Jakość transmisji danych jest priorytetem w projektach związanych z zabezpieczeniem mienia. Potrzeba zapisywania dużej ilości danych w krótkim czasie, głównie z kamer CCTV, faworyzuje technologię opartą na przewodach – Ethernet. W początkowych okresach rozwoju, wymuszało to korzystanie z dodatkowych przewodów zasilających doprowadzanych do każdego urządzenia. Zaczęto rozwijać rozwiązania umożliwiające połączenie tych dwóch kwestii – opracowano technologię PoE – Power over Ethernet. Centralnym punktem, na którym opierane są systemy zabezpieczeń wspierające PoE, jest switch PoE.
Zasilanie urządzeń przez skrętkę
Technologia Power over Ethernet opiera się na koncepcji połączenia przesyłu danych za pomocą skrętki z możliwością jednoczesnego zasilania podłączonych urządzeń. Koncepcja została ustandaryzowana w dokumencie IEEE 802.3af. Do obu zadań używa się kabla tego samego rodzaju – skrętki o minimalnej kategorii 3. Dokument standaryzujący zapewnia wartość napięcia dostarczanego przez kabel na poziomie od 25 V do 60 V i natężeniu 400 mA, oraz mocy 15 W. Urządzenia wykorzystujące technologię PoE muszą być podłączone do switcha wspierającego Power over Ethernet. Dodatkowo, należy pamiętać, że odległość pomiędzy urządzeniami nie może być większa niż 100 metrów. W przypadku większych dystansów konieczne jest wykorzystanie z tzw. injectora pomiędzy switchem i urządzeniem peryferyjnym – injector wymaga zewnętrznego zasilania.
Różne klasy urządzeń w technologii PoE
Urządzenia działające w technologii Power over Ethernet zostały podzielone na 4 grupy. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest konieczna do działania wartość zasilania. Switch PoE, po podłączeniu urządzenia do niego, otrzymuje informacje o klasie urządzenia i na bieżąco przydziela odpowiednie połączenia do poprawnego obsłużenia go. Urządzenia działające w klasie 4 wymagają największej ilości mocy i mogą współpracować tylko z aparaturą w technologii PoE+.
Zobacz także: Jak przechowywać ważne dokumenty?