Podsłuch a kwestie prawne
Wykorzystywanie podsłuchu to w świetle prawa kwestia niejednoznaczna. Bardzo wiele zależy tu od intencji podsłuchującego oraz interpretacji całego zajścia przez urzędników. W Kodeksie karnym możemy znaleźć następujący zapis:
Art. 267:
Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej […] podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.
Nie oznacza to jednak, że podsłuch będzie uznany za nielegalny w każdej sytuacji. Przykładem może być konwersacja, w której uczestniczy sam rejestrujący. Przede wszystkim uzyskuje dostęp do informacji w toku prowadzonej rozmowy. Podsłuch stanowi więc jej dźwiękowy zapis.
Warto jednak pamiętać, że stosowanie takiego dowodu np. podczas rozprawy sądowej, może wzbudzać wątpliwości. Zanim zdecydujemy się na taki krok, warto skonsultować się np. z adwokatem i wspólnie zdecydować, czy upublicznić dane nagranie.
Podsłuch – kiedy warto stosować?
Jest wiele sytuacji, w których wykorzystywanie profesjonalnego sprzętu podsłuchowego może okazać się niezbędne. Ich stosowanie zwłaszcza w prywatnych rozmowach może pomóc w ujawnieniu przestępstwa.
Tak jest np. w przypadkach przemocy domowej. Znęcanie się, zwłaszcza psychiczne trudno jest udowodnić, a posiadanie nagrania może stanowić bardzo istotny dowód. Napastnik może także cieszyć się nieskazitelną reputacją w oczach opinii publicznej. W takiej sytuacji bezpośrednie nagranie z rozmowy jest jedynym sposobem na ukazanie jego prawdziwego oblicza.
Do podobnych zjawisk dochodzi także w miejscach pracy. Stawianie zarzutów byłemu pracodawcy może być bardzo trudne. Wielu pracowników, wobec których stosowano przemoc psychiczną, seksualną, groźby lub mobbing po prostu boją się zeznawać w obawie o swoją zawodową przyszłość. Uzyskanie takiego nagrania może się więc okazać punktem przełomowym. Dzięki niemu można zakończyć proceder, który mógłby trwać jeszcze przez wiele lat, odbijając się na psychice wielu kolejnych osób.
News Listwa zasilająca - jak wybrać najlepszą?
Listwy zasilające występują w wielu różnych wersjach, przez co ostateczny wybór nie zawsze jest łatwy. Musimy zastanowić się nad tym, jakie mamy potrzeby i jaką ochronę zamierzamy zapewnić swoim urządzeniom. Poza tym znaczenie ma metraż mieszkania - gdy jest on niewielki, można postawić na listwy zasilające na biurko, zastępujące tradycyjne przedłużacze podłogowe. Jak dokonać wyboru? Jakie rozwiązania spełnią nasze wymagania? Co zapewni niezawodność i wytrzymałość naszym sprzętom domowym? czytaj więcejNews Wi-Fi calling - co to jest i jak działa?
Problemy z zasięgiem w niektórych miejscach mieszkania? A może podczas przechodzenia przez klatkę schodową? Jeszcze gorzej, jeśli występują one w biurze – miejscu, gdzie musimy wykonywać i odbierać połączenia służbowe. Wszystko to może się zdarzyć ze względu na fakt, że zasięg poszczególnych operatorów komórkowych różni się od siebie zależnie od miejsca. czytaj więcejNews Naładują smartfon, zegarek, słuchawki i laptop. Nowoczesne powerbanki naprawdę to potrafią
Smartfony, zegarki, słuchawki bezprzewodowe, a nawet laptopy - wszystkie te urządzenia wymagają regularnego ładowania, aby móc z nich korzystać w każdym momencie. Do tego celu stworzone zostały nowoczesne powerbanki, oferujące wygodę i niezawodność w kieszonkowym rozmiarze. czytaj więcejNews Jak sprawdzić poziom tuszu w drukarce Brother DCP-J105?
Szukasz szybkiego sposobu na sprawdzenie tuszu w drukarce Brother DCP-J105? Chcesz dowiedzieć się, jak sprawdza się tusz w tym modelu drukarki? W poniższym artykule poznasz sposoby na sprawdzenie tuszu w drukarce Brother DCP-J105! Wskazujemy, jak to zrobić! Poznaj najbardziej wydajne tusze dla drukarki Brother!
czytaj więcej