Karta pamięci do smartfona
Co to jest karta pamięci i do czego służy?
Karta pamięci jest zewnętrznym nośnikiem danych. Może ona w skuteczny sposób rozszerzyć przestrzeń do zapisywania plików, zdjęć, filmów, muzyki i innych multimediów w Twoim smartfonie. Szczególnie wtedy, gdy pamięć wbudowana w twoim telefonie jest niezbyt duża. Jest to zresztą całkiem dobry sposób na oszczędność, ponieważ telefony z dużą ilością wbudowanej pamięci masowej są zdecydowanie droższe, natomiast sama karta pamięci to w porównaniu do cen telefonów niewielki wydatek, dlatego niektórzy decydują się na taki sposób posiadania dużej ilości miejsca na dane. Ale oczywiście chcąc skorzystać z karty pamięci, należy wziąć pod uwagę dwa aspekty:
- czy telefon/smartfon posiada slot do obsługi karty pamięci?
- jaką maksymalnie pojemność karty pamięci może obsłużyć dany telefon/smartfon?
Jeśli telefon/smartfon posiada możliwość skorzystania z karty pamięci, jest to możliwe na dwa sposoby, poprzez:
- niezależny slot (telefony na jedna kartę SIM),
- hybrydowy slot w który można włożyć albo kartę pamięci albo kartę SIM (telefony na dwie karty SIM - Dual SIM).
Do telefonów komórkowych, smartfonów i tabletów stosuje się dwa uniwersalne standardy kart pamięci:
- miniSD - karta pamięci o wymiarach 21,5 x 20,0 x 1,4 mm (coraz rzadziej wykorzystywana z powodu jednak dość sporych wymiarów),
- microSD - karta o wymiarach 11,0 x 15,0 x 1,0 mm (obecnie powszechnie stosowana w telefonach i smartfonach).
Pierwszym parametrem dla karty pamięci jest pojemność, która jest wyrażana w gigabajtach [GB] lub terabajtach [TB]. W specyfikacji kart można spotkać niżej wymienione wartości:
- 2 GB
- 4 GB
- 8 GB
- 16 GB
- 32 GB
- 64 GB
- 128 GB
- 256 GB
- 512 GB
- 1 TB
- 2 TB
Drugim parametrem dla karty pamięci jest minimalna prędkość zapisu danych wyrażana w megabajtach na sekundę [MB/s]. Dla zwykłych kart SD są to oznaczenia typu "Class", a dla kart z magistralą typu UHS (Ultra High Speed) dającą większą wydajność zapisu danych, są to oznaczenia "U". Wyróżniamy tu klika poziomów:
- Class 2: minimalny transfer 2 MB/s,
- Class 4: minimalny transfer 4 MB/s,
- Class 6: minimalny transfer 6 MB/s,
- Class 10: transfer 10 MB/s,
- U1: minimalny transfer 10 MB/s,
- U3: minimalny transfer 30 MB/s.
Dla kart pamięci, których głównym przeznaczeniem jest zapis wideo, są używane oznaczenia typu "V":
- V6: minimalny transfer 6 MB/s,
- V6: minimalny transfer 10 MB/s,
- V6: minimalny transfer 30 MB/s,
- V6: minimalny transfer 60 MB/s,
- V6: minimalny transfer 90 MB/s.
Trzecim parametrem dla karty pamięci jest liczba obsługiwanych operacji, co ma znaczenie jeśli z karty apmięci korzysta kilka lub wiele aplikacji na raz. Standardowo karty pamięci obsługują kilkadziesiąt operacji wejścia i wyjścia na sekundę. Jeśli na karcie znajdzie się oznaczenie A1, oznacza to, że takich operacji może być wykonywanych minimum 500 na sekundę.
Karta pamięci nie ma żadnych mechanicznych części, dane są zapisywane w pamięci flash, co sprawia, że zapis i odczyt jest szybki. Może być wykonana w technologii TLC (ang. Triple Level Cell), komórki takiej pamięci wytrzymają od 500 do 3000 cykli zapisu lub w technologii MLC (ang. Multi Level Cell), w tym przypadku żywotność poszczególnych komórek wynosi od 3000 do 10000 cykli zapisu danych.
Samą kartę wraz z danymi w łatwy sposób można przenieść do innego urządzenia i skopiować dane - najbardziej popularne będzie tu przeniesienie danych (np. zdjęcia i filmy) do swojego komputera lub laptopa. Jeśli komputer lub laptop jest wyposażony w czytnik kart SD, można skorzystać z adapterów, które naszą kartę miniSD zamienią w tradycyjną kartę SD, umożliwiając przeniesienie danych z tego nośnika.