Niedostateczne kompetencje kandydatów na stanowiska IT
Jednym z największych wyzwań rekrutowania specjalistów na stanowiska w branży IT dzisiaj jest rozdźwięk pomiędzy wymaganiami (zarówno obowiązkowymi, jak i dodatkowymi) a realnymi kompetencjami pracowników. Z czego wynika wzmożony problem w tym obszarze?
Branża IT stała się bardzo popularna nie tylko dla osób rozpoczynających karierę zawodową, ale również dla tych, którzy na rynku pracy są obecni już od wielu lat. Coraz częściej jesteśmy świadkami procesu przebranżowienia do IT osób, które w swojej dotychczasowej pracy nie mają optymalnych warunków do rozwoju, większego wynagrodzenia czy stawania przed nowymi wyzwaniami. To sprawia, że wiele osób dopiero rozpoczynających naukę programowania próbuje już od samego początku zdobyć pracę w IT. Nie zawsze jednak pracodawca oczekuje takiego profilu kandydata.
Nowoczesne formy rekrutacji
Tradycyjna, dobrze znana sprzed kilku lat forma rekrutacji powoli traci na swojej atrakcyjności. Pracodawca, szukając wartościowego specjalisty, z pewnością nie zachęci go długim, skomplikowanym procesem rekrutacyjnym, który dodatkowo wymaga przygotowania ze strony aplikanta szeregu dokumentów potwierdzających jego kompetencje.
Pracodawca, szukając doświadczonego programisty, musi mieć świadomość, że jest to osoba, która ma prace, wcale nie musi jej zmieniać, a to, czy zdecyduje się na aplikowanie na naszą ofertę, zależy w głównej mierze od tego, czy istnieje możliwość zrealizowania tego w maksymalnie małej ilości kroków.
Mówiąc o nowoczesnej formie rekrutacji, należy również wspomnieć o samym procesie. Powinien on być krótki, konkretny i transparentny. Co rozumiemy przez transparentność? Programista lub specjalista IT od początku powinien wiedzieć, jakie obowiązki są przedmiotem tego stanowiska, na jakie warunki płacowe może liczyć i jak szybko otrzyma odpowiedź dotyczącą kandydatury.
Nauka płynąca z Candidate Experience
Sukces płynący z efektywnego rekrutowania specjalistów IT w dużej mierze pochodzi od słuchania wrażeń, jakie dotychczasowi kandydaci odnieśli z procesu rekrutacji. Zbieraniem i analizowaniem takich informacji zajmuje się odrębna dziedzina, jaką jest Candidate Experience.
Dzięki gromadzeniu informacji o tym, jak rekrutacja IT podobała się kandydatom, jakie były jej zalety i wady, mamy możliwość ciągłego usprawniania rekrutacji. Wielu kandydatów narzeka na zbyt długi czas oczekiwania na decyzje? Testy sprawdzające kompetencje są zbyt łatwe? Nie podoba im się kultura organizacyjna całego procesu? O takich niuansach rekruter dowie się dopiero wtedy, gdy któryś kandydat wyrazi swoją opinię. Wbrew pozorom zbieranie informacji o wrażeniach z rekrutacji może znacznie ułatwić i usprawnić proces zatrudniania wartościowych programistów.
Ewolucja potrzeb pracowników
Lata temu atrakcyjność oferty pracy mierzona była jedynie w stawce wynagrodzenia, która była oferowana pracownikom branży IT. Choć waga tego czynnika nie straciła zbyt wiele na ważności, to jednak branża IT jest jedną z tych, w których średnia wynagrodzenia znacznie przewyższa standardy Polskie średniej płacy publikowane cyklicznie przez Główny Urząd Statystyczny. Dlatego też doświadczeni programiści, którzy już teraz osiągają satysfakcjonujące dochody, potrzebują czegoś więcej, niż dużego wynagrodzenia.
Równie ważne, co bezpieczeństwo finansowe, jest obecnie stabilizacja, możliwość pracy w ciekawych projektach oraz elastyczność. Pracownicy doceniają możliwość pracy zdalnej, a umożliwienie im tego znacznie uatrakcyjnia naszą ofertę pracy. Równie ważne są potrzeby związane z formą zatrudnienia. Programista B2B – czy to opłaca się developerowi? Dlaczego umowy B2B w IT są bardzo popularne? Warto wspomnieć również o wielu benefitach pozapłacowych takich jak prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie lub dofinansowanie zajęć sportowych, które również działają na korzyść przyciągania doświadczonych programistów.
Alternatywne sposoby poszukiwania specjalistów IT
Na szczęście firm informatycznych, obecne czasy oferują alternatywne sposoby poszukiwania pracowników, które niekoniecznie muszą ograniczyć się do wysłania oferty pracy na jeden z popularnych portali ogłoszeniowych.
System poleceń pracowników czy wykorzystanie zewnętrznych firm rekrutacyjnych IT to bardzo efektywne sposoby na to, by szybko znaleźć idealnych specjalistów wpisujących się w profil kandydata. Dzięki takim możliwościom firma IT nie musi tracić czasu i energii na nieefektywny proces rekrutacji, którego owocem może być kilkadziesiąt aplikacji osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z IT.