Telekomunikacja Polska S.A. powstała 29 lat temu, 4 grudnia 1991 i była spółką Skarbu Państwa. Jej poprzedniczką było państwowe przedsiębiorstwo Polska Poczta, Telegraf i Telefon. W ten sposób państwowe przedsiębiorstwo zostało niejako podzielone na dwie oddzielne branże: telekomunikacyjną i pocztową. Poczta Polska została nadal państwowym przedsiębiorstwem użyteczności publicznej.
Przekształcenie z państwowego przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną, przyniosło w skrócie nie tylko zmianę organizacyjną, ale również przekształcenie postrzegania łączności jako takiej przez jej użytkowników (abonentów), szczególnie w segmencie telefonii stacjonarnej. Przedstawia to zresztą załączona historyjka narysowana ręką jednego z pracowników TPSA. Rynek telefonii stacjonarnej zaczął się zmieniać, a Telekomunikacja Polska (dzisiejsze Orange) pod jego wpływem ulegała również kolejnym, choć dość powolnym restrukturyzacjom.
Telefonia stacjonarna zaczęła się rozwijać, spółka wypracowała znaczny przyrost liczby abonentów na tym rynku. Niemniej z czasem, w miarę powstawania kolejnych konkurentów (na przykład Netia), Telekomunikacja Polska zaczęła tracić swoich użytkowników na rzecz innych podmiotów, ale również na rzecz cały czas rozwijającej się telefonii komórkowej. Przedstawia to poniższy wykres (źródło danych: GUS).
Rys. Abonenci telefonii przewodowej (liczba) spółki "Telekomunikacja Polska" S.A. (do 1991 r. - państwowej jednostki organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon").
PS.
RUT na rysunku to Rejonowy Urząd Telekomunikacyjny w Polskiej Poczcie, Telegrafie i Telefonie (tak się wcześniej nazywała TP). Historyjka narysowana przed laty - autora nie znamy. Ale może ktoś z Was zna : )