Elementy niestandardowe
Zdarza się, że klienci nadają paczki o nietypowych kształtach. Do standardowej opłaty naliczana jest wówczas dodatkowa kwota.
Dzieje się tak m.in., gdy:
- najdłuższa krawędź paczki jest dłuższa niż 150 cm,
- wymiary dwóch pozostałych krawędzi przekraczają 70 cm,
- elementy składowe wysyłki stanowią dwa odrębne komponenty,
- przesyłka owinięta jest folią stretch, powodującą zniekształcenia opakowania.
Za elementy niestandardowe uważane są również przedmioty:
- o cylindrycznej, owalnej lub okrągłej formie,
- o lepkiej powierzchni,
- zawierające ciężkie składniki lub szkodliwe substancje chemiczne,
- mające ostre części.
Szczegółowe informacje na temat sytuacji, w których naliczana jest dodatkowa opłata z powodu nietypowego kształtu przesyłki lub znajdujących się w niej przedmiotów znaleźć można na stronie Sendit.pl pod adresem https://www.sendit.pl/artykul/elementy-niestandardowe.
Ubezpieczenie
W opcji standardowej, przesyłka ubezpieczona jest na maksymalną kwotę 1000 zł (choć zależy to od wybranego przez nadawcę przewoźnika). Chcąc zwiększyć sumę ewentualnego odszkodowania (w przypadku zniszczenia lub uszkodzenia paczki), trzeba dopłacić. Wysokość tej kwoty zależy od tego, jak wysokie zadośćuczynienie finansowe chcemy otrzymać oraz od tego, ile warta jest dana paczka. Opcję tę można wykupić zarówno w przypadku przesyłek z dokumentami, jak i przesyłek paletowych. Maksymalna kwota ubezpieczenia nie może zazwyczaj przekraczać 50000 złotych (ostatnie słowo w tej kwestii należy jednak do firmy kurierskiej i przedstawionej dokumentacji).
Dodatkowe opłaty naliczane są przez firmy kurierskie w określonych sytuacjach. Zanim wyślemy paczkę należy zatem zapoznać się z cennikiem danego przewoźnika, by uniknąć później niespodziewanych dopłat.