Archiwalne

+ UKE: Współpraca ponad granicami - porozumienie w walce z kradzieżami infrastruktury

27.11.2014

27 listopada br., Sygnatariusze Memorandum na rzecz przeciwdziałania kradzieżom infrastruktury zawarli porozumienie o współpracy z niemiecką organizacją zrzeszającą właścicieli infrastruktury - SIPAM. 

Statystyki obrazujące skalę kradzieży metali w Polsce wskazują także, że do przestępstwa przywłaszczenia mienia dochodzi najczęściej na terenach przygranicznych: na Śląsku, w Lubuskiem i Zachodniopomorskiem. Tylko w pierwszym półroczu 2014 roku właściciele infrastruktury zlokalizowanej na tych terenach zgłosili Policji ponad 3400 przypadków kradzieży. Zorganizowane grupy przestępcze działające w pasie przygranicznym, dokonują kradzieży na terenie jednego państwa, a następnie upłynniają łup za granicą, minimalizując w ten sposób ryzyko zdemaskowania. - Musimy ograniczyć ten proceder, nasze wspólne działania z Policją pozwolą na skuteczną walkę z kradzieżami metali - zaznacza Marzena Śliz, przewodnicząca Sygnatariuszy Memorandum i Dyrektor Departamentu Rozwoju Infrastruktury w UKE.

Konferencja, podczas której zawarto porozumienie z SIPAM, miała na celu omówienie wspólnych inicjatyw zmierzających do poprawienia bezpieczeństwa infrastruktury w sektorze telekomunikacji, energetyki i kolei.

- Zakładam, że podjęta współpraca może zaowocować wspólnymi, polsko-niemieckimi działaniami prewencyjnymi, co zdecydowanie utrudni prace złodziejom na terenach przygranicznych, a w perspektywie czasu zwiększy bezpieczeństwo osób na co dzień korzystających z infrastruktury kolejowej, telekomunikacyjnej i energetycznej - podkreśla Marzena Śliz.

Dużym atutem zawartego porozumienia będzie także współpraca z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, które koordynuje działania związane z projektem „Razem Bezpieczniej", stanowiącym skuteczne narzędzie wspierające realizację ustawowych działań organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego. W październiku br. zostały przeprowadzone kontrole ponad 170 punktów skupu metali na terenie województwa lubuskiego. Akcja o kryptonimie „Złom”, została zrealizowana wspólnie przez lubuską Policję, Służbę Ochrony Kolei, a także spółki Orange i Enea. Piotr Kończarek (Orange) zaznacza dodatkowo: - Mamy doświadczenia ze Śląska, gdzie wspólnie z Wojewódzką Policją w Katowicach ograniczyliśmy liczbę kradzieży o ponad 40 %. Przyczyniło się do tego powołanie jednostki specjalnej, walczącej z kradzieżami infrastruktury.

Bezpieczna infrastruktura, to bezpieczne społeczeństwo
Codziennie dochodzi do kradzieży i dewastacji urządzeń, które odpowiadają za bezpieczeństwo społeczeństwa. Z powodu kradzieży infrastruktury kolejowej, w ubiegłym roku opóźnionych było ponad 9 tysiąca pociągów. Ponad milion pasażerów i setki tysięcy ton towarów nie dotarły na miejsce o czasie. Złodzieje i wandale ryzykują swoim życiem i narażają na niebezpieczeństwo osoby postronne. Przez kradzieże i dewastacje infrastruktury, traci nie tylko zarządca infrastruktury, ale przede wszystkim społeczeństwo i gospodarka.

Sygnatariusze Memorandum: Urząd Komunikacji Elektronicznej, Urząd Regulacji Energetyki i Urząd Transportu Kolejowego, pracują nad  projektem zmian legislacyjnych. Projekt ten będzie wprowadzał zmiany w handlu złomem. Osoby, które będą sprzedawać złom o wartości powyżej ustalonej kwoty, otrzymają zapłatę na wskazany rachunek bankowy. Jak pokazuje praktyka w krajach, w których wprowadzono bezgotówkowy model rozliczeń, liczba kradzieży znacząco spadła.

Memorandum jest inicjatywą otwartą, w listopadzie list intencyjny podpisali przedstawiciele Comarch S.A. i Instytutu Łączności.

źródło: UKE

News Dobry i tani telefon – czy to możliwe?

Smartfon jest nieodłączną częścią naszej codzienności, która wymaga nieograniczonego oraz ciągłego dostępu do informacji. Jest mały, poręczny i zawsze pod ręką. Służy nie tylko do dzwonienia czy wysyłania wiadomości, ale i do rozrywki, przeglądania social mediów, odpisywania na maile czy pracy zdalnej. Wybór modeli o przeróżnych parametrach jest ogromny – jednocześnie jednak staje się niebywale trudny. Czy da się kupić dobry i tani telefon? O tym w dzisiejszym artykule! czytaj więcej

News Korzystasz z Chatu GPT? Uważaj na podejrzane łącza i wyniki wyszukiwania

Niedawno opublikowane badania ujawniły, że wyniki wyszukiwania, które prezentuje ChatGPT mogą prowadzić do podejrzanych witryn internetowych, na których użytkownicy mogą być narażeni na ataki phishingowe. Co prawda niektóre zapytania kierowane do sztucznej inteligencji – takie jak te związane z kryptowalutami – mogą owocować w złośliwe wyniki częściej niż inne, powinno to jednak zwrócić uwagę na problem, który może stać się znacznie poważniejszy. czytaj więcej

News Przede wszystkim bezpieczeństwo

Jak często zdarza się, że cenne dane w firmie giną bezpowrotnie przypadkowo usunięte lub 
w wyniku ataku hakerskiego? Według badań, dotyczy to aż 50% plików firmowych! Aż 59% małych i średnich przedsiębiorstw padło w 2022 r. ofiarą cyberprzestępców. czytaj więcej

News Branża IT w walce z koronawirusem: darmowe wsparcie dla organizacji prospołecznych

Już ponad sto firm z Polski i z zagranicy zadeklarowało w ostatnich dniach pomoc dla organizacji pozarządowych dotkniętych skutkami kryzysu. Po darmowe usługi IT, dostęp do produktów, narzędzi i specjalistów, mogła zgłaszać się stowarzyszenia i fundacje, których działalność została znacząco utrudniona w skutek globalnej pandemii koronawirusa. czytaj więcej