Wpływ hostingu na szybkość strony. Który hosting wybrać?
News

Wpływ hostingu na szybkość strony. Który hosting wybrać?

04.11.2019
Internauci to bardzo wymagający odbiorcy - wybierają te strony internetowe, które działają szybko i bezawaryjnie, rezygnując jednocześnie z tych wolnych, gdzie każde przejście na kolejne podstrony wymaga oczekiwania przez kilka lub kilkanaście sekund. Szybkość działania witryny jest więc kluczowa dla jej sukcesu, a na tę składa się kilka czynników. Sprawdź, jak duży jest wpływ hostingu na szybkość strony i jak wybrać ten najlepszy pod względem parametrów i ceny:
- Wpływ hostingu na szybkość strony
- Ranking hostingów pomoże wybrać najlepszą opcję

Szybkość strony jest ważna nie tylko dla jej użytkowników i właścicieli, ale również dla Google. Roboty Google ustalające pozycję strony w wynikach wyszukiwania, biorą pod uwagę nie tylko słowa kluczowe i zawartość strony, ale również tempo, w jakim strona odpowiada na zapytania, tzw. requests. Jeśli strona nie jest wystarczająco szybko, to Google uznaje, że przestała być przyjazna dla użytkownika i trzeba obniżyć jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

 

Wpływ hostingu na szybkość strony

 

Zależność jest prosta - im szybszy hosting, tym szybciej będzie działała strona internetowa. Natomiast szybkość hostingu zależy w dużej mierze od rodzaju serwera, jego parametrów technicznych oraz ilości użytkowników, którzy aktualnie z niego korzystają. Najważniejsze jest jednak połączenie serwera z internetem - hosting na najlepiej wyposażonym serwerze nie będzie szybki, jeśli połączenie tego serwera z globalną siecią nie będzie niemal błyskawiczne.

 

Nie można jednoznacznie określić, że jakiś hosting jest najlepszy, ponieważ to zależy od wymagań danej strony, planowanego ruchu na witrynie, ilości danych, itp. Do właściwego, szybkiego działania rozbudowanej strony, z dużą ilością wysokiej jakości zdjęć, będzie potrzebny solidny hosting, który "udźwignie" ciężar strony. Podstawowe strony wizytówkowe mogą z powodzeniem funkcjonować na serwerach współdzielonych. Teoretycznie serwer współdzielony może być znacznie szybszy niż serwer dedykowany, w praktyce często zależność ta jest odwrotna. Aby lepiej to zrozumieć, warto przyjrzeć się rodzajom serwerów.

 

Wyróżnia się trzy podstawowe typy serwerów:

  1. serwer współdzielony - jego zasoby, w tym połączenie z internetem, są dzielone na wszystkich użytkowników, którzy otrzymali dostęp do tego serwera. Hosting z serwera współdzielonego może być bardzo szybki i wydajny, nie ma jednak takiej gwarancji. Jego działanie zależy w dużej mierze od tego, ilu użytkowników obecnie korzysta z zasobów serwera i w jakiej części eksploatują jego możliwości. Z tej opcji zwykle korzystają właściciele prostych stron i blogów, oraz ci, którzy chcą się uniezależnić od darmowych usług kiepskiej jakości.

  2. Virtual Private Server, czyli serwer VPS - to bardziej rozbudowana wersja serwera współdzielonego, każdemu użytkownikowi zostaje jednak przydzielona osobna maszyna. W efekcie pełna moc obliczeniowa jest do dyspozycji jednego użytkownika. Dodatkowym plusem tego serwera jest możliwość zarządzania na prawach roota, czyli swobodnego decydowania o wszystkim, co dzieje się na tej maszynie. Na tego rodzaju serwerze często znajdują się strony rozbudowane, których właściciele wymagają gwarancji szybkości, a więc gry, sklepy i forma internetowe, oraz inne strony, wykorzystujące dużą ilość skryptów mocno obciążających procesor.

  3. serwer dedykowany - to opcja najdroższa, ale jednocześnie najlepiej dopasowana do wymagań użytkownika. W tym przypadku każdy użytkownik otrzymuje do dyspozycji własną maszynę, całkowicie uniezależnioną od innych serwerów. Dostosowaniu do wymagań użytkownika ulega nie tylko sam hosting, ale również serwer - można wprowadzić własną konfigurację sprzętową, odpowiedni system operacyjny i oprogramowanie. Ten serwer uznawany jest za najbezpieczniejszy. Z tego typu hostingu korzystają głównie korporacje i duże instytucje, które wymagają wysokiego poziomu bezpieczeństwa i potrzebują ogromnej mocy obliczeniowej do utrzymania jakości strony www.

 

Ranking hostingów pomoże wybrać najlepszą opcję

 

Za najszybsze uznaje się więc zwykle hostingi z serwerów dedykowanych, jednak nie dlatego, że rzeczywiście takie są, ale z powodu ich przeznaczenia. Firma, która płaci kilka tys. zł za hosting wymaga szybkiego i wydajnego serwera i zwykle taki otrzymuje. Nie oznacza to jednak, że hostingi współdzielone lub VPS nie mogą być równie szybkie i wydajne. Obecnie na rynku działa wielu dostawców usług hostingowych, dlatego aby wybrać tego, który posiada najlepszą ofertę dla danego użytkownika, trzeba sprawdzić zarówno parametry samego serwera, jak i szybkość łącza z internetem oraz cenę. W porównaniu usług pomoże ranking hostingów https://grzegorzminior.pl/ranking-hostingow/ - profesjonalne narzędzie, dzięki któremu w jednym miejscu można zapoznać się z najatrakcyjniejszymi ofertami hostingów.

 

W wyborze pomoże również analiza własnych potrzeb i finansów - wybrana oferta powinna być dostosowana zarówno do wymagań, jak i budżetu. Pod uwagę warto więc wziąć planowany ruch na stronie, jej wielkość, ilość i różnorodność zasobów, a wreszcie plany jej rozwoju.

News Jakie są najbardziej kreatywne zastosowania przenośnych gadżetów do analizy i programowania urządzeń elektronicznych?

Odkryj, jak przenośne narzędzia mogą zrewolucjonizować Twoje podejście do analizy i programowania urządzeń elektronicznych. Dowiedz się, jak technologia inspiruje innowacje w różnych dziedzinach. czytaj więcej

News Monitory przemysłowe - na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu?

Wybór odpowiedniego monitora przemysłowego ma kluczowe znaczenie dla wielu firm, zwłaszcza tych działających w trudnych warunkach produkcyjnych i przemysłowych. W tego typu środowiskach standardowe rozwiązania IT mogą nie spełniać oczekiwań, dlatego coraz częściej przedsiębiorstwa decydują się na specjalistyczne monitory przemysłowe. Jakie cechy powinien mieć idealny monitor i dlaczego warto rozważyć rozwiązania dostępne na rynku? czytaj więcej

News Na co zwrócić uwagę kupując hosting dla swojego sklepu internetowego lub bloga?

Wybór hostingu dla sklepu internetowego lub bloga to decyzja, która może zaważyć na sukcesie twojej strony. Działanie witryny, jej prędkość, bezpieczeństwo i stabilność – to wszystko zależy od jakości usług hostingowych. Wiele osób, szczególnie początkujących, może czuć się zagubionych w morzu ofert, dlatego warto dokładnie przemyśleć, na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu. czytaj więcej

News 5 wskazówek, jak stworzyć szybką i zoptymalizowaną stronę internetową

Jeśli chcemy, żeby naszą stronę internetową odwiedzało jak najwięcej użytkowników i żeby łatwo było znaleźć ją w wyszukiwarce, powinniśmy zadbać o to, aby spełniała kryteria wymienione we Wskazówkach dla Webmasterów Google. czytaj więcej