Utrata danych w telefonie – jak je odzyskać?
News

Utrata danych w telefonie – jak je odzyskać?

31.05.2021
Utrata danych na telefonie stanowi dla użytkownika duży problem – na telefonie przechowujemy bardzo ważne pliki – zdjęcia, filmy, dokumenty i wiele innych. Utrata danych może nastąpić w wyniku wielu zdarzeń: upadku telefonu, przypadkowego skasowania pliku, zalania oraz innych uszkodzeń urządzenia.

Utrata danych na telefonie stanowi dla użytkownika duży problem – na telefonie przechowujemy bardzo ważne pliki – zdjęcia, filmy, dokumenty i wiele innych. Utrata danych może nastąpić w wyniku wielu zdarzeń: upadku telefonu, przypadkowego skasowania pliku, zalania oraz innych uszkodzeń urządzenia. Czy istnieje jakiś sposób na odzyskanie utraconych danych? Co możemy zrobić? Podpowiadamy!

Zalanie telefonu a utrata danych

Zalanie telefonu niestety zdarza się bardzo często – grozi to oczywiście poważnym uszkodzeniem oraz utratą ważnych danych. Co robić, jeżeli doszło do zalania telefonu, na którym zapisane są ważne pliki? Zacznijmy od czynności, których nie należy wykonywać w takim przypadku: nie wytrząsaj z niego wody, nie próbuj go suszyć suszarką ani włączać to wszystko może tylko pogłębić problem i przyczynić się do większych uszkodzeń.

Jeżeli doszło do zalania Twojego telefonu:

  • Wyłącz urządzenie (jeżeli telefon sam się nie wyłączył),
  • Jeżeli model telefonu na to pozwala – wyciągnij z niego baterię
  • Wyjmij kartę sim, kartę pamięci oraz inne ruchome elementy, a następnie osusz je delikatnie papierowym ręcznikiem
  • Najważniejszy krok – oddaj telefon do serwisu. Zaznacz, że doszło do zalania; specjalista zapobiegnie większym uszkodzeniom oraz powstaniu korozji wewnątrz obudowy, a jeżeli już doszło do uszkodzeń – naprawi lub wymieni dane elementy. Czasami bezpośrednio po zalaniu telefon działa bez zarzutu, jednak skutki mogą się pojawić dopiero po jakimś czasie. Dlatego tak ważne jest, aby osuszyć dokładnie telefon. Bardzo często słyszy się opinie o użyciu w tym celu ryżu, on jednak nie jest w stanie wysuszyć wszystkich podzespołów telefonu. Dlatego tak ważne jest udanie się do profesjonalisty.

Zalanie telefonu a odzyskanie utraconych danych

Sprawa jest prostsza, jeżeli korzystasz z chmury, wystarczy zalogować się do niej na innym urządzeniu i sprawa załatwiona. Jeżeli jednak nigdy nie korzystałeś z chmury, odzyskanie danych będzie trudniejsze. Jedną z opcji jest debugowanie USB. Na czym to polega? Przypuśćmy, że po zalaniu telefonu nie działa jego ekran. Po podłączeniu go kablem USB z komputerem, ten nie będzie wymagał zgody na nawiązanie połączenia – a my możemy przeglądać pliki z naszego telefonu. Jest tutaj jednak pewien haczyk. Opcja ta działa tylko wtedy, jeżeli po zakupie smartfona i jego pierwszej konfiguracji włączyliśmy w ustawieniach opcję debugowania USB. Prawda jest jednak taka, że mało kto zna i pamięta o tej funkcji, poza tym dotyczy ona głównie użytkowników systemu Android.

Czy programy do odzyskiwania danych są skuteczne?

Internet pęka w szwach od informacji o bezpłatnych programach, które mają pomóc odzyskać utracone dane – nie tylko po zalaniu, ale również wskutek innych problemów. Czy takie programy w ogóle działają? Czy są one skuteczne? Jeżeli mowa o darmowych programach, to tutaj raczej nie możemy spodziewać się wybitnych efektów. Nawet jeżeli odzyskamy dane, to tylko częściowo lub w znacznie okrojonych formatach. Warto dodać, że większość tych programów jest zupełnie bezwartościowa i bezużyteczna. Drugą opcją, jeżeli chodzi o programy, są wersje płatne. Takie programy przeznaczone są jednak dla profesjonalistów, a przeciętny użytkownik telefonu raczej nie będzie umiał z nich skorzystać.

Co jednak jest najważniejsze w kwestii odzyskania danych? To, że zazwyczaj szansę mamy tylko jedną. Jeśli naprawdę zależy nam na przywróceniu informacji, to lepiej nie marnować jedynej okazji na niepewne działania w postaci programów, tylko udać się do fachowców.

Przypadkowe skasowanie – co robić?

Pamięć telefonu zapełnia się w ekspresowym tempie, dlatego usuwamy niepotrzebne zdjęcia, SMS-y czy inne pliki – to właśnie w takich przypadkach najczęściej zdarza się omyłkowe usunięcie ważnych danych. Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem będzie znalezienie profesjonalnego serwisu, który specjalizuje się w odzyskiwaniu danych (również tych skasowanych).

Upadek i wstrząs – czy jest możliwe odzyskanie danych?

W przypadku upadku telefonu i zbicia wyświetlacza oddajemy urządzenie do naprawy, a serwisanci z reguły przywracają dane fabryczne – co niestety wiąże się z całkowitą utratą naszych danych. Dlatego ważne jest poszukanie serwisu, który będzie w stanie jednocześnie odzyskać i zachować dane zapisane na telefonie. Dobra wiadomość jest taka, że odzyskanie plików jest możliwe i w większości przypadków wszystkie dane zostają przywrócone. Warto jednak zaznaczyć, że odzyskanie danych po upadku jest pracochłonnym zadaniem. Już samo zlokalizowanie usterki jest trudne, a sprawa komplikuje się, jeżeli doszło do uszkodzenia płytki drukowanej.

W serwisie klinikadanych.pl mamy ogromne doświadczenie zarówno w naprawach urządzeń, jak również w odzyskiwaniu danych – nawet w trudnych przypadkach udaje nam się przywrócić utracone pliki. Niezależnie od przyczyny: zalanie, upadek telefonu, skasowanie danych i SMS-ów, utrata kontaktów – jesteśmy w stanie pomóc z powodzeniem. Odzyskujemy również dane z telefonu zabezpieczonego kodem, choć w tej sytuacji potrzebujemy sporo czasu i cierpliwości właściciela. Możemy pochwalić się doskonałymi wynikami – trafiają do nas Klienci, którym inny serwis nie mógł pomóc. Do każdej naprawy podchodzimy indywidualnie, a diagnoza jest przeprowadzana w sposób bardzo szczegółowy.

News Zarządzanie produkcją w czasie rzeczywistym - jak program produkcyjny wspiera elastyczność w odpowiedzi na zmienne zapotrzebowanie?

Coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw bazuje na modelu zarządzania produkcją w czasie rzeczywistym. To pozwala firmie być bardziej elastyczną i lepiej reagować na zmiany w zapotrzebowaniu, awarie maszyn czy inne nieprzewidziane zdarzenia w sposób znacznie bardziej efektywny niż w przypadku tradycyjnych metod planowania. Jak program do zarządzania produkcją wspiera takie podejście przedsiębiorstwa? czytaj więcej

Wiadomości firmowe Jak podnieść poziom cyberbezpieczeństwa w sektorze finansowym?

Sektor finansowy stoi przed nowymi wyzwaniami w obliczu dynamicznego rozwoju technologii. Generatywna AI, automatyzacja, zarządzanie danymi i finanse zintegrowane kształtują branżę, jednocześnie zwiększając trudności w ochronie danych, prywatności oraz zarządzaniu tożsamościami cyfrowymi. Coraz większe wykorzystanie chmury i rosnąca ilość danych dodatkowo zwiększają powierzchnię ataków, wymagając lepszych strategii reagowania na incydenty. czytaj więcej

News Przede wszystkim bezpieczeństwo

Jak często zdarza się, że cenne dane w firmie giną bezpowrotnie przypadkowo usunięte lub 
w wyniku ataku hakerskiego? Według badań, dotyczy to aż 50% plików firmowych! Aż 59% małych i średnich przedsiębiorstw padło w 2022 r. ofiarą cyberprzestępców. czytaj więcej

News Jak dbać o baterie w telefonie?

Szybko rozładowująca się bateria w telefonie to problem, który sprawia, że nie można pozostać w kontakcie ze światem, ani używać posiadanego sprzętu w maksymalnym stopniu. Nie ma żadnego sposobu na zatrzymanie procesu starzenia się baterii i stopniowego wytracania przez nią energii oraz pojemności. Każdy akumulator dysponuje określoną ilością cykli ładowania, których przekroczenie sprawi, że telefon będzie otrzymywał coraz niższy zastrzyk energetyczny. czytaj więcej