Aktualnie obowiązujące wytyczne
Dyrektywa Maszynowa (2006/42/WE) jest aktualną i ostateczną wersją Dyrektywy Maszynowej. Jej stosowanie jest obowiązkowe w Unii Europejskiej od 2009 roku. Jest ona skierowana przede wszystkim do producentów i wymaga zagwarantowania bezpieczeństwa podczas interakcji człowieka z maszyną. Jeśli porównać dzisiejszą automatyzację i inżynierię z wymaganiami technicznymi sprzed 15 lat, jasne jest, że zmiana dyrektywy była uzasadniona. Cyfryzacja i tworzenie sieci, a także nowe powiązane kwestie bezpieczeństwa przemysłowego i sztucznej inteligencji (AI), w znacznym stopniu zmieniają hale fabryczne oraz znajdujące się w nich urządzenia i maszyny. Nowe rozporządzenie w sprawie maszyn ma na celu utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, który został osiągnięty dzięki wdrożeniu specyfikacji z dyrektywy maszynowej. Oznacza to, że w okresie przejściowym należy spełnić wszystkie specyfikacje nowego rozporządzenia maszynowego w swojej firmie. Informacje i wdrożenie specyfikacji nowego rozporządzenia w zakresie analizy ryzyka, instrukcji obsługi i dokumentacji technicznej, a także oceny zgodności i deklaracji zgodności z późniejszym oznakowaniem CE oznaczają, że firmy stoją przed ogromnym wyzwaniem.
Rozporządzenie UE w sprawie maszyn - jakie są zmiany?
Nowe rozporządzenie nadal obejmuje maszyny i powiązane produkty, ale elementy bezpieczeństwa obejmują teraz również oprogramowanie. Zapewnia większą jasność co do tego, kiedy następuje istotna modyfikacja istniejącego zakładu i maszyny, a zatem należy przeprowadzić nową ocenę zgodności CE. Co więcej, uwzględnia również rosnące znaczenie bezpieczeństwa przemysłowego i cyfryzacji.
Bezpieczeństwo przemysłowe jest obowiązkowym elementem bezpieczeństwa maszyn i nie podlega już interpretacji osób wprowadzających maszyny na rynek. Producenci będą musieli opracować odpowiednie koncepcje bezpieczeństwa przemysłowego. Pod tym względem bezpieczeństwo przemysłowe jest jednym z głównych tematów rozporządzenia w sprawie maszyn. Producenci maszyn sieciowych powinni dobrze przygotować się w tym zakresie. Będą oni również musieli sprostać wymaganiom wynikającym z innych obszarów prawodawstwa (np. ustawy o cyberodporności, dyrektywy w sprawie urządzeń radiowych).
Przegląd najważniejszych zmian
Maszyny podlegające kontroli
Wykaz maszyn podlegających kontroli, który wcześniej znajdował się w załączniku IV do dyrektywy maszynowej 2006/42/WE, został „przeniesiony” do załącznika I. W sekcji A znajduje się wykaz maszyn wysokiego ryzyka, w przypadku których wymagana jest obowiązkowa kontrola i certyfikacja przez stronę trzecią. W przyszłości kontroli podlegać będzie sześć kategorii maszyn; zastosowanie normy zharmonizowanej nie znosi obowiązku kontroli. Wynika to z obecnego rozwoju sztucznej inteligencji. W przypadku sześciu wymienionych grup produktów producenci maszyn nie mogą już samodzielnie deklarować zgodności w połączeniu z normą zharmonizowaną, jak miało to miejsce wcześniej. Zamiast tego musi być zaangażowana określona jednostka akredytująca.
Istotna modyfikacja
Rozporządzenie zostało rozszerzone o definicję istotnej modyfikacji maszyny i konsekwencje prawne takiej modyfikacji. Procedura oceny zgodności jest wymagana dla bezpieczeństwa maszyn, jeśli maszyna jest poddawana poważnym modyfikacjom lub gdy wprowadzane są zmiany, które wpływają na zgodność maszyny z przepisami ustawowymi dotyczącymi oznakowania CE. Jeśli dokonano znacznej modyfikacji, operator staje się producentem - ze wszystkimi związanymi z tym obowiązkami.
Elementy bezpieczeństwa
Definicja elementów bezpieczeństwa obejmuje obecnie nie tylko elementy fizyczne, cyfrowe i/lub mieszane, ale także oprogramowanie.
Nowe technologie cyfrowe
Pojawienie się nowych technologii cyfrowych, takich jak sztuczna inteligencja, Internet rzeczy i robotyka, stanowi nowe wyzwanie dla bezpieczeństwa produktów. Rozporządzenie obejmuje zagrożenia dla bezpieczeństwa wynikające z nowych technologii cyfrowych.
Cyberbezpieczeństwo
W nowej sekcji zatytułowanej „Ochrona przed korupcją” rozporządzenie w sprawie maszyn ustanawia teraz również wymogi dotyczące cyberbezpieczeństwa maszyn. Zagrożenia cyberbezpieczeństwa nie mogą zagrażać funkcjom bezpieczeństwa maszyny. Producenci muszą dokonać przeglądu swoich istniejących koncepcji bezpieczeństwa w tym zakresie!
Instrukcje cyfrowe
Producenci będą mogli dostarczać instrukcje w formie cyfrowej. Jeśli klient tego zażąda, producent musi dostarczyć instrukcje w formie papierowej. Deklaracja zgodności UE może być również dostarczona w formie cyfrowej. Częściowo ukończona maszyna może być dostarczona z cyfrową instrukcją montażu, jak również z cyfrową deklaracją włączenia.
Patrząc w przyszłość, jasne jest, że bezpieczeństwo i innowacje będą szły w parze. Rozporządzenie w sprawie maszyn (UE) 2023/1230 i ustawa o sztucznej inteligencji stanowią ważny postęp w kierunku bezpieczniejszego i bardziej zaawansowanego technologicznie środowiska przemysłowego. Firmy, które przyjmą te nowe przepisy od samego początku, będą miały przewagę w rozwoju na szybko zmieniającym się rynku.
W BIBUS MENOS oferujemy profesjonalne doradztwo, indywidualne podejście oraz szerokie i kompleksowe portfolio produktowe. Oferowane przez nas rozwiązania spełniają wszelkie obowiązujące normy i standardy; każdy produkt z naszej oferty jesteśmy w stanie dopasować do indywidualnych potrzeb Klienta, jeżeli katalogowe rozwiązania nie spełniają wymagań aplikacji.
Odwiedź stronę mechatronika.tech i zapoznaj się z realizowanymi przez nas projektami, oraz pełną ofertą rozwiązań mechatronicznych dla przemysłu.
News Zarządzanie produkcją w czasie rzeczywistym - jak program produkcyjny wspiera elastyczność w odpowiedzi na zmienne zapotrzebowanie?
Coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw bazuje na modelu zarządzania produkcją w czasie rzeczywistym. To pozwala firmie być bardziej elastyczną i lepiej reagować na zmiany w zapotrzebowaniu, awarie maszyn czy inne nieprzewidziane zdarzenia w sposób znacznie bardziej efektywny niż w przypadku tradycyjnych metod planowania. Jak program do zarządzania produkcją wspiera takie podejście przedsiębiorstwa? czytaj więcejNews Telewizja na studiach - jakie rozwiązanie wybrać?
Dostęp do telewizji na studiach to temat, który może zainteresować osoby zaczynające swoją przygodę akademicką. To ze względu na fakt, że nie w każdym akademiku czy wynajętym mieszkaniu mamy dostęp do telewizji kablowej. Ponadto istotną rolę odgrywają koszty – większości studentów zależy na tym, aby telewizja była jak najtańsza, ale oferowała duży wybór kanałów. Czy to możliwe do osiągnięcia? Jak najbardziej! czytaj więcejNews Jakie umiejętności są kluczowe w branży tworzenia oprogramowania?
IT to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów, który wyznacza nowe standardy. Osoby wiążące przyszłość z tą branżą zastanawiają się nad tym, czy rozwój nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji nie wpłynie na zmianę wymagań wobec programistów oraz innych specjalistów tworzących oprogramowanie. W świecie, w którym automatyzacja staje się codziennością, a algorytmy coraz częściej przejmują rutynowe zadania, niezwykle ważne stają się umiejętności, które pozwalają dostosować się do wyzwań oraz tworzyć innowacyjne rozwiązania. Zatem jakie umiejętności są niezbędne w dziedzinie programowania? czytaj więcejNews Moc blendera w praktyce
Jaką moc powinien mieć blender? To ważniejsze niż myślisz...
Sprzęt AGD do kuchni to temat dość problematyczny. Dzieje się tak, ponieważ nie wszyscy potrafimy poprawnie zinterpretować parametry techniczne. W rezultacie maszyna nie spełnia oczekiwań. Jaką moc powinien mieć blender, żeby można było z niego korzystać przez lata? Poniżej znajdziesz odpowiedź.
czytaj więcej