Alcatel-Lucent wprowadza nowe udoskonalenia technologii wirtualnych sieci prywatnych
Firma Alcatel-Lucent przedstawiła dla operatorów ofertę realizacji sieci VPN o zupełnie nowej jakości, pozwalającą proponować klientom instytucjonalnym nową, bardziej zróżnicowaną ofertę usług VPN.
Wprowadzone udoskonalenia pozwalają na zaoferowanie usług VPN o podwyższonej jakości z bardzo precyzyjnym monitorowaniem pracy samego VPN, jak i komunikacji aplikacji biznesowych działających w VPN. Otwiera to nowe możliwości osiągania dodatkowych przychodów bez dużych nakładów finansowych oraz wyraźnego różnicowania się na tle konkurencji.
Dotychczas operatorzy, oferując przedsiębiorstwu klasyczne usługi VPN, musieli zwykle dokonywać instalacji urządzeń we wszystkich jego oddziałach, co wiąże się z dużymi nakładami kapitałowymi i jest pracochłonne. Może to również spowolnić wprowadzanie usług. Nowe rozwiązanie Application-Assured VPN firmy Alcatel-Lucent umożliwia oferowanie tych usług np. za pośrednictwem Internetu, ale z typowym dla rozwiązania lokalnego poziomem wydajności, bezpieczeństwa, prywatności i jakości usług, co ma dla operatorów kluczowe znaczenie.
Operatorzy będą mogli oferować przedsiębiorstwom opcję monitorowania oraz kształtowania ruchu sieciowego z podziałem na poszczególne aplikacje — na wyjątkowym poziomie szczegółowości — przez specjalny portal internetowy zapewniający widoczność całej sieci operatora. Za pomocą tego portalu przedsiębiorstwo mogą także zarządzać priorytetami ruchowymi dla swoich aplikacji optymalizując w ten sposób zakupioną od operatora przepustowość, co pozwala znacznie ułatwić planowanie i poprawić wykorzystanie sieci oraz wydajność aplikacji w niej pracujących.
„Aktualne rozwiązania VPN zapewniają bardzo ograniczoną widoczność oraz kontrolę na poziomie usług. Zazwyczaj aby to osiągnąć - wymagane jest instalowanie dodatkowych urządzeń, co jest czasochłonne i kosztowne oraz zwiększa złożoność całego systemu. Proponowane, zintegrowane podejście do tego problemu pozwala uzyskać bardzo szczegółowy widok pracy VPN i to na poziomie aplikacji przedsiębiorstwa dając możliwość pełnego monitorowania i kontroli na poziomie samych aplikacji. Zapewnia to znaczne korzyści przedsiębiorstwom, które kupują sieciowe usługi VPN” — powiedział dr Jim Metzler, wiceprezes firmy Ashton & Metzler Associates.
Operatorzy, którzy wdrożyli routery usługowe Alcatel-Lucent z serii 7750 Service Router, mogą po prostu zainstalować w urządzeniu sieciowym nową „kartę usług”, zaś w systemie zarządzania doinstalować oprogramowanie do tworzenia zaawansowanych raportów i analiz pracy samej sieci VPN oraz funkcjonowania aplikacji. Pozwoli to na natychmiastowe zaoferowanie przedsiębiorstwom rozszerzonego zestawu opcji usługowych VPN. Monitorowanie jakości obsługi poszczególnych aplikacji może objąć przykładowo aplikacje do przesyłania głosu, wideo, przesył danych o znaczeniu krytycznym dla przedsiębiorstwa, takie jak rozwiązania SAP i Citrix, systemy poczty elektronicznej, VoIP i systemy do wideokonferencji, komunikatory i aplikacje NetMeeting. Ponadto operatorzy będą mogli jeszcze bardziej rozszerzyć swoją ofertę, wprowadzając usługi bazujące na dostępie do Internetu, takie jak wideokonferencje i usługi SaaS (Software as a Service), ale zaoferowane z wymaganą przez aplikację jakością, a nie z aktualnie dostępną, oferowaną przez klasyczny Internet. Pozwoli to zaoferować zupełnie nowe usługi z krótszym czasem wprowadzenia na rynek oraz zapewni lepszy zwrot z inwestycji niż dotychczasowe rozwiązania.
„Operatorzy są bardzo zainteresowani świadczeniem usług rozpoznających aplikacje” — powiedział Peter Hall, główny analityk w firmie badawczej Ovum Enterprise. „Rozwiązanie firmy Alcatel-Lucent wychodzi naprzeciw temu zainteresowaniu, ale w nieco inny sposób — bowiem funkcje te znajdują się w sieci. Takie podejście potencjalnie zmniejsza koszty ponoszone przez użytkowników, zwiększa skalowalność i ułatwia operatorom świadczenie usług”.
Rozwiązanie AA-VPN firmy Alcatel-Lucent umożliwi operatorom zwiększenie udziału w rynku usług IP VPN i Ethernet VPN, z którego przychody według prognoz Ovum przekroczą w 2012 r. 45 mld USD*. Jest to ważny segment rynku dla operatorów, którzy poszukują sposobów lepszego wykorzystania dotychczasowych inwestycji i zwiększenia swoich przychodów.
„Przez cały czas blisko współpracujemy z klientami, aby ułatwiać im osiąganie maksymalnego zwrotu z inwestycji w sieci oraz pomóc w strategicznym rozszerzaniu oferty usług na obszary, które mogą być nowymi źródłami przychodów” — powiedział Basil Alwan, prezes działu IP w firmie Alcatel-Lucent. „Te nowe funkcje pomogą im rozszerzyć ich dotychczasową ofertę usług VPN, co umożliwi im powiększenie swojego rynku dzięki oferowaniu usług o wyższej wartości”.
źródło: Alcatel-Lucent