Archiwalne

33 mln kary dla TPSA

17.08.2007

Prezes UKE ukarał TP za niewykonywanie oferty określającej ramowe warunki umów o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej i związanych z nim udogodnień.

W dniu 17 sierpnia 2007 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nałożył na Telekomunikację Polską S.A. karę pieniężną w wysokości 33 000 000 zł za niewykonywanie:

  • decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 5 października 2006 r. sygn. DRTH-WOR-6062-2/06(41) zmieniającej projekt „oferty ramowej TP określającej ramowe warunki umów o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej i związanych z nim udogodnień w zakresie dostępu pełnego i współdzielonego i zatwierdzającej projekt w brzmieniu zawartym w załączniku nr 1 do decyzji” (RUO - Reference Unbundling Offer) oraz
  • decyzji z dnia 3 kwietnia 2007 r. sygn. DRTH-WOR-6062-2/06(63) uchylającej i zmieniającej w części decyzję z dnia 5 października 2006 r sygn. DRTH-WOR-6062-2/06(41) określającej ramowe warunki umów o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej i związanych z nim udogodnień w zakresie dostępu pełnego i współdzielonego.

Decyzje te stanowią ofertę ramową i zawierają regulacje wprowadzające minimalne wymagania, gwarantujące operatorom alternatywnym równoprawność oraz brak dyskryminacji. Na ich podstawie TP była zobowiązana do zawierania umów z operatorami na warunkach nie gorszych niż określone tymi decyzjami.

Podstawą nałożenia kary za niewypełnienie warunków zapewnienia dostępu telekomunikacyjnego jest w niniejszym postępowaniu niewykonywanie oferty ramowej. Prezes UKE wprowadzając ofertę ramową kierował się zgodnie z ustawą potrzebą usprawnienia procesu zawierania umów o połączeniu sieci pomiędzy TP a operatorami alternatywnymi oraz potrzebą zapewnienia ich sprawnego wejścia na rynek oraz miał na celu przeciwdziałanie hamowaniu przez TP realizacji powyżej wymienionych celów funkcjonowania tych ofert.

W wyniku przeprowadzonego postępowania administracyjnego ustalono, iż pomimo skutecznego złożenia przez operatorów wniosków o zawarcie Umowy o Dostępie i Umowy Kolokacji, TP zawarła umowy o treści niezgodnej z ww. decyzjami bądź w ogóle ich nie zawarła. W ocenie Prezesa UKE przyczyną takiego stanu rzeczy był brak w toku negocjacji woli Spółki dostosowania Projektów Umów o Dostępie i Umów Kolokacji do ww. decyzji, mimo zgłaszanych w tym przedmiocie zastrzeżeń operatorów.

Prawo Telekomunikacyjne przewiduje w takich sytuacjach wydanie przez Prezesa UKE decyzji nakładającej karę pieniężną w maksymalnej wysokości do 3% przychodów ukaranego podmiotu.

Wysokość nałożonej kary uwzględnia fakt, iż TP po raz kolejny naruszyła postanowienia oferty ramowej, utrudniając i opóźniając w ten sposób rozwój konkurencji.

Wykaz kar nałożonych przez UKE

źródło: UKE

News Usługi Starlink - zasady działania i dostępność

Firma SpaceX, mimo że jest stosunkowo młoda, należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Trudno się temu dziwić, to właśnie ona na nowo rozpaliła ludzkie fascynacje kosmosem i wznieciła marzenia o jego podboju. Wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązania technologiczne, do niedawna znajdujące się wyłącznie w sferze fantastyki naukowej. Zalicza się do nich system satelitarny Starlink, z którego może korzystać każdy z nas.

1. Czym jest Starlink? – Podstawowe informacje.
2. Satelity Starlink – łączność na całym świecie.
3. Usługi Starlink – routery i abonament. czytaj więcej

News Jak VR po cichu kształtuje przyszłość inteligentnych domów

Technologia wirtualnej rzeczywistości (VR) robi furorę w różnych branżach, od gier po opiekę zdrowotną. Jednak jednym z obszarów, w którym VR po cichu wywiera znaczący wpływ, jest sfera inteligentnych domów. Wraz z rozwojem połączonych urządzeń i Internetu, VR staje się niezbędnym narzędziem dla właścicieli domów do interakcji i kontrolowania ich inteligentnych domów. W tym artykule zbadamy, w jaki sposób VR kształtuje przyszłość inteligentnych domów i potencjalne korzyści, jakie oferuje właścicielom domów. czytaj więcej

News Co to jest silnik krokowy i jak działa?

Silnik krokowy to rodzaj silnika elektrycznego, który jest szeroko stosowany w różnych aplikacjach przemysłowych, w tym w pojazdach autonomicznych. czytaj więcej

News Samsung Galaxy S25, S25 Ultra i S25+ - który model wybrać?

Miłośnicy doczekali się! Samsung wprowadził na rynek nową serię smartfonów Galaxy S25, w której znajdziemy modele S25, S25+ oraz S25 Ultra. Każdy z nich to, oprócz pewnych podobieństw, unikalne funkcje i specyfikacje, dostosowane do różnych potrzeb użytkowników. Wybór odpowiedniego modelu może być wyzwaniem, dlatego warto przyjrzeć się bliżej ich cechom, aby podjąć świadomą decyzję. Porównujemy te trzy urządzenia, analizując ich kluczowe różnice i zalety, aby pomóc Ci wybrać smartfon idealnie dopasowany do Twoich oczekiwań.

1. Samsung Galaxy S25 - na podstawowe potrzeby i mniejszy budżet
2. Samsung Galaxy S25+, czyli starszy brat
3. Najmocniejszy zawodnik, czyli Samsung Galaxy S25 Ultra czytaj więcej