Jakie umiejętności są niezbędne w pracy programisty?
Dobry programista powinien doskonale znać język programowania, w którym tworzy kod. To banał, ale wiele osób z długim stażem w zawodzie wciąż miewa z tym problemy. Ponadto duże znaczenie ma znajomość praktycznych zastosowań kodu – trzeba wiedzieć, jak szybko wyszukać gotowe schematy czy fragmenty, a następnie twórczo je wykorzystać. Co więcej, w pracy przydaje się również wiedza na temat działania oraz możliwości wybranego frameworku oraz innych narzędzi.
Wspomniane kompetencje twarde są niezbędne do podjęcia pracy jako programista, ale nie wolno zapominać o równie istotnych umiejętnościach miękkich. Bez nich nie odniesiesz sukcesu w zawodzie. Możesz spojrzeć na ogłoszenia o pracę dla programistów, które przykładowo znajdziesz na GoWork, i sprawdzić, czego oczekują poszczególne firmy. Większość pracodawców uwzględnia w wymaganiach szeroko pojęte kompetencje miękkie, szczególnie związane z pracą zespołową oraz kontaktem z klientami. Nie trzeba chyba dodawać, że zdolności negocjacyjne przydają się podczas negocjowania pensji z pracodawcą.
Jak podnieść kompetencje jako programista?
Programiści muszą być ciągle na bieżąco ze zmianami w świecie programowania, a ewentualne braki na pewno szybko wyjdą na jaw. Oto trzy sposoby, dzięki którym skutecznie podniesiesz swoje kompetencje.
Kursy i szkolenia
W internecie znajdziesz setki szkoleń dla programistów. Ceny niektórych z nich zwalają z nóg, podczas gdy inne są bardzo tanie, a wręcz darmowe. Kursy programowania to doskonałe rozwiązanie dla początkujących, którzy stawiają pierwsze kroki w zawodzie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku bardziej doświadczonych osób korzyści z wykupienia szkolenia będą niewielkie, o ile nie dotyczy ono wysoce specjalistycznego zagadnienia.
Mentoring
Niektóre firmy oferują pracownikom mentoring, czyli pomoc ze strony doświadczonych pracowników. W ramach indywidualnego nauczania mentor pomaga z zadaniami, udziela wskazówek i daje cenny feedback. Warto skorzystać z takiej opcji – to świetny sposób na rozwinięcie się jako programista!
Własne aplikacje
Programiści często decydują się na stworzenie własnych aplikacji, których głównym zadaniem jest uzupełnienie portfolio. Program udostępnia się za darmo, a jego kod wstawia na platformy, do których dostęp ma szersze grono odbiorców . Im trudniejsze wyzwanie stoi przed programistą, tym większą wartość dla potencjalnego pracodawcy ma wpis w portfolio. Skomplikowana, dobrze napisana aplikacja na pewno przełoży się na większą liczbę ofert pracy!
Kompetencje miękkie w pracy programisty
Kompetencje miękkie nie są niezbędne w programisty, ale na pewno się przydają. Aspołeczni pracownicy sektora IT to mit – podczas wykonywania obowiązków zawodowych kluczowa jest komunikatywność oraz dobra współpraca w zespole. Co więcej, programiści często muszą kontaktować się z klientami, aby lepiej zrozumieć ich potrzeby. W takiej sytuacji trzeba zachować cierpliwość i wytłumaczyć wszystkie zawiłości związane z projektem. Kompetencje miękkie przydają się na co dzień – warto nad nimi pracować!
Jak negocjować z pracodawcą?
W sektorze IT częste zmiany pracodawcy nie są niczym dziwnym. Firmy chętnie rekrutują nowych pracowników, nawet jeśli eksperci nieśmiało wspominają o kryzysie w branży, a liczba ogłoszeń o pracę jako programista jest mniejsza niż przed rokiem, co można sprawdzić np. na stronie: https://www.gowork.pl/praca/programista;st/koszalin;l.
W takiej sytuacji kluczowe są umiejętności negocjacji z pracodawcą. W trakcie rozmowy rekrutacyjnej nie bój się zadawać pytań i podkreślać swoich mocnych stron. Jeśli dysponujesz dużym doświadczeniem, rozbudowanym portfolio i pokażesz się z dobrej strony, to możesz liczyć na wyższą pensję.
Artykuł sponsorowany