Budowa – na co wpływa?
Nawet jeśli pozornie wydaje się to mało istotne, budowa rozdzielnicy jest niezwykle ważna. Oczywiście mowa przede wszystkim o jej zawartości. Doskonałym rozwiązaniem w wielu obiektach jest aparatura modułowa, która gwarantuje bezpieczny i bezproblemowy montaż, a także umożliwia łatwą ingerencję oraz ewentualne wymiany elementów przez uprawnione do tego osoby. Czasami pojawia się taka konieczność, a modułowa budowa zdecydowanie sprzyja potencjalnym zmianom, ułatwiając i przyspieszając ten proces.
W rozdzielni znajduje się wiele komponentów decydujących o bezpieczeństwie i wydajności funkcjonowania instalacji w domu lub innym budynku. Mowa o takich elementach jak wyłączniki, bezpieczniki, sterowniki, rozłączniki i tym podobne. Znajdujące się w skrzynce elementy służą też do łączenia obwodów. Bez względu na miejsce montażu rozdzielnice nn lub sn stanowią więc kluczowe wyposażenie każdego obiektu, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie sieci.
Gdzie zamontować rozdzielnicę?
Domy, instytucje, hotele, szpitale, banki i inne obiekty wymagają odpowiedniego rozdziału energii. Właśnie dlatego rozdzielnice odgrywają tak istotną rolę. W zależności od charakteru budynku dystrybucja energii elektrycznej może wyglądać nieco inaczej, a sama skrzynka ma mniejsze bądź większe rozmiary i zawiera mniej lub więcej elementów. Oczywiście ważne jest także to, w jakim miejscu są montowane tego rodzaju obudowy. Możliwości jest wiele, a dotyczą nie tylko kwestii ścian wewnętrznych lub zewnętrznych, ale także środowiska czy warunków, w jakich się znajdują. Wysokiej klasy rozdzielnica natynkowa musi być dostosowana do charakteru otoczenia. Dlaczego jest to podstawowa kwestia? Ze względu na to, że spełnia ona kluczową funkcję i musi zapewniać bezpieczeństwo. Z tego powodu tego typu produkty muszą się charakteryzować odpornością na warunki zewnętrzne, w tym zapylenie, wilgoć czy drgania. Renomowany dostawca jest w stanie zagwarantować najwyższej klasy asortyment – należy zwracać na to szczególną uwagę. Oczywiście należy pamiętać o kwestii norm, które muszą spełniać rozdzielnice, odpowiadające przecież nie tylko za sprawne funkcjonowanie instalacji, ale też za bezpieczeństwo.
Bezproblemowa rozbudowa w modelu modułowym
Raz zaprojektowana rozdzielnica, a raczej elementy, które w sobie mieści, mogą się oczywiście zmieniać. Mowa nie tylko o ewentualnej wymianie któregoś z komponentów, ale też o potencjalnej rozbudowie. Zdarza się bowiem, że potrzeby związane z instalacją rosną i konieczny jest montaż dodatkowych wyłączników czy sterowników albo rozbudowa obwodu. Aparatura modułowa sprawdza się tu doskonale, ponieważ pozwala na szybki i łatwy montaż dodatkowych elementów. Jest to przydatne w warunkach przemysłowych, ale nie tylko, tym bardziej że takie rozwiązanie pozwala na łączenie z różnymi systemami sterowania w budynku.
Artykuł Sponsorowany