Co powinien zapewniać system ERP w produkcji?
Jeśli chcesz efektywnie zarządzać produkcją, potrzebujesz trwałego dostępu do danych w czasie rzeczywistym. Dzięki niemu możesz na bieżąco optymalizować procesy produkcyjne, ponieważ jesteś stale informowany o zmianach w zamówieniu, błędach czy brakach, które należy uzupełnić. Każdy nieprzewidziany czynnik naraża Cię na opóźnienia i dodatkowe koszty.
System ERP w produkcji powinien dawać pełną kontrolę nad procesami produkcyjnymi oraz kosztami wytwarzania. Pozwoli Ci to dynamicznie reagować na zmiany, a także spełniać potrzeby Twoich klientów. Oprogramowanie klasy ERP dla firm produkcyjnych obejmuje zwykle takie procesy jak planowanie produkcji, zarządzanie nią, rozliczenie jej kosztów, prognozowanie popytu i sprzedaży zapasów, planowanie dostaw czy ewidencja zdarzeń produkcyjnych. Dąży do realizacji modelu Agile Manufacturing, czyli zwinnego wytwarzania.
9 korzyści z oprogramowania ERP dla produkcji
Czy system ERP w produkcji to konieczność każdej firmy? Odpowiadając na to pytanie, warto zdać sobie sprawę, jak wiele procesów może ułatwić to oprogramowanie. W obecnych czasach, gdy coraz cenniejszym staje się czas pracy, integrowanie wielu obszarów biznesowych w jednym środowisku jest na wagę złota. Podstawowe korzyści, które zapewnia system ERP dla produkcji to:
- Możliwość śledzenia i analizowania kluczowych procesów z poziomu jednego narzędzia.
- Minimalizacja kosztów.
- Łatwiejsze zarządzanie kadrą.
- Większa kontrola nad procesami produkcyjnymi.
- Szybszy przepływ informacji.
- Zarządzanie projektami w czasie rzeczywistym.
- Sprawniejsza komunikacja z klientami.
- Skuteczniejszy i szybszy serwis.
- Efektywniejsze sterowanie łańcuchem dostaw.
System ERP w produkcji może podnieść jakość Twoich usług i produktów, a proporcjonalnie do niej – poziom zadowolenia klientów. Systemy ERP, jak np. Microsoft 365 Business Central, oferują różne moduły dedykowane branży produkcyjnej. Możesz skomponować je w taki sposób, by maksymalnie działały na korzyść Twojej firmy.
Możliwości w zakresie zarządzania produkcją poszerzają nawet podstawowe wersje systemów ERP. Przy obecnym postępie technologicznym posiadanie tego typu oprogramowania we współczesnej firmie produkcyjnej to wręcz obowiązek.