W najnowszym badaniu F-Secure zapytało 2000 respondentów w USA o ich opinie na temat bezpieczeństwa i prywatności online. Wnioski dotyczące użytkowników Apple okazały się bardzo interesujące.
Nowe badanie F-Secure pokazuje, jak różnią się użytkownicy urządzeń Apple od właścicieli sprzętu innych marek. W badaniu zapytano 2000 Amerykanów jakiego urządzenia używają w wolnym czasie i na jego podstawie uzyskano odpowiedzi od ok. 1000 użytkowników Apple.
Przeprowadzone w kwietniu tego roku badanie miało na celu sprawdzenie, jakie są potrzeby użytkowników różnych urządzeń w zakresie bezpieczeństwa i ochrony prywatności. Respondenci odpowiedzieli na 20 pytań o rodzaj używanego urządzenia, dlaczego korzystają z takiego właśnie sprzętu i jak postrzegają różne aspekty prywatności i bezpieczeństwa online. Oto najciekawsze wnioski płynące z badania:
- 46% użytkowników Apple przyznało, że transakcje za zakupy online realizują za pomocą swoich urządzeń przenośnych, co w porównaniu z 14% użytkowników innych producentów jest dużym odsetkiem.
- 56% posiadaczy jabłek łączy się publicznymi sieciami Wi-Fi częściej niż raz w tygodniu. Tak zachowuje się jedynie 29% właścicieli urządzeń innych producentów.
- 44% użytkowników Apple posiada bądź planuje w najbliższym czasie używać rozwiązań VPN, a tylko 27% posiadaczy sprzętu pozostałych.
- Większość respondentów korzystających z Apple stwierdziła, że gotowa jest zapłacić więcej niż 100 dolarów za odzyskanie wykradzionych bądź utraconych danych, podczas gdy użytkownicy innych urządzeń w większości skłonni są wydać mniej niż 100 dolarów w celu odzyskania danych.
- Większa liczba respondentów używających Apple przyznała, że ich przyjaciele określiliby ich mianem “kreatywni”.
- Właściciele urządzeń Apple uważają, że ich społeczność jest bardziej bezpieczna od użytkowników sprzętu pozostałych producentów.
Jak mówi doradca ds. bezpieczeństwa F-Secure Sean Sullivan, badanie pokazuje, że użytkownicy Apple są bardziej mobilni i bardziej narażeni na zagrożenia online, ale jednocześnie korzystają z technologii, które pozwalają im zarządzać tym ryzykiem. To interesujące, ponieważ członkowie społeczności Apple postrzegają ją jako bezpieczniejszą od innych i powoduje to, że chętniej wykonują np. transakcje online. Większy ich odsetek używa rozwiązań VPN, co oznacza, że nie tylko są świadomi zagrożeń online, ale znają też produkty, które pomagają z nimi walczyć.
Czy osoby kreatywne mają mniej złudzeń na temat bezpieczeństwa?
Wśród respondentów, którzy odpowiedzieli, że ich przyjaciele opisaliby ich jako „kreatywnych”, przeważali użytkownicy urządzeń Apple, co oznacza, że stanowili oni znaczny odsetek użytkowników kreatywnych wśród uczestników sondażu. Ponieważ kreatywność przypisywało sobie więcej użytkowników urządzeń Apple, niż innych respondentów, podzbiór kreatywny pozwolił wyciągnąć pewne dodatkowe wnioski na temat tego, jak różne grupy ludzi postrzegają swoje urządzenia i jak ich używają. Oto kilka interesujących ustaleń na temat respondentów kreatywnych:
- Większość respondentów kreatywnych stwierdziło, że zapłaciłoby 100 dolarów lub więcej, aby odzyskać utraconą lub skradzioną treść, podczas gdy większość respondentów „efektywnych” zapłaciłoby nie więcej niż 100 dolarów.
- 44 proc. respondentów kreatywnych używa lub planuje używać VPN, w porównaniu z zaledwie 30 proc. respondentów efektywnych.
- 37 proc. respondentów kreatywnych uważa, że są bardziej narażeni na zagrożenia w sieci, niż inne osoby używające tych samych urządzeń, w porównaniu z zaledwie 20 proc. respondentów efektywnych.
Sullivan nie był zdziwiony, że zdaniem większości ich respondentów ich społeczność jest mniej narażona na zagrożenia, ale zaskoczyło go to, że respondenci kreatywni zdają się zaprzeczać temu trendowi. „To podręcznikowy przykład tendencyjności optymistycznej, dobrze znanego zjawiska psychologicznego. Fascynujące jest natychmiast to, że osoby kreatywne są mniej skłonne do optymizmu, niż osoby efektywne — powiedział Sullivan. — To tylko spekulacje, ale może to wynikać z tego, że osoby kreatywne lepiej potrafią sobie wyobrazić zagrożenia. A jeśli uwzględnić fakt, że wśród użytkowników urządzeń Apple jest więcej typów kreatywnych, można powiedzieć, że mają oni mniej złudzeń na temat bezpieczeństwa”.
Choć Sullivan sam nazywa się „windowsowcem”, to regularnie i entuzjastycznie używa Freedome na swoim iPadzie. „Przejrzysty interfejs i szeroki zbiór funkcji to coś, co moim zdaniem jest ważne dla użytkowników Apple, więc jest to idealne rozwiązanie do ochrony prywatności i danych dla osób korzystających z urządzeń tej firmy”.
Freedome VPN firmy F-Secure to aplikacja zabezpieczająca, która szanuje prywatność użytkowników, szyfruje komunikację, powstrzymuje próby śledzenia, blokuje złośliwe witryny oraz pozwala wybrać jedną z 17 wirtualnych lokalizacji w celu uzyskania dostęp do witryn i usług streamingowych z blokadą geograficzną. Aplikacja Freedome jest obecnie dostępna w wersjach do systemów iOS, OS X i Android, do komputerów Windows oraz urządzeń Amazon Fire. Do 11 czerwca można odwiedzić tę witrynę, aby zapisać się na przedłużony, trzymiesięczny bezpłatny okres próbny albo uzyskać 50 proc. zniżki na roczną subskrypcję Freedome dla trzech urządzeń.
*Źródło: Sondaż został przeprowadzony w Stanach Zjednoczonych przez Toluna Analytics wśród 1000 respondentów, którzy stwierdzili, że w czasie wolnym najczęściej używają urządzeń Apple, oraz 1000 respondentów, którzy podali, że w czasie wolnym najczęściej używają innych urządzeń. Więcej szczegółów i wyników można znaleźć tutaj.
źródło: F-Secure