* Globalne Sympozjum Regulatorów Rynku Telekomunikacyjnego dyskutuje o wyzwaniach regulacyjnych na najbliższe lata
W dniach 8-12 czerwca br. w Gabonie odbywa się największe na świecie coroczne spotkanie szefów i ekspertów urzędów regulacyjnych rynku telekomunikacyjnego. Tematem przewodnim tegorocznego sympozjum jest przede wszystkim to, jak regulatorzy powinni odpowiedzieć na wyzwania w zakresie potrzeb inwestycji w infrastrukturę ICT, tak aby zapewnić rozwój nowych usług i aplikacji, przez co możliwe będzie również zwiększenie możliwości w zakresie rozwoju społeczeństwa wiedzy na całym świecie. Dyskutowane jest również podejście regulacyjne do nowych trendów i wyzwań rynkowych.
Tegoroczne Sympozjum jest współorganizowane przez ITU oraz Urząd Regulacji Telekomunikacji w Gabonie. W Sympozjum bierze udział ponad 400 uczestników związanych z sektorem ICT z całego świata.
Podczas GSR-15 odbyły się warsztaty, seminaria i spotkania towarzyszące tj. spotkanie stowarzyszeń i przedsiębiorstw reprezentujących branżę ICT. Tematem przewodnim tegorocznego sympozjum jest wymiana najlepszych praktyk regulacyjnych mających na celu zapewnienie warunków dla rozwoju i upowszechnienia usług mobilnych.
Prezes UKE moderowała sesję dotyczącą wpływu regulacji na rozwój Internetu szerokopasmowego z udziałem przedstawicieli organów regulacyjnych z Kostaryki, Szwajcarii oraz Kambodży. Polski regulator wskazał na to, jak ważne jest zapewnienie właściwej współpracy z rynkiem telekomunikacyjnym, żeby we właściwy sposób odpowiedzieć na oczekiwania konsumentów dotyczące rozwoju usług telekomunikacyjnych w ciągu najbliższych kilku lat. Istotnym czynnikiem dla dalszego rozwoju tych usług jest zapewnienie odpowiedniej polityki rządu a także przewidywalnych warunków regulacyjnych. Tematem dyskusji były również bariery w dostępie do usług cyfrowych w szczególności na terenach wiejskich, przyszłość usługi powszechnej i czy jest to rozwiązanie dla zapewnienia zrównoważonego dostępu do usług sektora ICT, rola dostępu do informacji o infrastrukturze dla wspierania rozwoju usług cyfrowych oraz podejścia regulacyjne w zakresie jakości usług świadczonych konsumentom. W czasie wystąpienia Prezes UKE odwołała się do wielu pozytywnych doświadczeń z rynku polskiego. Do dyskusji, oprócz panelistów włączyli się przedstawiciele regulatorów biorący udział w sympozjum.
Jest to kolejne wydarzenie o zasięgu ogólnoświatowym, po Forum Światowego Szczytu Społeczeństwa Informacyjnego 2015 (WSIS Forum 2015), gdzie Prezes UKE została zaproszona do przewodniczenia obrad jako uznany ekspert branży ICT.
źródło: UKE