Technologia NFC zamiast klucza? Sposób na łatwe i bezpieczne otwieranie drzwi domu lub auta
Jakie warunki muszą być spełnione, by można było zastosować technologię NFC?
Najpopularniejszy rodzaj urządzeń, w których wykorzystuje się technologię NFC to ten, który masz prawdopodobnie… w swojej kieszeni. Tak, to właśnie smartfony są najczęściej wyposażone w tę funkcję. Co jeszcze jest potrzebne, aby można było efektywnie korzystać z tej technologii?
- Drugie urządzenie wyposażone w funkcję NFC – inny smartfon, czytnik do płatności zbliżeniowych, smartwatch.
- Tagi NFC – komunikacja nie musi odbywać się pomiędzy dwoma urządzeniami; w technologii NFC wykorzystuje się także tagi – rodzaj odpowiednio zaprogramowanych naklejek.
- Serwer w chmurze do przechowywania danych.
- Odpowiednia odległość – NFC ma mniejszy zasięg niż np. Bluetooth, aby doszło do wymiany danych, urządzenia lub urządzenie i tag NFC powinny znajdować się w odległości około 10 cm od siebie.
Co ważne, technologia NFC nie wymaga połączenia z Wi-Fi. To znacznie rozszerza możliwości jej wykorzystania.
Nie tylko płatności – jak jeszcze można wykorzystać NFC w życiu codziennym?
Możliwość obsługi za pomocą popularnych urządzeń (smartfona czy smartwatcha) i brak konieczności podłączenia do Wi-Fi – to wszystko powoduje, że technologia NFC doskonale sprawdzi się w życiu codziennym. Oto kilka przykładów na jej wykorzystanie:
- otwieranie drzwi samochodu za pomocą telefonu;
- uzyskiwanie dostępu do pomieszczeń biurowych, pomieszczeń magazynowych, pokoi hotelowych przez pracowników;
- obsługa windy: przywoływanie, wybór piętra.
Smart lock w technologii NFC – jak to działa?
Smart lock to rodzaj zamka elektronicznego, w którym wykorzystuje się wybrany protokół do wymiany informacji: Bluetooth lub Wi-Fi, ale także NFC. Co jest potrzebne, by zainstalować system kontroli dostępu w drzwiach, wykorzystujący tę technologię?
- Emulator kart – oprogramowanie, które zastępuje tradycyjną kartę do otwierania drzwi; tworzy klucz bezpieczeństwa niezbędny w procesie weryfikacji.
- Emulator czytnika kart – czytnik NFC połączony ze smart lockiem, służący do odczytywania danych z wirtualnej karty wygenerowanej przez emulator kart.
- Główny serwer do przechowywania danych wymaganych podczas weryfikacji.
- Gateway – interfejs pomiędzy emulatorem czytnika a serwerem w chmurze.
Interesuje Cię to, jak technologia wpływa na życie codzienne? Projekty GlobalLogic to doskonałe źródło takich przykładów. Odwiedź stronę GlobalLogic i dowiedz się więcej!