Firma Research In Motion (RIM) (NASDAQ: RIMM, TSX: RIM), producent smartfonów BlackBerry®
i tabletu BlackBerry® PlayBook™, poinformowała o rozszerzeniu programu Akademia BlackBerry® (BlackBerry Academic Program) o kolejne wyższe uczelnie w Polsce.
Ta globalna inicjatywa, będąca już elementem programu nauczania na trzech polskich wyższych uczelniach, w tym tygodniu wystartuje w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej i na Uniwersytecie Śląskim. W jej ramach wykładowcy i studenci otrzymają program zajęć oraz inne materiały i zasoby umożliwiające prowadzenie kursów w zakresie administrowania i obsługi technicznej rozwiązania BlackBerry® oraz tworzenia aplikacji na platformę BlackBerry.
David Keane, Senior Country Manager RIM w Polsce, mówi: „Z ogromną przyjemnością udostępniamy kolejnym polskim uczelniom narzędzia i zasoby, które pomogą w kształceniu przyszłego pokolenia twórców aplikacji mobilnych. Polska jest bardzo istotnym elementem naszej społeczności deweloperów, a polscy programiści stworzyli już kilkadziesiąt udanych aplikacji na platformę BlackBerry”.
Akademia BlackBerry daje studentom dostęp do najnowszych smartfonów, tabletów i oprogramowania BlackBerry, zapewniając im zasoby, wiedzę i doświadczenia praktyczne umożliwiające doskonalenie umiejętności programistycznych.
Na Politechnice Śląskiej, w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i na Uniwersytecie Wrocławskim w Akademii uczestniczyło już ponad 250 studentów. Studenci z Politechniki Śląskiej stworzyli na przykład bogaty wachlarz aplikacji, które w komplecie trafiły do serwisu BlackBerry® App World™. Są to m.in. aplikacje do korzystania z parkomatów, aplikacje do czatu, aplikacje serwisowe dla firmy z branży paliwowej i przewodniki telewizyjne.
David Keane dodaje: „RIM aktywnie wpiera społeczność programistów w Europie i na całym świecie. Jesteśmy pod wrażeniem innowacyjności, jaką dostrzegamy wśród polskich wyższych uczelni i nowo powstających firm, a ekspansja Akademii BlackBerry to dowód wsparcia, które kierujemy do przyszłych przedsiębiorców z branży cyfrowej”.
W lutym tego roku firma RIM zorganizowała w Amsterdamie konferencję BlackBerry DevCon Europe, której uczestnicy mogli poznać najnowsze technologie tworzenia aplikacji na tę platformę. W DevCon Europe 2012 uczestniczyło ponad 140 przedstawicieli Polski — w tym studenci Akademii BlackBerry — co dowodzi dużej popularności platformy BlackBerry w naszym kraju.
Wśród uczestników konferencji był szereg polskich deweloperów, którzy mogą już pochwalić się znacznymi sukcesami na platformie BlackBerry. Na przykład student informatyki Łukasz Dzierżak, absolwent Akademii BlackBerry, dzięki swojemu zamiłowaniu do języków HTML5 i Javascript stworzył kilka bardzo udanych aplikacji, w tym Package Tracking i Kolejarz na smartfony BlackBerry oraz Children’s Piano, Twit Search i Braille Alphabet Board na BlackBerry PlayBook. Również absolwenci Akademii BlackBerry z Politechniki Śląskiej pracowali nad nowatorskimi projektami na platformę BlackBerry, takimi jak ekosamochód stworzony na międzynarodowe zawody Shell Eco-marathon oraz robot sterowany za pomocą aplikacji na BlackBerry PlayBook.
Inne ciekawe aplikacje autorstwa polskich programistów to m.in. Doodle Blast i Cooklet na tablet BlackBerry PlayBook. Doodle Blast, aplikacja stworzona przez dwóch poznańskich programistów korzystających z technologii Adobe® Flash, zanotowała ponad 250 000 pobrań w ciągu zaledwie trzech miesięcy, a Cooklet zdobył niedawno tytuł najlepszej aplikacji wykorzystującej Adobe AIR oraz nagrodę 25 000 USD podczas konferencji BlackBerry World 2012.
Akademia BlackBerry
Akademia BlackBerry (BlackBerry Academic Program — BAP) to główny element działań firmy RIM na rzecz globalnej edukacji. Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej i Uniwersytet Śląski dołączają do światowej sieci obejmującej obecnie ponad 640 uczelni z ponad 113 krajów, których studenci mogą poszerzać swoją wiedzę z dziedzin związanych z przenośnymi urządzeniami komputerowymi, takich jak technologie sieciowe, częstotliwości, efektywne korzystanie z baterii
i tworzenie aplikacji mobilnych. Celem Akademii jest stworzenie nowych szans i zapewnienie programu nauczania dostosowanego do wymogów branży urządzeń przenośnych, dzięki któremu studenci będą odpowiednio przygotowani do funkcjonowania w świecie technologii bezprzewodowych.
Uniwersytety uczestniczące w Akademii BlackBerry mają dostęp do materiałów dydaktycznych przedstawiających zasady tworzenia aplikacji na platformę BlackBerry, a także administrowania technologiami BlackBerry i realizowania ich obsługi technicznej w przedsiębiorstwie. Partnerom uczestniczącym w Akademii BlackBerry firma RIM zapewnia materiały dydaktyczne, urządzenia, oprogramowanie i inne zasoby odzwierciedlające aktualne trendy techniczne. Uczestnicy mają do dyspozycji smartfony BlackBerry i tablety BlackBerry PlayBook, które znacznie ułatwiają przyswajanie wiedzy.
źródło: BlackBerry
News Co powinien wpisać w CV technik telekomunikacji?
Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej to zawód, do którego powstania przyczyniła się Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE). Osoba, która ukończy 4-letnią szkołę zawodową, zajmuje się obsługą systemów telewizji kablowych, a także produkcją, montażem i serwisem sprzętu wykorzystywanego przez sieci szerokopasmowe. Tymczasem technik telekomunikacji zajmuje się transmisją różnych informacji na odległość. Jak napisać CV, aby móc ubiegać się to o stanowisko? Co należy umieścić w curriculum vitae? Podpowiadamy.
czytaj więcej