Kolejna gra twórców kultowego już This War of Mine (średnia ocen 95% na Steam!) to strategiczny survival, którego rozgrywka ma miejsce w alternatywnej rzeczywistości XIX wieku. W lodowym, nieprzyjaznym świecie graczom przyjdzie zarządzać społeczeństwem zamieszkującym ostatnie ocalałe miasto na Ziemi. Na przestrzeni rozgrywki we Frostpunk na grających czeka wiele trudnych wyborów moralnych, które nierzadko wiązały będą się z poświęceniem ludzkich istnień. Sami twórcy określają swoją produkcję mianem pierwszego „symulatora społeczeństwa”.
O oprawę dźwiękową produkcji zadbał Piotr Musiał, który graczom znany jest m.in. jako jeden z twórców muzyki do Wiedźmina 3: Krew i Wino.
Poniżej można zobaczyć oficjalny zwiastun produkcji: https://youtu.be/pFId6lm2MZo
Frostpunk zadebiutuje 24 kwietnia 2018 w cyfrowej dystrybucji na Steam, GOG, Humble Store i innych platformach, a także w sklepach w edycji pudełkowej. W skład zestawu Edycji wiktoriańskiej, która powstała przy współpracy z firmą Cenega, wchodzić będą: pudełko z klapką prezentujące grafiki z gry, pudełko DVD zawierające płytę z grą, karta z kodem aktywacyjnym Steam oraz artbook w twardej oprawie. Cena zestawu została ustalona na poziomie 94,99 zł.
Podczas spotkania na IEM, twórcy Frostpunka odpowiadali na pytania zgromadzonych gości. Na tej podstawie przedstawiciele Lenovo Legion wraz z osobami z zespołu odpowiedzialnego za Frostpunka przygotowali krótkie Q&A, które pozwoli każdemu graczowi lepiej poznać produkcję jeszcze przed jej premierą.
Q&A Frostpunk z 11bit Studios
Skąd wziął się pomysł na grę Frostpunk?
This War of Mine było opowieścią o jednostkach. Frostpunk jest swoistą kontynuacją tej myśli, gdyż teraz graczom przyjdzie zmierzyć się z zarządzaniem całym społeczeństwem. Czym jest bycie człowiekiem? Gdzie są granice humanitaryzmu? Jak zachowują się ludzie, którzy nie mają już nic do stracenia? To tylko kilka z wielu pytań, z którymi przyjdzie zmierzyć się wszystkim grającym.
Jak prezentuje się fabuła gry?
W alternatywnym XIX wieku Ziemia z nieznanych przyczyn zaczyna zamarzać. Cywilizacja jaką znamy upada, a Ci którzy przeżyli, szukają schronienia na północy, gdzie podobno założone zostały miasta mające przetrwać kataklizm. Gracz jest przywódcą jednej z grup która wyruszyła, aby je odnaleźć. Niestety po dotarciu na miejscu okazuje się, że miasta nie ma i to na graczu spocznie zadanie założenia i rządzenia prawdopodobnie ostatnim miastem na ziemi, a wraz z nim, losem całej ludzkości.
Jak wyglądał proces twórczy – od pomysłu, do jego zwieńczenia?
Frostpunk powstaje od prawie 4 lat, więc tego procesu nie da się streścić w raptem kilku zdaniach. Produkcja gry to wiele lat ciężkiej pracy dziesiątek osób. W tym czasie powstają setki pomysłów, niektóre z nich trafiają do kosza, inne są rozwijane i trafiają do finalnej gry. Wszystko jest wymyślane, testowane i iterowane dziesiątki raz, aż do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu. Jest to bardzo angażujący i wyczerpujący proces, ale póki co nikt nie wymyślił innego sposobu. Jako ciekawostkę możemy zdradzić, że Frostpunk w swoich początkach był zupełnie inną grą niż jest dzisiaj, ale to już temat na zupełnie inną opowieść.
Ile osób liczy sobie zespół odpowiedzialny za grę?
Pracę nad grą rozpoczęły się w zaledwie kilkuosobowym zespole, jednak projekt bardzo rozrósł się od tego czasu. W końcowych etapach powstawania gry jest w nią zaangażowane ponad 70 osób, które pozwalają nam zrealizować wszystkie śmiałe wizje związane z tą grą.
Jakie macie plany związane z dalszym rozwojem gry?
Premiera gry jeszcze przed nami, więc w tej chwili skupiamy się na jej skończeniu. Mamy jednak już pewien zarys tego, co byśmy chcieli zrobić potem. W przypadku This War of Mine gra jest cały czas wspierana nową zawartością i aktualizacjami, choć od premiery minęły ponad 3 lata. Podobnie chcielibyśmy podejść do Frostpunka.
Które rozwiązania wykorzystane w grze wskazalibyście jako te unikalne?
Najbardziej unikalnym rozwiązaniem zastosowanym w grze są księgi praw. Podpisując (lub nie) odpowiednie decyzje mamy bezpośredni wpływ na to, jak mają zachowywać się ludzie w naszym mieście. Wszystkie decyzje mają swoje konsekwencje, mniej lub bardziej oczywiste, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć jako zarządca miasta.
Czym tytuł wyróżnia spośród innych dostępnych na rynku?
Frostpunka ciężko porównać do jakiejkolwiek innej gry na rynku. W typowych simach zajmujemy się budowaniem miasta, a ludzie są jedynie bezosobowymi numerkami. W grach typu survival skupiamy się natomiast głównie na mechanicznym “ogrywaniu” mechanik, zbierając potrzebne materiały itd. Tymczasem Frostpunk jest pierwszą grą, którą możemy określić symulatorem społeczeństwa. To my decydujemy o tym jak miasto będzie się rozwijać, ale w tym procesie nie możemy zapominać o tym, że miasto bez mieszkańców to jedynie kupa cegieł. A ludzie mają swoje upodobania, przekonania i wierzenia. Jeżeli nie uwzględnimy ich przy podejmowaniu decyzji, to bardzo szybko możemy na własnej skórze przekonać się, jak kończą przywódcy, gdy lud chwyci za broń.
Test najnowszych Legionów
Najnowsza produkcja 11bit Studios była prezentowana na komputerach Lenovo Legion. Wśród dostępnych urządzeń znalazły się popularne Lenovo Legion Y520 oraz Lenovo Legion Y720, wyposażonymi w procesory Intel Core i7 oraz układy graficzne Nvidia GeForce GTX 1050 Ti i GTX 1060. Strategię można było również sprawdzić na zestawach Lenovo Y520 Tower.
Interesującą nowością, która zagościła na kilku stanowiskach, był najnowszy monitor Lenovo Legion Y25F. Urządzenie z 24,5-calową matrycą Full HD obsługującą technologię HDR10 i oferującą częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz, wkrótce pojawi się w polskich sklepach w cenie 1199 złotych. Goście pokazu korzystali także z akcesoriów Lenovo Legion, m.in. myszki Lenovo Y Gaming Precision, klawiatury Lenovo Y Gaming Mechanical Switch oraz zestawów słuchawkowych Lenovo Y Gaming Sound Headset.
Więcej informacji o produktach Lenovo Legion można znaleźć na stronie www.lenovogaming.pl
Lenovo Lenovo IdeaPad 720s – pierwszy ultrabook od Lenovo z procesorem AMD Ryzen
Na polskim rynku zadebiutował właśnie najnowszy, ultralekki laptop Lenovo IdeaPad 720s. Informacja ta szczególnie ucieszy fanów marki AMD, którzy we wspomnianym modelu znajdą wydajny, mobilny procesor Ryzen. IdeaPad 720s wyróżnia się także 13-calowym ekranem o bardzo szerokich kątach widzenia. Całość dopełnia elegancka aluminiowa obudowa, która charakteryzuje się wysoką jakością wykonania oraz dbałością o szczegóły. czytaj więcejLenovo Lenovo prezentuje nowe gamingowe komputery Lenovo Legion (laptopy, stacjonarne tower i cube)
Po ponad roku od premiery marki gamingowych komputerów Lenovo Legion prezentujemy najnowsze laptopy i komputery stacjonarne w różnych specyfikacjach, które gwarantują graczom wrażenia najwyższej klasy. Dzisiaj na targach E3 zapowiadamy wprowadzenie do oferty nowej rodziny sześciu gamingowych komputerów: laptopów Lenovo Legion Y730 i Y530, a także stacjonarnych komputerów tower T730 i T530 oraz cube C730 i C530. Wszystkie te potężne maszyny, niezależnie od formatu, są wyposażone tak by płynnie i bezwzględnie prowadzić do zwycięstwa we współczesnych gamingowych hitach: od pełnych akcji battle royale po spektakularne RPG. Każde urządzenie ma udoskonalony system chłodzenia, by można było zachować zimną krew, kiedy zrobi się naprawdę gorąco. czytaj więcejLenovo Jak podkręcić monitor i zwiększyć częstotliwość odświeżania obrazu?
Gracze coraz częściej zwracają uwagę na częstotliwość odświeżania obrazu w monitorach i chcą, aby ich monitory były w stanie wyświetlać jak największą liczbę klatek. Zakup monitora gamingowego to jedno wyjście z sytuacji, innym jest... podkręcenie monitora. Jak to zrobić i co to daje? czytaj więcejLenovo Lenovo przypomina skróty klawiszowe, które powinien znać każdy gracz
Znajomość skrótów klawiszowych usprawnia pracę na komputerze i pozwala oszczędzać cenny czas. Biegłość w obsłudze klawiatury przekłada się także często na większą efektywność w grach. Lenovo Legion prezentuje listę 25 skrótów klawiszowych, które każdy powinien znać. czytaj więcejLenovo Lenovo™ i Disney wprowadzają tryb multiplayer w zestawie rozszerzonej rzeczywistości Star Wars™: Jedi Challenges
Użytkownicy zestawu Star Wars: Jedi Challenges i miłośnicy Gwiezdnych wojen mogą po raz pierwszy toczyć pojedynki na miecze świetlne w lokalnym trybie wieloosobowym. Funkcję tę wprowadza nowy dodatek do zestawu rozszerzonej rzeczywistości (AR) dla użytkowników smartfonów, oferowanego przez firmy Lenovo (HKSE: 992) (ADR: LNVGY) i Disney. czytaj więcejLenovo Lenovo Legion Cahsback - zyskaj nawet do 500 zł
Wystarczy kupić dowolnego laptopa lub komputer stacjonarny Lenovo Legion, aby otrzymać nawet 500 złotych zwrotu w gotówce. czytaj więcejLenovo Lenovo Legion - Akcja Level: Rocket
Lenovo Legion wraz z firmą X-kom przygotowały niecodzienny turniej Level: Rocket w popularną grę komputerową Rocket League. Rozgrywka jednak nie będzie odbywać się wyłącznie przed ekranami komputerów — w trakcie finału zawodnicy przesiądą się do prawdziwych pojazdów typu buggy, z kolei areną zawodów będzie specjalnie przygotowana przestrzeń wrotkarni. Główne wydarzenie odbędzie się 7 kwietnia w Warszawie. czytaj więcejLenovo Technologia Lenovo ThinkSystem zwiększa wydajność „Niagary” - najpotężniejszego superkomputera w Kanadzie
• Najwydajniejszy kanadyjski superkomputer do zastosowań naukowych, Niagara, jest teraz dostępny dla naukowców ze wszystkich dziedzin z całego kraju. Umożliwia on wielkoskalowe obliczenia zbiorów big data wymagane do takich zastosowań, jak sztuczna inteligencja, badania zmian klimatycznych, modelowanie, astrofizyka itp.• Kompleksowy system Lenovo obejmujący 1500 wysokowydajnych węzłów o wysokiej gęstości ThinkSystem SD530, szybkie rozwiązania sieciowe Infiniband oraz zaawansowaną pamięć masową DSS-G oferuje moc obliczeniową rzędu ponad 3 petaflops oraz 12 petabajtów pamięci masowej.
• Komputer jest przykładem realizacji strategii Lenovo zakładającej rozwiązywanie największych problemów ludzkości przy użyciu rozwiązań superkomputerowych. czytaj więcej
Lenovo Juliusz Niemotko objął stanowisko Channel Business Development Managera w Lenovo
1 marca br. Juliusz Niemotko objął stanowisko Channel Business Development Managera w Lenovo. Do jego obowiązków należy rozwijanie kanału partnerskiego, współpraca i rozwój relacji z partnerami biznesowymi oraz zarządzanie programami partnerskimi. Dodatkowo, Juliusz Niemotko będzie odpowiedzialny za realizację planów i strategii sprzedaży biznesowych komputerów PC dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP/SMB). czytaj więcejLenovo MWC 2018 - Lenovo prezentuje pełną ofertę inteligentnych produktów: od modułów do smartfonów, przez urządzenia 2w1 serii Yoga, po wyposażenie centrów danych
Dziś na Mobile World Congress 2018 firma Lenovo zaprezentowała techniczne innowacje na rok 2018 będące efektem intensywnych prac nad rozwojem rozszerzonej inteligencji (Augmented Intelligence). czytaj więcejLenovo Lenovo IdeaPad 720s – pierwszy ultrabook od Lenovo z procesorem AMD Ryzen
Na polskim rynku zadebiutował właśnie najnowszy, ultralekki laptop Lenovo IdeaPad 720s. Informacja ta szczególnie ucieszy fanów marki AMD, którzy we wspomnianym modelu znajdą wydajny, mobilny procesor Ryzen. IdeaPad 720s wyróżnia się także 13-calowym ekranem o bardzo szerokich kątach widzenia. Całość dopełnia elegancka aluminiowa obudowa, która charakteryzuje się wysoką jakością wykonania oraz dbałością o szczegóły. czytaj więcejLenovo Lenovo prezentuje nowe gamingowe komputery Lenovo Legion (laptopy, stacjonarne tower i cube)
Po ponad roku od premiery marki gamingowych komputerów Lenovo Legion prezentujemy najnowsze laptopy i komputery stacjonarne w różnych specyfikacjach, które gwarantują graczom wrażenia najwyższej klasy. Dzisiaj na targach E3 zapowiadamy wprowadzenie do oferty nowej rodziny sześciu gamingowych komputerów: laptopów Lenovo Legion Y730 i Y530, a także stacjonarnych komputerów tower T730 i T530 oraz cube C730 i C530. Wszystkie te potężne maszyny, niezależnie od formatu, są wyposażone tak by płynnie i bezwzględnie prowadzić do zwycięstwa we współczesnych gamingowych hitach: od pełnych akcji battle royale po spektakularne RPG. Każde urządzenie ma udoskonalony system chłodzenia, by można było zachować zimną krew, kiedy zrobi się naprawdę gorąco. czytaj więcejLenovo Jak podkręcić monitor i zwiększyć częstotliwość odświeżania obrazu?
Gracze coraz częściej zwracają uwagę na częstotliwość odświeżania obrazu w monitorach i chcą, aby ich monitory były w stanie wyświetlać jak największą liczbę klatek. Zakup monitora gamingowego to jedno wyjście z sytuacji, innym jest... podkręcenie monitora. Jak to zrobić i co to daje? czytaj więcejLenovo Lenovo przypomina skróty klawiszowe, które powinien znać każdy gracz
Znajomość skrótów klawiszowych usprawnia pracę na komputerze i pozwala oszczędzać cenny czas. Biegłość w obsłudze klawiatury przekłada się także często na większą efektywność w grach. Lenovo Legion prezentuje listę 25 skrótów klawiszowych, które każdy powinien znać. czytaj więcejLenovo Lenovo™ i Disney wprowadzają tryb multiplayer w zestawie rozszerzonej rzeczywistości Star Wars™: Jedi Challenges
Użytkownicy zestawu Star Wars: Jedi Challenges i miłośnicy Gwiezdnych wojen mogą po raz pierwszy toczyć pojedynki na miecze świetlne w lokalnym trybie wieloosobowym. Funkcję tę wprowadza nowy dodatek do zestawu rozszerzonej rzeczywistości (AR) dla użytkowników smartfonów, oferowanego przez firmy Lenovo (HKSE: 992) (ADR: LNVGY) i Disney. czytaj więcejLenovo Lenovo Legion Cahsback - zyskaj nawet do 500 zł
Wystarczy kupić dowolnego laptopa lub komputer stacjonarny Lenovo Legion, aby otrzymać nawet 500 złotych zwrotu w gotówce. czytaj więcejLenovo Lenovo Legion - Akcja Level: Rocket
Lenovo Legion wraz z firmą X-kom przygotowały niecodzienny turniej Level: Rocket w popularną grę komputerową Rocket League. Rozgrywka jednak nie będzie odbywać się wyłącznie przed ekranami komputerów — w trakcie finału zawodnicy przesiądą się do prawdziwych pojazdów typu buggy, z kolei areną zawodów będzie specjalnie przygotowana przestrzeń wrotkarni. Główne wydarzenie odbędzie się 7 kwietnia w Warszawie. czytaj więcejLenovo Technologia Lenovo ThinkSystem zwiększa wydajność „Niagary” - najpotężniejszego superkomputera w Kanadzie
• Najwydajniejszy kanadyjski superkomputer do zastosowań naukowych, Niagara, jest teraz dostępny dla naukowców ze wszystkich dziedzin z całego kraju. Umożliwia on wielkoskalowe obliczenia zbiorów big data wymagane do takich zastosowań, jak sztuczna inteligencja, badania zmian klimatycznych, modelowanie, astrofizyka itp.• Kompleksowy system Lenovo obejmujący 1500 wysokowydajnych węzłów o wysokiej gęstości ThinkSystem SD530, szybkie rozwiązania sieciowe Infiniband oraz zaawansowaną pamięć masową DSS-G oferuje moc obliczeniową rzędu ponad 3 petaflops oraz 12 petabajtów pamięci masowej.
• Komputer jest przykładem realizacji strategii Lenovo zakładającej rozwiązywanie największych problemów ludzkości przy użyciu rozwiązań superkomputerowych. czytaj więcej