Dla firmy Brother Międzynarodowy Dzień Ziemi jest jedną z okazji, aby przypomnieć o propagowaniu postaw proekologicznych i odpowiedzialności za środowisko naturalne. W ramach swoich stałych działań, firma realizuje szereg inicjatyw, mających realny wpływ na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Brother stawia sobie między innymi za cel, aby produkowane urządzenia cechowały się wysokim poziomem oszczędności energii i docelowo osiągały jej zerowe zużycie w trybie czuwania. Aby osiągnąć jak najkorzystniejszy wynik potrzebne było przeprojektowanie niektórych komponentów oraz dobór nowych. Efektem jest technologia "Green Standby", która pozwala zredukować zużycie energii w trybie czuwania do niemal zerowego poziomu. Dzięki temu udało się zmniejszyć średnie zużycie energii przez modele atramentowe w trybie czuwania do około 0,04W, a przez urządzenia laserowe do 0,02W, głównie za sprawą nowego zasilacza, który w znacznym stopniu przyczynia się do minimalnego poboru prądu w trybie czuwania.
Kolejnym działaniem proekologicznym wdrażanym przez Brother jest redukcja zużycia energii w zakładach produkcyjnych. Na przykład w fabryce Xian w Chinach zainstalowano okna w dachu fabryki, co spowodowało dużo mniejsze zużycie energii elektrycznej. Za jasność w pomieszczeniach odpowiada automatyczny system włączania/wyłączania, który dezaktywuje oświetlenie, gdy wnętrze fabryki jest wystarczająco oświetlone światłem naturalnym. Ponadto, w obiekcie zastosowano scentralizowany system sterowania klimatyzacją i oświetleniem, dzięki czemu możliwe jest zapobieganie marnotrawstwu energii. Działania te są częścią planu, który zakłada, że we wszystkich fabrykach, zarówno w Japonii, jak i poza nią, wdrażany jest plan minimalizacji emisji CO2 i zużycia energii elektrycznej. W roku 2013 udało się osiągnąć 26,9 proc. redukcji w porównaniu z rokiem 2006. Wynik ten został osiągnięty aż 7 lat przed celem, wyznaczonym na 2020 rok.
Brother zmniejsza także rozmiar opakowań, poprawiając tym samym wydajność transportu i zmniejszając obciążenia dla środowiska naturalnego. Przykładowo modele HL-2270DW (od 2013) i HL-L2365DW (od 2014) cechują się 5% redukcją objętości opakowań, co przekłada się na redukcję emisji CO2 w czasie transportu o ok. 550t rocznie. Zachowują one swoją wytrzymałość i nadal gwarantują bezpieczeństwo zawartych w nich produktów, jednocześnie będąc bardziej przyjaznymi dla środowiska. Równie ważną kwestią jest recykling materiałów eksploatacyjnych, takich jak kartridże. Dzięki systemowi automatyzacji recyklingu można je odnawiać, redukując tym samym ilość wytwarzanych odpadów.