Rdzenie procesora w smartfonie
Co to są rdzenie w procesorze smartfona i do czego służą?
Rdzeń jest fizycznym elementem procesora odpowiedzialnym za wykonywanie wszelkich procesów i obliczeń realizowanych przez procesor dla aplikacji działających w smartfonie lub tablecie. Większa liczba rdzeni, w które wyposażony jest procesor, zapewnia bardziej stabilną i płynną pracę dla uruchomionych na smartfonie aplikacji, które tym samym pracują bez spowolnień i zacięć widocznych dla użytkownika urządzenia. Szczególnie, jeśli tych aplikacji, jest włączona większa liczba, wtedy dzięki większej ilości rdzeni, może być realizowanych w jednym czasie i jednocześnie więcej procesów i działań. Dodać należy, że dzisiejsze aplikacje mogą działać wielowątkowo, co dodatkowo obciąża procesor i rdzenie w nim zainstalowane.
Pierwsze procesory stosowane w tradycyjnych telefonach komórkowych były wyposażone w jeden rdzeń, dziś 8-rdzeniowe procesory są standardem na rynku smartfonów czy tabletów. Procesor może być wyposażony w:
- 1 rdzeń,
- 2 rdzenie,
- 4 rdzenie,
- 6 rdzeni,
- 8 rdzeni.
Czy to oznacza, że smartfon z procesorem ośmiordzeniowym pracuje wydajniej, niż smartfon z procesorem sześciordzeniowym? Nie, ponieważ rdzenie w procesorze nie są jednakowe, najczęściej różnią się są prędkością taktowania, a więc i szybkością działania. Mogą działać z różną prędkością: 1,8 GHz, 2 GHz, 2,4 GHz lub wyższymi. A to oznacza, że procesor do bardziej wymagających procesów (np. gry, nagrywanie lub streaming wideo w rozdzielczości 4K) używa rdzeni szybciej taktowanych, a do procesów mniej wymagających o mniejszej dynamice (np. połączenia telefoniczne, przeglądanie stron internetowych), wykorzystuje rdzenie o niższej prędkości taktowania, co dodatkowo daje mniejsze zużycie energii i wydłużenie czasu działania smartfona na jednym ładowaniu baterii. Dlatego procesor nie jest wyposażony w takie same rdzenie i są one łączone w układy typu:
- 4 + 4,
- 2 + 6,
- 1 + 3 + 4,
- 2 + 2 + 4.
Powyższe przykłady dla procesora ośmiordzeniowego, pokazują że smartfony mimo takiej samej liczby rdzeni w procesorze, nie są sobie równe, ponieważ układy konfiguracji rdzeni w procesorze zawierają rdzenie o wyższej mocy działania i o niższej mocy działania.