Rola testera w branży IT
Wielu osobom wydaje się, że testowanie oprogramowania to lekka i przyjemna praca. Ba! Bardzo często testerzy analizują, w jaki sposób ma działać aplikacja lub program tuż przed samym jego napisaniem. Do jednych z najważniejszych zadań testerów należy „wczucie się” w przeciętnego użytkownika – tester musi zatem przewidzieć jak największą ilość możliwości korzystania z aplikacji. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ pozbycie się początkowych błędów jest zdecydowanie tańsze, niż ich eliminacja w późniejszym etapie tworzenia programu.
Testowanie aplikacji w branży IT to bez dwóch zdań dość żmudny proces. Z tego powodu bardzo często testerzy oprogramowania i programiści wspólnie starają się rozwiązać napotkane problemy. Zdarza się, że tester jest wtedy swego rodzaju tłumaczem, który przedstawia dany problem programiście tak, jak widziałby to przeciętny użytkownik.
Dodatkowo testerzy muszą zadbać o:
- intuicyjność podczas korzystania aplikacji,
- metody usprawnienia aplikacji,
- sprawdzenie, czy program działa zgodnie z wymaganiami klienta,
- upewnienie się, czy strona wizualna programu jest przyjemna w odbiorze,
- prawidłowe działanie programu i ewentualnie o konsultacje lub samodzielną naprawę napotkanych błędów.
Czy wiedziałeś, że bardzo często u testerów występuje zjawisko tzw. gnijącego kodu? Polega to na tym, że ze strachu przed popsuciem funkcjonalności działania, testerzy unikają wprowadzenia nawet najdrobniejszych zmian w konkretnym fragmencie kodu. Jeśli jednak modyfikacja jest konieczna, to ograniczają się do zupełnego minimum! Następnie starają się zapomnieć o niemiłym przeżyciu. Rozwiązaniem tego problemu stały się popularne ostatnio automatyczne testy oprogramowania.
Pomimo nowoczesnych rozwiązań, warto nadal korzystać z „żywego” testera? Oczywiście! Testy manualne wymagają tzw. praktyki, czyli sprawdzenia eksploracyjnego. Różnorodne problemy z interfejsem lub po prostu komfort i intuicyjność podczas korzystania z oprogramowania to takie zagadnienia, które musi zweryfikować manualny tester. Pamiętasz o wczuciu się w użytkownika? Tego nie zrobi żaden automat!
Nie ma aplikacji bez testowania
Każda, nawet najmniejsza aplikacja (również ta mobilna!) musi zostać gruntownie sprawdzona. Niestety, testowanie nie jest w stanie wykryć wszystkich defektów oprogramowania. Istotne są jednak informacje, które można uzyskać dzięki testowaniu – niezwykle pożądana jest więc cierpliwość i rzetelność podczas sprawdzania. Musisz też wiedzieć jedno – idealna aplikacja nie istnieje. Jednakże zawsze można coś naprawić, prawda?