Archiwalne

Analiza cen dostępu do mobilnego Internetu

16.09.2008

Prezes UKE przedstawił analizę cen usług dostępu do Internetu oferowanych przez operatorów sieci ruchomych.

Analiza powstała w celu porównania poszczególnych ofert usług dostępu do Internetu świadczonych przez operatorów telefonii ruchomej. W analizie zostały omówione oferty PTK Centertel Sp. z o.o., Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o., Polkomtel S.A. i P4 Sp. z o.o.

W 2007 roku ponad 8 mln osób w Polsce skorzystało z dostępu do Internetu w sieciach ruchomych (jest to liczba osób, które przynajmniej raz skorzystały z Internetu w sieci ruchomej, w tym również poprzez telefony komórkowe w przeciągu 2007 r.). Tak znaczna liczba osób świadczy o dużym zainteresowaniu klientów tą formą łączenia się z Internetem i dla wielu zaczyna stawać się alternatywą w stosunku do Internetu stacjonarnego.

W przypadku dostępu do Internetu w sieci ruchomej plusem jest teoretyczna możliwość skorzystania z Internetu na terenie prawie całego kraju, niezależnie od zainstalowanej tam infrastruktury stacjonarnej. W obecnej chwili technologiami dostępu w sieci ruchomej za pomocą, których można łączyć się z Internetem są:

- GPRS (General Packet Radio Service) - umożliwiający przesył danych z przepływnością do 53 kbit/s;
- EDGE (Enhanced Data rates for GSM Evolution) - umożliwiający przesył danych z przepływnością do 240 kbit/s;
- UMTS (Universal Mobile Telecommunications System) - standard w systemie technologii 3G (Third Generation) dzięki któremu możliwe jest świadczenie usług transferu danych poprzez:
   - HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) - technologię pozwalającą na przesył danych z sieci do terminala z maksymalną prędkością 7,2 Mbit/s oraz 
   - HSUPA (High Speed Uplink Packet Access) - technologie pozwalającą na przesyła danych z terminala do sieci z maksymalną prędkością 1,92 Mbit/s.

Funkcjonalności HSUPA i HSDPA budowane w standardzie sieci UMTS pozwalają na dużo szybszą transmisję danych od oferowanej przez technologię GPRS, EDGE. Jednak obecnie jest on dostępny przede wszystkim w większych miastach w Polsce, co w znacznym stopniu ogranicza dostępność usług szerokopasmowego Internetu dla mieszkańców z obszarów słabo zurbanizowanych.

Zasięg sieci Orange w technologiach GSM i EDGE obejmuje prawie 99,5% a w technologiach UMTS i HSDPA powyżej 31% populacji kraju. Technologia HSDPA jest dostępna przede wszystkim w większości dużych miast Polski. Pozostałych trzech operatorów: PTC Sp. z o.o. i Polkomtel S.A. oraz P4 Sp. z o.o. nie podało informacji odnośnie procentowego dostępu do każdej z technologii mieszkańców kraju.

Technologie GPRS, EDGE oferują znacznie mniejsze przepływności i mimo, iż EDGE daje możliwość łączenia się z Internetem powyżej 144 kbit/s, to w obecnych czasach, gdy standardem staje się przynajmniej 1 Mbit/s, jest ona niewystarczająca. Polscy operatorzy telefonii ruchomej od kilku lat starają się sukcesywnie rozszerzać zasięg świadczenia usług w technologii UMTS. Jest to jednak proces długotrwały i kosztowny m.in. ze względu na potrzebę znacznie większego pokrycia terenu stacjami bazowymi niż w przypadku pozostałych technologii. Dosyć często pojawiającym się problemem, jest również kwestia braku społecznej akceptacji budowy masztów czy stacji bazowych.

Kolejnym ograniczeniem dostępu do Internetu w sieci ruchomej są limity transferu danych, po przekroczeniu, których drastycznie spada przepustowość łącza znacznie utrudniając korzystanie z zasobów sieci. Dlatego też można zastanawiać się nad substytucyjnością tego rodzaju dostępu do Internetu wobec stałego łącza szerokopasmowego - nie tylko ze względu na szybkość transferu danych, ale przede wszystkim ze względu na cel w jakim korzystamy z Internetu. Osoby korzystające z dostępu do Internetu w sieci ruchomej w znacznie mniejszym stopniu będą mogły korzystać z możliwości wymiany i ściągania plików multimedialnych czy TV on-line, ponieważ takie wykorzystywanie Internetu spowoduje szybkie wyczerpanie limitu. Internet w sieci ruchomej jest więc usługą dla tych, którzy mają znacznie mniejsze potrzeby związane z korzystaniem z Internetu.

Operatorzy telefonii ruchomej świadomi ograniczeń dostępu Internetu w sieci ruchomej, zaproponowali dostęp do Internetu stacjonarnego. W tej chwili w swoich ofertach takie usługi posiada PTK Centertel Sp. z o.o. od 15 października 2007 roku oraz od 1 lipca 2008 roku PTC Sp. z o.o. na podstawie podpisanych umów Bitstream Access z Telekomunikacją Polską S.A.

W poniższej analizie przedstawione zostały oferty operatorów sieci ruchomych zarówno dotyczące Internetu w sieciach ruchomych jak również Internetu w sieci stacjonarnej.

Analiza cen usług dostępu do Internetu operatorów sieci ruchomych

źródło: UKE

News Internet stacjonarny w Sulejówku - pewne i stałe rozwiązanie

Wiele osób wybierając internet, zastanawia się, którą opcję wybrać. Mobilny, światłowodowy, radiowy czy satelitarny? Opcji jest wiele. Jednym z korzystniejszych rozwiązań dla osób poszukujących niezawodnego dostępu do sieci jest internet stacjonarny, nazywany również internetem światłowodowym. Rozwiązanie to jest konkurencyjne pod wieloma względami - cenowymi i jakościowymi. Jeśli poszukujesz dobrej oferty w Mińsku Mazowieckim, Wesołej, Sulejówku czy Wawrze, to mamy dla Ciebie dobre rozwiązanie, które sprawdzi się w szkole, pracy i w domu. czytaj więcej

News Oferty internetu domowego bez limitu - co to takiego?

Wybór oferty internetu stacjonarnego bywa problematyczny. Mnogość propozycji współpracy od operatorów telekomunikacyjnych nie ułatwia zadania. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert na internet stacjonarny bez limitu danych transferowych. Co to oznacza? Gdzie szukać najlepszych propozycji? Sprawdź! czytaj więcej

Motorola Wyjątkowa oferta moto g – smartfony ze słuchawkami w cenie, na którą każdy może sobie pozwolić

Jak wygląda idealny smartfon? Taka definicja nie istnieje, ale istnieją funkcje w telefonach, które cenią sobie użytkownicy bez względu na szerokość geograficzną. Jesteśmy w stanie zapłacić więcej za nowy telefon, pod warunkiem, że będzie posiadał pożądane przez nas cechy. Wydajna bateria, płynne działanie, lepsze aparaty fotograficzne, metalowa obudowa, czy dobrej jakości ekran należą do grupy funkcji premium, ważnych dla każdego. Motorola kontynuuje rozwijanie swojej najpopularniejszej rodziny produktów – moto g, tak by móc zaoferować najlepsze, dostępne na rynku rozwiązania w cenie dostępnej dla większości z nas. czytaj więcej