Co to jest switch PoE?
Switch stosowany w systemach monitoringu wizyjnego to inaczej przełącznik sieciowy. Jego zadaniem jest chronienie sieci przed przeciążeniem, zapewnienie stabilnego zasilania i koordynacja pracy wielu urządzeń jednocześnie. Switch odgrywa dużą rolę w sprawnym nawiązywaniu połączeń między urządzeniami i umożliwia proste rozbudowywanie sieci o kolejne urządzenia IP. Switch PoE ma bardzo szerokie zastosowanie w systemach informatycznych wykorzystujących technologię Power over Ethernet.
Przy użyciu switcha PoE wystarczą przewody sieciowe, aby połączyć i zasilać kamery, rejestratory IP, komputery, serwery i inne elementy systemu monitoringu. Wśród zalet takiego rozwiązania można wymienić oszczędność miejsca, obniżenie kosztów eksploatacyjnych i instalacyjnych, łatwość montażu i przebudowy systemu, łatwość konserwacji i bezawaryjną pracę systemu.
Jaki switch PoE wybrać?
W celu zapewnienia optymalnej pracy systemu należy zadbać o wybór urządzenia, które ma wymaganą przepustowość sieci. Ilość portów w przełączniku trzeba dostosować do indywidualnych potrzeb, czyli do ilości urządzeń połączonych z siecią. Najczęściej wybierany jest 8-portowy switch, ale istnieją też np. 4-portowe lub znacznie bardziej rozbudowane przełączniki (nawet z 48 portami!). Aby wszystko działało prawidłowo, inne urządzenia i osprzęt systemu muszą być kompatybilne ze standardem PoE.
Technologia PoE+ i Hi-PoE
Warto przyjrzeć się switchom wyposażonym w ulepszoną wersję technologii PoE. Przełączniki PoE+ i Hi-PoE pozwalają na dostarczenie energii urządzeniom peryferyjnym sieci za pomocą kabla ethernetowego. Zasilanie do 60 W to nie wszystko. Przesył danych jest też znacznie szybszy i bardziej płynny, nawet podczas transmisji obrazu z kamer 4K - z zachowaniem czasu rzeczywistego.
Specyfikacja miejsca pracy switcha PoE
Różnorodność switchy PoE dostępnych na rynku ma związek m.in. ze zróżnicowaniem warunków pracy, do których są przystosowane oraz rodzaju i złożoności systemu CCTV. Mogą to być m.in.:
- przełącznik PoE zaprojektowany do pracy w systemach monitoringu wizyjnego IP wysokiej rozdzielczości,
- switch PoE zaprojektowany z myślą o miejscach o zwiększonym zapyleniu, wysokiej lub niskiej temperaturze,
- przełącznik stworzony do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych,
- switche przeznaczone do montażu w szafach teleinformatycznych RACK, uzupełnione o dodatkowe elementy instalacyjne,
- switch umożliwiający podłączenie do pięciu kamer IP PoE.
Dodatkowe cechy, na które warto zwrócić uwagę
Szukając switcha PoE do instalacji systemu monitoringu, warto kierować się do sklepów oferujących kompleksowe wyposażenie i pomoc w zakresie systemów zabezpieczeń. Takie miejsca jak sklep internetowy Napad.pl umieszczają na swoich stronach szczegółowe opisy każdego produktu, wraz z instrukcjami obsługi i certyfikatami. Możliwe jest skorzystanie z profesjonalnego wsparcia i doboru produktu.
Poza zgodnością urządzeń liczy się łatwość instalacji (bez konieczności konfiguracji parametrów), wytrzymałe materiały i solidne wykonanie. Sprzęt wspierający system CCTV powinien być niezawodny przez długie lata działania. Nie bez znaczenia są też zabezpieczenia antyprzepięciowe, które dbają o to, by w razie zwarcia został odcięty tylko jeden port, a system pracował dalej.
News Korzystasz z Chatu GPT? Uważaj na podejrzane łącza i wyniki wyszukiwania
Niedawno opublikowane badania ujawniły, że wyniki wyszukiwania, które prezentuje ChatGPT mogą prowadzić do podejrzanych witryn internetowych, na których użytkownicy mogą być narażeni na ataki phishingowe. Co prawda niektóre zapytania kierowane do sztucznej inteligencji – takie jak te związane z kryptowalutami – mogą owocować w złośliwe wyniki częściej niż inne, powinno to jednak zwrócić uwagę na problem, który może stać się znacznie poważniejszy. czytaj więcejNews Artykuł ekspercki: AIoT (Artificial Intelligence of Things) - przyszłość w transporcie i magazynowaniu produktów wrażliwych
Integracja sztucznej inteligencji i Internetu Rzeczy (AIoT) wyznacza nowe standardy w transporcie i magazynowaniu produktów wrażliwych, takich jak leki czy żywność. Dzięki możliwościom precyzyjnego monitorowania, przewidywania awarii oraz optymalizacji procesów w czasie rzeczywistym, AIoT staje się nieodzownym narzędziem do minimalizowania strat i zapewnienia zgodności z wymogami prawa. czytaj więcejNews Poznaj punkty dostępowe serii GWN firmy Grandstream
Punkty dostępowe Wi-Fi firmy Grandstream ewoluowały na przestrzeni lat. Od pierwszego punktu dostępowego Wi-Fi, GWN7600, po najnowsze modele z Wi-Fi 6E, urządzenia GWN są wykorzystywane przez klientów na całym świecie, pomagając firmom, szkołom i rządom w zapewnieniu potężnych sieci bezprzewodowych.Obecnie mamy ponad:
• 20 punktów dostępowych Wi-Fi,
• 6 routerów (wifi i przewodowych),
• 32 przełączniki sieciowe,
• 3 platformy do konfiguracji i zarządzania wdrożeniami
W tym artykule spojrzymy na serię GWN jako całość, przyglądając się różnicom, kluczowym funkcjom i dostarczając wstępną wiedzę potrzebną do rozpoczęcia pracy z naszymi punktami dostępowymi GWN.
czytaj więcej