Celem akcji jest zebranie 300 000 gigabajtów i w zamian za nie posadzenie 10 000 m2 zielonego lasu bioróżnorodnego i zarządzanego przez naturę. W akcji może wziąć udział każdy użytkownik Orange Flex, posiadający wolne gigabajty w ramach własnego planu, przekazując tym samym dowolną ich ilość. Pamiętając przy tym, że 30 GB odpowiada 1m2 lasu.
Akcja podzielona jest na 4 etapy, a każdy z nich oznacza osiągniecie określonej liczby przekazanych gigabajtów. Użytkownicy, którzy wezmą udział w akcji będą mogli na bieżąco śledzić cały proces zbierania GB w aplikacji Orange Flex. Aby móc przekazywać EKO GB wymagana jest aktualizacja aplikacji do najnowszej wersji. Akcja zbierania gigabajtów rozpoczyna się od dnia 9 lutego i będzie trwała do momentu, w którym zostanie osiągnięty założony cel. Pierwsze zielone drzewka zostaną posadzone wiosną 2021 roku.
Dzięki tej akcji możemy wspólnie posadzić zielony ekologiczny las i mieć wpływ na losy naszej planety. Udowodniono, że młode drzewa mogą w ciągu roku pochłonąć nawet 7 ton CO2, oddając w zamian życiodajny tlen poprawiając znacząco jakość powietrza, którym oddychamy. Lasy posiadają własny mikroklimat przez co wpływają na klimat całego otoczenia. Łagodzą działania wysokiej temperatury i wiatru oraz nawilżają powietrze. Pochłaniają ciepło dając efekt naturalnego chłodu, wypuszczając do atmosfery mniej ciepła niż inne ekosystemy. Zalesianie terenów, przeciwdziała skutkom efektu cieplarnianego, wywiera wielki wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt- to „zielone płuca”. Warto więc wesprzeć akcję, którą wspiera Fundacja Las na Zawsze, która od kilku lat zajmuje się tworzeniem lasów.
Nasz wspólny las powstanie w miejscowości Męcikał na Kaszubach. W miejscu, w którym w 2017 huragan zniszczył okoliczne tereny leśne. Pojawią się w nim dęby, lipy, graby, topole, wiązy a także krzewy, które będą miejscem legowisk i pożywienia dla ptaków.
Orange Flex idzie w zielone
To, co wyróżnia Orange Flex to brak umów i wielu dokumentów do podpisania. Opakowania na kartę SIM posiadają etykietę produktową FSC Mix, potwierdzającą, że produkt wytworzono z materiału pochodzącego z dobrze zarządzanych lasów oraz materiałów pochodzących z recyklingu i z innych kontrolowanych źródeł. Blister, w którym jest umieszczona karta SIM jest zminimalizowany co oznacza, że do jego produkcji zużyto mniej plastiku.
Orange, jako pierwszy w Polsce operator wprowadził również wirtualną kartę eSIM dla klientów indywidualnych i biznesowych, która w przyszłości całkowicie zastąpi plastikową kartę. Wirtualna karta eSIM cieszy się coraz większą popularnością i obecnie posiada ją już 10% użytkowników aplikacji Orange Flex.
Więcej szczegółów o akcji EKO GB w aplikacji Orange Flex oraz na stronie: flex.orange.pl/eko