.
Rodzaje drukarek w zależności od technologii druku
Jak widać po powyższym podziale, już różny stopień nasilenia poszczególnych kryteriów podziału drukarek daje ogromną mnogość ich dostępnych modeli. W praktyce jednak kryterium, które ma największe znaczenie podczas wyboru odpowiedniego sprzętu, jest rodzaj zastosowanej w urządzeniu technologii druku – to on bowiem w głównej mierze definiuje wszystkie pozostałe parametry.
Odwieczny problem – drukarka atramentowa czy laserowa?
Jeśli mówimy o typie drukarek, warto wiedzieć, że najbardziej popularnym podziałem w ich obrębie ze względu na technologię druku jest wyróżnienie drukarek atramentowych oraz drukarek laserowych. Czym się one różnią?
Drukarki atramentowe wykorzystują podczas druku tusz. Budowa drukarek atramentowych może być dwojaka – głowica jest zintegrowana albo z kartridżami, albo z drukarką. Działanie drukarki atramentowej polega na wystrzeliwaniu przez specjalną dyszę malutkich kropel barwnika. W przypadku drukarek atramentowych dużym niebezpieczeństwem jest możliwość zaschnięcia tuszu, dlatego należy zadbać o regularną eksploatację drukarki.
Drukarki laserowe wykorzystują z kolei światło lasera bądź diody LED – naelektryzowany w ten sposób bęben światłoczuły przenosi toner na podłoże drukowe. Po podgrzaniu w odpowiedniej temperaturze toner tworzy obraz wydruku.
Drukarki laserowe górują nad atramentowymi w kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim szybkość wydruku jest w nich o wiele większa niż w przypadku drukarek atramentowych, większa jest także ich wydajność – z jednego tonera można wydrukować nawet do 8000 stron. Ma to jednak swoją cenę – koszt drukarek laserowych jest o wiele wyższy niż atramentowych, warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku częstego drukowania zwraca się on w krótkim czasie. Wysoka cena jest też uzasadniona przez fakt, że niemałą zaletą drukarek laserowych jest wykorzystanie tonera zamiast tuszu, co w praktyce oznacza brak problemów z zasychaniem tuszu, tak częstych w przypadku drukarek atramentowych.
A może coś innego?
Chociaż dla wielu hasło „podstawowe rodzaje drukarek” przywodzi na myśl jedynie drukarki atramentowe oraz laserowe na nich arsenał urządzeń do druku się jednak nie kończy. Istnieją także inne technologie drukowania i związane z tym inne rodzaje drukarki – co prawda mniej popularne, warto jednak przyjrzeć się im nieco bliżej.
Tak zwane drukarki mozaikowe, wśród których wyróżnić można drukarki igłowe oraz drukarki termiczne, wykorzystują podczas drukowania działanie głowic poruszających się w górę i w dół kartki papieru. Głowice te zawierają matryce igłowe uderzające w taśmę barwiącą, nanosząc tym samym na papier barwnik. Zaletą tego typu drukarek jest stosunkowo duża wydajność, niskie koszty eksploatacji, a także możliwość drukowania na samokopiującym papierze; wadą – głośna praca. Jeszcze do niedawna drukarki mozaikowe wiodły prym na rynku drukarek, jednak obecnie znacznie straciły one na popularności kosztem drukarek laserowych i atramentowych – choć wciąż używa się ich do wydruku na przykład paragonów w kasach fiskalnych.
Innym rodzajem drukarek są drukarki wierszowe, popularne w ostatnich dziesięcioleciach ubiegłego wieku, obecnie zaś już praktycznie nieużywane. Ich działanie polega na zsynchronizowaniu niewielkich młoteczków z ruchomym bębnem zawierającym wypukłe wizerunki znaków. W momencie, kiedy pożądany znak znajdował się w odpowiednim miejscu, odpowiadający mu młoteczek uderzał w niego poprzez znajdujący się między nimi papier i taśmę barwiącą – w ten sposób drukarka wierszowa pozwalała na uzyskanie na arkuszu odpowiedniego wizerunku znaku.
Warto wspomnieć jeszcze o jednym rodzaju druku, mającym często zastosowanie w nietypowych czynnościach poligraficznych. Mowa o drukarkach termotransferowych, których nazwa pochodzi od wykorzystania w nich specjalnej taśmy termotransferowej – podczas drukowania znajdujący się na niej barwnik zostaje przyklejony do podłoża drukowego. Druk termotransferowy charakteryzuje się ogromną trwałością. Wykorzystuje się go na przykład podczas zadrukowywania metek ubrań, a także kodów kreskowych.
Jeszcze innym rodzajem drukarki jest drukarka sublimacyjna, zwana też czasem termosublimacyjną. Jej działanie polega na wykorzystaniu ciepła w celu przenoszenia barwnika na papier. Drukarki sublimacyjne wykorzystywane są głównie w drukowaniu zdjęć, a odbitki uzyskane w tej technice wyróżniają się wysoką jakością.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie rodzaje drukarek możesz spotkać na rynku? Sprawdź tutaj!
Kupujesz drukarkę? O tym jeszcze powinieneś wiedzieć!
Stricte techniczne aspekty dotyczące procesu drukowania nie wyczerpują jednak zagadnienia wyboru najlepszej drukarki. Dochodzą tu bowiem także inne kwestie wpływające na jakość i efektywność sprzętu drukującego, a w konsekwencji wpływające na nasz poziom zadowolenia jako jego użytkowników. Poniżej przedstawimy krótką checklistę parametrów technicznych, które warto sprawdzić przed dokonaniem zakupu:
- prędkość druku – prędkość druku, czyli liczba stron, jakie dana drukarka jest w stanie wydrukować w ciągu minuty, zależy od technologii drukowania. Warto jednak podczas wyboru najlepszej drukarki dla siebie zwrócić szczególną uwagę na ten parametr – w specyfikacji poszczególnych modeli jest on zazwyczaj wprost uwzględniony, co pozwala łatwo porównać je ze sobą pod kątem efektywności i szybkości działania.
- druk w kolorze – jeśli wiemy, że będziemy często drukować w kolorze, np. zdjęcia, wykresy czy dane statystyczne do prezentacji, warto wybierać drukarkę właśnie pod tym kątem – różne rodzaje drukarek różnią się bowiem od siebie możliwościami w zakresie wydruku różnokolorowych materiałów. Uważa się powszechnie, że lepiej sprawdza się w takich sytuacjach drukarka atramentowa, drukarka laserowa służy zaś z kolei bardziej do wydruku dokumentów biurowych – takie myślenie ma swoje korzenie w fakcie, że drukarki laserowe drukujące w kolorze są po prostu bardzo drogie.
- producent – dla wielu osób właśnie nazwa producenta jest wskazówką dotyczącą jakości wybieranego sprzętu. I chociaż oczywistą prawidłowością jest, iż główne parametry techniczne zależą od modelu danej drukarki i wynikających z tego parametrów technicznych, to osoby bardziej zaznajomione z rynkiem urządzeń poligraficznych wiedzą, czego się spodziewać po danej marce.
Jak wybrać drukarkę dla siebie?
Gdy wiesz już, na co zwracać uwagę podczas kupowania sprzętu drukującego, czas zastanowić się, jakie są Twoje oczekiwania wobec drukarki – ma być ona bowiem dla Ciebie maksymalnym ułatwieniem codziennej pracy, nie zaś powodem do dodatkowego stresu. Oto kilka niezbędnych pytań, na które warto sobie odpowiedzieć przed dokonaniem zakupu – pomogą Ci one uświadomić sobie, czego potrzebujesz i na co powinieneś zwrócić uwagę podczas wybierania najlepszego modelu:
- Do jakich zadań będziesz używał drukarki najczęściej?
- Jaka jakość wydruku jest dla Ciebie ważna?
- Z jaką częstotliwością będzie ona eksploatowana?
- Jak duży budżet możesz na nią przeznaczyć?
Jak widać, rodzaje drukarek to zagadnienie niezwykle pojemne – wchodzące w dziedziny zarówno budowy sprzętów elektronicznych, jak i efektywnego zarządzania firmą poprzez optymalizację kosztów przeznaczanych na flotę drukującą. W każdym opisanym wyżej typie drukarek tkwią zarówno zalety, jak i wady – niektóre drukarki, takie jak na przykład atramentowa drukarka kolorowa, lepiej sprawdzą się do użytku domowego, podczas gdy inne dają doskonałe efekty w pracy biurowej, wymagającej zazwyczaj drukowania dużej ilości czarno-białych dokumentów. Zasada działania jest inna w zależności od rozmaitych typów drukarek, co przekłada się na inne parametry techniczne, cenę itd. – wszystko zależy od tego, do czego potrzebujesz sprzętu drukującego. Rodzaje drukarek są na tyle liczne, że z łatwością można znaleźć model idealny dla siebie – optymalny zarówno cenowo, jak i technicznie.
Ile kosztuje drukarka?
Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje drukarka – najtańsze drukarki atramentowe można kupić już za niewiele ponad 100 złotych, podczas gdy za profesjonalne drukarki laserowe zapłacimy nawet kilkanaście tysięcy złotych. Oczywiście między tymi skrajnymi sytuacjami istnieje całe spektrum sytuacji pośrednich, znacznie różnicujących koszt drukarki – tylko od nas zależy, jakie parametry techniczne sprzętu drukującego uznamy za najbardziej potrzebne dla nas i jaką kwotę będziemy w stanie na nie przeznaczyć.
Pamiętajmy także, że jeśli mamy jakiekolwiek pytania, możemy skorzystać z pomocy – w dobrych sklepach wykwalifikowani sprzedawcy będą nam służyć fachową poradą. Wybierajmy renomowane punkty sprzedaży, w których na sprzedawany towar obowiązuje gwarancja, a w razie zepsucia się sprzętu – możliwość jego naprawy.
Coraz częściej występującym trendem na rynku urządzeń poligraficznych jest praktykowanie wynajmowania drukarek zamiast ich kupowania. Ma to miejsce zwłaszcza w firmach, które starają się ograniczyć koszty przeznaczane na flotę drukującą. Rozwiązanie to jest niezwykle korzystne – przedsiębiorstwa uiszczają jedynie comiesięczną opłatę w postaci indywidualnie ustalanego abonamentu, nie muszą się za to martwić o wszelkie czynności związane z eksploatacją i konserwacją sprzętu – na przykład o konieczność jego serwisowania w razie uszkodzenia. Więcej na temat korzyści płynących z wynajmu drukarek znajdziesz tutaj.
Szukasz możliwości taniego wynajmu drukarek w stolicy? Dzierżawa drukarek Warszawa to idealne rozwiązanie dla Ciebie!
Podsumowanie
Rodzaje drukarek to temat niezwykle szeroki. Jak każde urządzenie elektroniczne, poszczególne modele różnią się od siebie budową, rodzajem zastosowanej technologii oraz parametrami technicznymi. Drukarki są także – a może przede wszystkim – przedmiotami konsumpcyjnymi, a zatem warto je oceniać pod kątem ich przydatności do naszych codziennych potrzeb. Choćby więc dlatego, aby dokonać dobrego zakupu, którego nie będziemy potem żałowali, warto się przyjrzeć zagadnieniu, jakim są rodzaje drukarek, nieco bliżej.
News Jak wybrać najlepszego operatora?
Co najmniej raz na dwa lata nadchodzi moment, w którym chcemy zweryfikować, czy nasz dotychczasowy operator sieci komórkowej rzeczywiście jest najlepszym wyborem.Spójrzmy prawdzie w oczy – jeśli masz dosyć obecnego dostawcy, na pewno nie chciałbyś przechodzić kolejnego rozczarowana.
Jakie są więc sposoby na to, żeby znaleźć dla siebie najlepszą ofertę i mieć pewność, że tym razem będzie to udany związek? czytaj więcej