Rzeczywistość wirtualna, czyli technologia przyszłości dostępna już teraz
News

Rzeczywistość wirtualna, czyli technologia przyszłości dostępna już teraz

20.09.2017
Wirtualna rzeczywistość to już nie science fiction, a technologia, która znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia. Według szacunków Goldman Sachs w 2025 roku wartość rynku VR osiągnie poziom 80 miliardów dolarów. Czym jest rzeczywistość wirtualna i co decyduje o jej popularności? Jak można wykorzystać najnowsze zdobycze VR?

VR – trochę historii

Technologia VR (virtual reality) to nic innego jak wirtualna imitacja rzeczywistości. Cały koncept opiera się na trójwymiarowym obrazie wyświetlanym za pomocą specjalnych okularów – gogli, a wszystkiemu towarzyszą również doznania akustyczne. Dzięki zastosowaniu specjalnych rękawic i innych sensorów można też osiągnąć bogate odczucia dotykowe, smakowe czy nawet zapachowe.

Prekursorem wirtualnej rzeczywistości był Myron W. Krueger, a pierwsze próby jej wdrożenia miały miejsce kilkadziesiąt lat temu, jednak ze względu na nierozwiniętą jeszcze do końca technologię, VR nie mogła zaprezentować całego swojego potencjału. Obecnie technologia nauka do przodu i nic już nie stoi na przeszkodzie, żeby świat wirtualny mógł stworzyć pozory rzeczywistego i być wykorzystywany w wielu dziedzinach życia.

Wirtualna rzeczywistość współcześnie

Technologia wirtualnej rzeczywistości pozwala na uzyskanie niezwykle realnych wrażeń sensorycznych – współczesne narzędzia, wykorzystujące rozwiązania VR, bazują na generowaniu obrazów oraz efektów dźwiękowych. Wrażenia dotykowe, zapachowe i smakowe stosowane są zdecydowanie rzadziej. VR jest interaktywna, czyli pozwala nie tylko na odbieranie bodźców przez uczestnika wirtualnych eksperymentów, ale również ich wysyłanie.

Najbardziej popularnym narzędziem służącym do generowania wirtualnej rzeczywistości są specjalne zabudowane okulary – gogle, które wyświetlają obrazy w formacie 3D. Okulary tego typu są obecnie dostępne dla każdego śmiertelnika. Do najbardziej popularnych zaliczyć można Oculus Rift, HTC Vive czy Gear VR Samsung. Na rynku znajdują się również specjalne kabiny symulacyjne, kombinezony, hełmy z czujnikami ruchu, rękawice i fotele, które pozwalają osiągnąć bardzo sugestywne doznania.

Potencjał wirtualnej rzeczywistości

Jak obecnie wykorzystywana jest technologia wirtualnej rzeczywistości? Dla przeciętnego użytkownika pierwszym skojarzeniem będą gry komputerowe – i słusznie. Okulary VR czy kabiny symulacyjne wykorzystywane są między innymi w symulatorach lotu, grach typu MMORGP – doskonała imitacja rzeczywistości pozwala przenieść rozrywkę na nieznany wcześniej poziom. TechnologiaVR dynamicznie się rozwija i pozwala również na oglądanie filmów w formacie 3D.

Gry i filmy to oczywiście nie wszystko – technologia wirtualna może być także wykorzystywana do tworzenia sugestywnych wizualizacji nieruchomości – tym rozwiązaniem zaczynają interesować się agencje pośredniczące w sprzedaży czy wynajmie lokali mieszkalnych oraz powierzchni komercyjnych. Wirtualne spacery po wybranych mieszkaniach czy domach wystawionych na sprzedaż bez konieczności opuszczania agencji nieruchomości – tak właśnie wygląda przyszłość! VR będzie też cennym narzędziem dla dealerów samochodowych – dzięki wykorzystaniu gogli klient będzie mógł niejako na żywo sprawdzić wszystkie opcje wyposażenia auta. Potencjałem VR interesuje się także sektor turystyczny, który rozważa wprowadzenie oferty wirtualnych wycieczek w różne rejony świata czy możliwości sprawdzenia hotelu przed zarezerwowaniem pokoju. Wirtualna rzeczywistość może też w przyszłości ratować życie i zdrowie pacjentów – jej wykorzystaniem zainteresowana jest współczesna medycyna.

Więcej informacji o tym, w jaki sposób technologia wirtualnej rzeczywistości może zrewolucjonizować nasze życie znaleźć można na stronie qverty.pl.

News Dlaczego warto korzystać z chmury?

Rośnie popularność chmury obliczeniowej. Firmy dostrzegają zalety korzystania z cloud computingu i doceniają morze możliwości, jakie oferują poszczególne rodzaje chmury. Zobacz, co dzięki temu możesz zyskać firma. czytaj więcej

News Co może zyskać przedsiębierstwo dzięki Cloud Native?

Rozwiązania chmurowe szybko zyskują na popularności, co wynika przede wszystkim z ich zalet. Dotyczy to również strategii Cloud Native, która zakłada błyskawiczne wprowadzanie nowych rozwiązań na rynek. Czym dokładnie jest Cloud Native? Jakie korzyści przynosi firmie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule. czytaj więcej

News Jakie są koszty założenia sklepu internetowego?

Wiele osób marzy o tym, aby porzucić etat u swojego pracodawcy i w końcu przejść "na swoje". Ciekawostką jest to, że obecnie wcale nie jest to aż tak skomplikowane. Wystarczy, że założysz sklep internetowy. Jeśli się postarasz, w bardzo krótkim czasie uda Ci się zarobić więcej, niż byłbyś w stanie sobie wyobrazić. Jest to tym bardziej ciekawa propozycja, że nie wymaga specjalnie dużego wkładu finansowego. czytaj więcej

News Dlaczego warto przejść na nowy standard telewizji naziemnej DVB-T2?

Zmiany w telewizji naziemnej zawsze budzą wiele zastrzeżeń i obaw o to, jak wiele trzeba będzie dokupić, aby móc z niej korzystać. Ostatnim razem, mniej więcej dziesięć lat temu, zmiany były dość drastyczne, gdyż przechodziliśmy ze standardu sygnału analogowego na wersję cyfrową, która jest całkiem inną technologią. Tym razem zmiany nie będą aż tak dotkliwe. Co tak naprawdę się zmieni i dlaczego warto się zainteresować tym tematem? czytaj więcej