* ZyXEL: Ryzyko korzystania z przestarzałego oprogramowania - dlaczego małe i średnie firmy muszą podjąć działania
Bezpieczeństwo jest jednym z najczęściej omawianych tematów w branży IT, a potrzeba posiadania najnowszego oprogramowania jest powszechnie uznana i przestrzegana w dużych przedsiębiorstwach. Inaczej jest w małych i średnich firmach, które z powodu ograniczonych budżetów i zasobów czasowych często pozostają przy starszym oprogramowaniu. Eksperci firmy Kaspersky - partnera technologicznego ZyXELa, zauważyli, że „większe przedsiębiorstwa są coraz lepiej chronione, więc cyberprzestępcy coraz częściej atakują mniejszy biznes”.
Coraz powszechniejsze nowoczesne metody pracy, takie jak np. BYOD, powodują, że małe i średnie firmy są zmuszone do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa i ochrony swoich danych. Dlaczego zatem tylko 28% firm stosuje politykę bezpieczeństwa swojej sieci? I co dokładnie zagraża małym i średnim firmom przez posiadanie przestarzałego oprogramowania?
Podczas gdy producenci stale aktualizują swoje produkty, małe i średnie firmy niechętnie odświeżają swoje oprogramowanie, pamiętając ten proces jako kosztowny i czasochłonny.. Te same zapory są używane przez dłuższy okres, a przez to stare urządzenia pozostają bez najnowszej wersji oprogramowania zabezpieczającego. Starsze urządzenia często posiadają przestarzałe procesory i to, w połączeniu z ograniczeniami konstrukcyjnymi, zmusza małe firmy do kompromisu w sprawie kluczowych aktualizacji, takich jak najnowszego oprogramowania Unified Threat Management (UTM).
Używając zapór, które nieskutecznie bronią przed atakiem cybernetycznym, mniejsze firmy ryzykują bezpieczeństwo swojej sieci. Wraz z przenoszeniem swoich działań biznesowych do Internetu, bezpieczna sieć musi stać się priorytetem, jest to sposób, aby zagwarantować maksymalną wydajność pracowników, utrzymać konkurencyjność i zadowolenie klientów.
Mając to na uwadze, należy inwestować w rozwiązania o wysokiej wydajności, które obejmują wszystkie funkcje UTM, takie jak program antywirusowy, filtrowanie zawartości, wykrywanie włamań i anty-spam. Podczas, gdy metody hakerów są coraz bardziej wyrafinowane, małe i średnie firmy powinny posiadać najnowsze oprogramowanie, aby skutecznie zapobiegać atakom sieciowymi. Aby uniknąć niechcianych kosztów aktualizacji oprogramowania, warto skorzystać z oferty tych producentów, którzy zapewniają w pełni zintegrowane pakiety wraz z bezpłatnymi aktualizacjami. Biorąc pod uwagę przykre skutki finansowe i biznesowe ataku cybernetycznego, korzystna jest jednorazowa inwestycja w kompleksowe rozwiązanie bezpieczeństwa.
Pracownicy są już przyzwyczajeni do elastycznych metod pracy, a wraz z tym w ciągu najbliższych kilku lat mniejsze firmy będą musiały zapewnić im dostęp do wydajnej i bezpiecznej sieci firmowej. Najnowsze aktualizacje zabezpieczeń pozwalają spełnić te wymagania oferując nowe funkcje, takie jak patrol aplikacji, gdzie właściciel MŚP może utrzymać wysoki poziom kontroli nad bezpieczeństwem zarówno sieci, jak i wszelkich poufnych danych.
Jak podsumowuje Aleksander Styś, Internal Account Manager ZyXEL Communications: „Kwestia cyberataków jest poważna i złożona, a bezpieczeństwo sieci to już nie tylko kwestia IT, ale także reputacji i konsekwencji finansowych. Dlatego prowadzący działalność, powinni zająć się tym tematem w pierwszej kolejności. Małe i średnie firmy z przestarzałym oprogramowaniem narażają swoich klientów i pracowników na ryzyko takiego ataku, którego konsekwencje mogą być olbrzymie, dlatego muszą działać natychmiast”.
źródło: ZyXEL
News Korzystasz z Chatu GPT? Uważaj na podejrzane łącza i wyniki wyszukiwania
Niedawno opublikowane badania ujawniły, że wyniki wyszukiwania, które prezentuje ChatGPT mogą prowadzić do podejrzanych witryn internetowych, na których użytkownicy mogą być narażeni na ataki phishingowe. Co prawda niektóre zapytania kierowane do sztucznej inteligencji – takie jak te związane z kryptowalutami – mogą owocować w złośliwe wyniki częściej niż inne, powinno to jednak zwrócić uwagę na problem, który może stać się znacznie poważniejszy. czytaj więcejNews Czy warto ubezpieczyć telefon?
Dla wielu z nas telefon komórkowy stał się przedmiotem, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Służy nie tylko do komunikacji, ale jest także centrum zarządzania naszym życiem prywatnym i zawodowym. W związku z tym, pojawia się pytanie o zabezpieczenie tego cennego urządzenia. Czy warto ubezpieczyć telefon?
czytaj więcej