Ponad 140 licealistów z całej Polski wzięło udział w dniu otwartym YouthSpark Live, poświęconym rozwojowi kompetencji cyfrowych oraz budowaniu przyszłej kariery zawodowej. O znaczeniu umiejętności z zakresu IT, technologii oraz przedsiębiorczości w XXI wieku z młodzieżą rozmawiali Włodzimierz Marciński – Lider Cyfryzacji w Polsce, przedstawiciele Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz pracownicy firmy Microsoft. Spotkanie było również okazją do podsumowania polskiej edycji projektu „e-Skills for Jobs 2014”, prowadzonego pod patronatem Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych.
Zgodnie z szacunkami Unii Europejskiej, w 2015 roku liczba nieobsadzonych stanowisk w branży ICT przekroczy 500 tysięcy. Z kolei badania umiejętności praktycznych PIAAC 2013 pokazują, że zaledwie 19% badanych Polaków znalazło się w grupie średnich i wyższych umiejętności cyfrowych, co daje ostatnie miejsce na 32 badane kraje, najgorsze wśród krajów UE. Aby poprawić te niezadowalające wyniki, firma Microsoft zachęca polską młodzież do rozwoju cyfrowych kompetencji m.in. w ramach programu YouthSpark – globalnej inicjatywy, która ma na celu tworzenie nowych możliwości dla młodych ludzi.
Podczas piątkowego wydarzenia w siedzibie Microsoft licealiści wzięli udział w spotkaniach prowadzonych przez przedstawicieli Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacji Social Wolves oraz pracowników Microsoft. Uczniowie spotkali się także z Liderem Cyfryzacji w Polsce, Włodzimierzem Marcińskim.
„Cieszę się, że mogę dziś spotkać się z moimi młodszymi kolegami i koleżankami po fachu. Na przestrzeni ponad 20 lat mojej przygody z oprogramowaniem utwierdziłem się w przekonaniu, że Polacy są świetnymi programistami – w zeszłym tygodniu nasi reprezentanci zajęli II miejsce na Mistrzostwach Europy w programowaniu zespołowym, dzięki czemu Polska jako jedyny kraj po raz 21. awansowała do finałów mistrzostw świata. Z kolei wyniki badania ICILS 2013 pokazują, że polscy gimnazjaliści są w czołówce młodzieży o najwyższych kompetencjach cyfrowych. To niezwykły sukces. To wasze pokolenie. Chciałabym już niedługo przeczytać w gazetach, że polscy informatycy osiągają w programowaniu kolejne szczyty” – powiedział Włodzimierz Marciński, Lider Cyfryzacji i pełnomocnik ministra ds. rozwoju kompetencji cyfrowych w administracji, inaugurując piątkowe spotkanie w siedzibie Microsoft.
Młodzi uczestnicy YouthSpark Live wzięli także udział warsztatach w ramach projektu „Link do przyszłości". O swojej pasji i stosowaniu e-umiejętności w zawodowej karierze opowiedział również Łukasz Foks, menadżer kategorii Windows i urządzeń z Windows, ambasador programu „e-Skills for Jobs 2014”.
„Jeszcze niedawno uważaliśmy, że umiejętności cyfrowe to umiejętności przyszłości, jednak już dziś wiemy, że ponad 60% dzieci rozpoczynających obecnie edukację będzie pracowało w zawodach jeszcze nie istniejących. W 2015 roku aż 90% nowych miejsc pracy będzie wymagało podstawowych umiejętności cyfrowych. Tych liczb nie możemy oszukać. Umiejętności cyfrowe stają się niezbędnym elementem edukacji, a później życia zawodowego – podkreślił Marek Kosycarz, Dyrektor ds. Odpowiedzialności Społecznej w polskim oddziale Microsoft. „We wrześniu tego roku obchodziliśmy drugą rocznicę funkcjonowania inicjatywy YouthSpark. U jej progu postawiliśmy sobie za cel stworzenie możliwości edukacji, zatrudnienia i przedsiębiorczości dla 300 milionów młodych osób w ciągu kolejnych trzech lat. We współpracy z rządami, firmami i ponad 350 organizacjami non-profit w ciągu dwóch latach udało nam się stworzyć lepsze perspektywy dla 227 milionów młodych osób z ponad 100 krajów. Chcemy, aby również w Polsce liczba młodych ludzi, którzy otrzymali nasze wsparcie, stale się powiększała” – dodaje Kosycarz.
Partnerem wydarzenia była Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji – organizacja pozarządowa zrzeszająca przedsiębiorstwa zajmujące się usługami lub badań z zakresu elektroniki i telekomunikacji. KIGEiT jest koordynatorem polskiej edycji „e-Skills for Jobs 2014”.
źródło: Microsoft
Wiadomości firmowe Archiwizowanie wiadomości e-mail w programie Microsoft Outlook: Tajemniczy przycisk "Archiwum"
Czy kiedykolwiek korzystałeś z tego przycisku? Czy zdarzyło Ci się przypadkowo kliknąć go, próbując usunąć konkretną wiadomość e-mail? A może świadomie zdecydowałeś się skorzystać z tej funkcji? Choć niektórzy użytkownicy mogą uznać tę opcję za użyteczną, warto zauważyć, że jej zastosowanie może prowadzić do wielu błędów. Przede wszystkim, należy podkreślić, że przycisk "Archiwum" nie spełnia wszystkich oczekiwań stawianych profesjonalnym narzędziom do archiwizacji wiadomości e-mail. czytaj więcejWiadomości firmowe Nowa wersja oprogramowania innovaphone: Integracja z Microsoft Teams, Outlook i macOS oraz wiele innowacyjnych aplikacji
Niemiecki specjalista w dziedzinie telefonii IP innovaphone kontynuuje rozwój swojego środowiska komunikacji i pracy innovaphone myApps i uzupełnia swoje rozwiązanie telefonii IP, Unified Communications i Cloud o liczne nowe funkcje i aplikacje. Nowa wersja oprogramowania innovaphone zawiera natywną aplikację innovaphone myApps dla systemu macOS. Kolejna nowość: Aplikacja Custom App umożliwia prostą i bezproblemową integrację aplikacji myApps i Microsoft Teams.czytaj więcej