komputer-miejsce-do-pracy
News

Umiejętności przydatne w pracy programisty. Sprawdź, czy je masz!

26.06.2023
Choć programiści mogą liczyć na bardzo wysokie w zarobki, to w zamian muszą posiadać odpowiednio wysokie kwalifikacje. Wśród niezbędnych umiejętności znajdują się nie tylko pomysłowość i doskonała znajomość języków programowania, ale też kompetencje miękkie. Co przydaje się w pracy programisty? Jakie umiejętności są najważniejsze w tym zawodzie?

Jakie umiejętności są niezbędne w pracy programisty?

Dobry programista powinien doskonale znać język programowania, w którym tworzy kod. To banał, ale wiele osób z długim stażem w zawodzie wciąż miewa z tym problemy. Ponadto duże znaczenie ma znajomość praktycznych zastosowań kodu – trzeba wiedzieć, jak szybko wyszukać gotowe schematy czy fragmenty, a następnie twórczo je wykorzystać. Co więcej, w pracy przydaje się również wiedza na temat działania oraz możliwości wybranego frameworku oraz innych narzędzi.

Wspomniane kompetencje twarde są niezbędne do podjęcia pracy jako programista, ale nie wolno zapominać o równie istotnych umiejętnościach miękkich. Bez nich nie odniesiesz sukcesu w zawodzie. Możesz spojrzeć na ogłoszenia o pracę dla programistów, które przykładowo znajdziesz na GoWork, i sprawdzić, czego oczekują poszczególne firmy. Większość pracodawców uwzględnia w wymaganiach szeroko pojęte kompetencje miękkie, szczególnie związane z pracą zespołową oraz kontaktem z klientami. Nie trzeba chyba dodawać, że zdolności negocjacyjne przydają się podczas negocjowania pensji z pracodawcą.

Jak podnieść kompetencje jako programista?

Programiści muszą być ciągle na bieżąco ze zmianami w świecie programowania, a ewentualne braki na pewno szybko wyjdą na jaw. Oto trzy sposoby, dzięki którym skutecznie podniesiesz swoje kompetencje.

Kursy i szkolenia

W internecie znajdziesz setki szkoleń dla programistów. Ceny niektórych z nich zwalają z nóg, podczas gdy inne są bardzo tanie, a wręcz darmowe. Kursy programowania to doskonałe rozwiązanie dla początkujących, którzy stawiają pierwsze kroki w zawodzie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku bardziej doświadczonych osób korzyści z wykupienia szkolenia będą niewielkie, o ile nie dotyczy ono wysoce specjalistycznego zagadnienia.

Mentoring

Niektóre firmy oferują pracownikom mentoring, czyli pomoc ze strony doświadczonych pracowników. W ramach indywidualnego nauczania mentor pomaga z zadaniami, udziela wskazówek i daje cenny feedback. Warto skorzystać z takiej opcji – to świetny sposób na rozwinięcie się jako programista!

Własne aplikacje

Programiści często decydują się na stworzenie własnych aplikacji, których głównym zadaniem jest uzupełnienie portfolio. Program udostępnia się za darmo, a jego kod wstawia na platformy, do których dostęp ma szersze grono odbiorców . Im trudniejsze wyzwanie stoi przed programistą, tym większą wartość dla potencjalnego pracodawcy ma wpis w portfolio. Skomplikowana, dobrze napisana aplikacja na pewno przełoży się na większą liczbę ofert pracy!

Kompetencje miękkie w pracy programisty

Kompetencje miękkie nie są niezbędne w programisty, ale na pewno się przydają. Aspołeczni pracownicy sektora IT to mit – podczas wykonywania obowiązków zawodowych kluczowa jest komunikatywność oraz dobra współpraca w zespole. Co więcej, programiści często muszą kontaktować się z klientami, aby lepiej zrozumieć ich potrzeby. W takiej sytuacji trzeba zachować cierpliwość i wytłumaczyć wszystkie zawiłości związane z projektem. Kompetencje miękkie przydają się na co dzień – warto nad nimi pracować!

Jak negocjować z pracodawcą?

W sektorze IT częste zmiany pracodawcy nie są niczym dziwnym. Firmy chętnie rekrutują nowych pracowników, nawet jeśli eksperci nieśmiało wspominają o kryzysie w branży, a liczba ogłoszeń o pracę jako programista jest mniejsza niż przed rokiem, co można sprawdzić np. na stronie: https://www.gowork.pl/praca/programista;st/koszalin;l.

W takiej sytuacji kluczowe są umiejętności negocjacji z pracodawcą. W trakcie rozmowy rekrutacyjnej nie bój się zadawać pytań i podkreślać swoich mocnych stron. Jeśli dysponujesz dużym doświadczeniem, rozbudowanym portfolio i pokażesz się z dobrej strony, to możesz liczyć na wyższą pensję.


Artykuł sponsorowany

News Jakie umiejętności są kluczowe w branży tworzenia oprogramowania?

IT to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów, który wyznacza nowe standardy. Osoby wiążące przyszłość z tą branżą zastanawiają się nad tym, czy rozwój nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji nie wpłynie na zmianę wymagań wobec programistów oraz innych specjalistów tworzących oprogramowanie. W świecie, w którym automatyzacja staje się codziennością, a algorytmy coraz częściej przejmują rutynowe zadania, niezwykle ważne stają się umiejętności, które pozwalają dostosować się do wyzwań oraz tworzyć innowacyjne rozwiązania. Zatem jakie umiejętności są niezbędne w dziedzinie programowania? czytaj więcej

News Jakie są kluczowe elementy projektowania efektywnej i kompaktowej płytki PCB?

Obecnie płytki PCB cieszą się ogromną popularnością - stanowią one integralną część niemal każdego urządzenia, z którego korzystamy na co dzień. Jednak, aby w pełni wykorzystać ich potencjał, już na etapie projektu należy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. Dowiedz się, jak skutecznie i efektywnie zaprojektować płytkę PCB. czytaj więcej

News Obsługa informatyczna - jak dobrać zakres usług it dla mojej firmy?

Dobór odpowiedniego zakresu obsługi informatycznej dla Twojej firmy jest istotny dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania środowiska informatycznego. Jest wiele zmiennych, które decydują o kondycji infrastruktury IT w przedsiębiorstwie. W zależności od wielkości firmy, struktury organizacyjnej i spektrum potrzeb, należy dostosować zakres usług, aby bez zbędnego stresu zarządzać IT w firmie. Analiza środowiska IT jest kluczowa przy optymalizacji kosztów. Poniżej przedstawiamy kilka zagadnień, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze podmiotu obsługującego nasze IT. czytaj więcej

News Wybieramy elegancki smartwatch do pracy

Smartwatch potrafi nie tylko precyzyjnie mierzyć postępy w treningach i monitorować stan zdrowia. To również gadżet przydatny w pracy! Może być też częścią eleganckiej stylizacji na biznesowe spotkania. Zobacz, jakie urządzenie wybrać. czytaj więcej