Co to jest switch PoE?
Switch stosowany w systemach monitoringu wizyjnego to inaczej przełącznik sieciowy. Jego zadaniem jest chronienie sieci przed przeciążeniem, zapewnienie stabilnego zasilania i koordynacja pracy wielu urządzeń jednocześnie. Switch odgrywa dużą rolę w sprawnym nawiązywaniu połączeń między urządzeniami i umożliwia proste rozbudowywanie sieci o kolejne urządzenia IP. Switch PoE ma bardzo szerokie zastosowanie w systemach informatycznych wykorzystujących technologię Power over Ethernet.
Przy użyciu switcha PoE wystarczą przewody sieciowe, aby połączyć i zasilać kamery, rejestratory IP, komputery, serwery i inne elementy systemu monitoringu. Wśród zalet takiego rozwiązania można wymienić oszczędność miejsca, obniżenie kosztów eksploatacyjnych i instalacyjnych, łatwość montażu i przebudowy systemu, łatwość konserwacji i bezawaryjną pracę systemu.
Jaki switch PoE wybrać?
W celu zapewnienia optymalnej pracy systemu należy zadbać o wybór urządzenia, które ma wymaganą przepustowość sieci. Ilość portów w przełączniku trzeba dostosować do indywidualnych potrzeb, czyli do ilości urządzeń połączonych z siecią. Najczęściej wybierany jest 8-portowy switch, ale istnieją też np. 4-portowe lub znacznie bardziej rozbudowane przełączniki (nawet z 48 portami!). Aby wszystko działało prawidłowo, inne urządzenia i osprzęt systemu muszą być kompatybilne ze standardem PoE.
Technologia PoE+ i Hi-PoE
Warto przyjrzeć się switchom wyposażonym w ulepszoną wersję technologii PoE. Przełączniki PoE+ i Hi-PoE pozwalają na dostarczenie energii urządzeniom peryferyjnym sieci za pomocą kabla ethernetowego. Zasilanie do 60 W to nie wszystko. Przesył danych jest też znacznie szybszy i bardziej płynny, nawet podczas transmisji obrazu z kamer 4K - z zachowaniem czasu rzeczywistego.
Specyfikacja miejsca pracy switcha PoE
Różnorodność switchy PoE dostępnych na rynku ma związek m.in. ze zróżnicowaniem warunków pracy, do których są przystosowane oraz rodzaju i złożoności systemu CCTV. Mogą to być m.in.:
- przełącznik PoE zaprojektowany do pracy w systemach monitoringu wizyjnego IP wysokiej rozdzielczości,
- switch PoE zaprojektowany z myślą o miejscach o zwiększonym zapyleniu, wysokiej lub niskiej temperaturze,
- przełącznik stworzony do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych,
- switche przeznaczone do montażu w szafach teleinformatycznych RACK, uzupełnione o dodatkowe elementy instalacyjne,
- switch umożliwiający podłączenie do pięciu kamer IP PoE.
Dodatkowe cechy, na które warto zwrócić uwagę
Szukając switcha PoE do instalacji systemu monitoringu, warto kierować się do sklepów oferujących kompleksowe wyposażenie i pomoc w zakresie systemów zabezpieczeń. Takie miejsca jak sklep internetowy Napad.pl umieszczają na swoich stronach szczegółowe opisy każdego produktu, wraz z instrukcjami obsługi i certyfikatami. Możliwe jest skorzystanie z profesjonalnego wsparcia i doboru produktu.
Poza zgodnością urządzeń liczy się łatwość instalacji (bez konieczności konfiguracji parametrów), wytrzymałe materiały i solidne wykonanie. Sprzęt wspierający system CCTV powinien być niezawodny przez długie lata działania. Nie bez znaczenia są też zabezpieczenia antyprzepięciowe, które dbają o to, by w razie zwarcia został odcięty tylko jeden port, a system pracował dalej.
News Unijne rozporządzenie w sprawie maszyn - jakie zmiany?
Unijne rozporządzenie w sprawie maszyn będzie obowiązywać od 20 stycznia 2027 roku. Weszło ono w życie we wszystkich państwach członkowskich 19 lipca 2023 r., 20 dni po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Producenci maszyn mają teraz czas na spełnienie nowych wymogów bezpieczeństwa dotyczących urządzeń i maszyn. czytaj więcejNews Nowe Technologie w Logistyce i Przemyśle w 2024 - Od AI po Elektryfikację - artykuł ekspercki Blulog
Przedstawiamy artykuł ekspercki, który analizuje pięć kluczowych trendów technologicznych, które już teraz kształtują sektor logistyczny i przemysłowy, oraz przewiduje, jakie zmiany mogą nastąpić w 2025 roku. czytaj więcejNews Poznaj punkty dostępowe serii GWN firmy Grandstream
Punkty dostępowe Wi-Fi firmy Grandstream ewoluowały na przestrzeni lat. Od pierwszego punktu dostępowego Wi-Fi, GWN7600, po najnowsze modele z Wi-Fi 6E, urządzenia GWN są wykorzystywane przez klientów na całym świecie, pomagając firmom, szkołom i rządom w zapewnieniu potężnych sieci bezprzewodowych.Obecnie mamy ponad:
• 20 punktów dostępowych Wi-Fi,
• 6 routerów (wifi i przewodowych),
• 32 przełączniki sieciowe,
• 3 platformy do konfiguracji i zarządzania wdrożeniami
W tym artykule spojrzymy na serię GWN jako całość, przyglądając się różnicom, kluczowym funkcjom i dostarczając wstępną wiedzę potrzebną do rozpoczęcia pracy z naszymi punktami dostępowymi GWN.
czytaj więcej