EXATEL, w konsorcjum z Telekomunikacją Kolejową, zakończył wdrożenie jednej z największych w Polsce sieci transmisji danych, zbudowanej dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w oparciu o nowoczesną technologię MPLS.
Dzięki niej Agencja może sprawnie zarządzać funduszami unijnymi oraz wprowadzić możliwość składania wniosków o dopłaty rolnicze via Internet.
Wdrożenie rozległej sieci VPN MPLS objęło 324 jednostki ARIMR, w tym Centralę oraz wszystkie Oddziały Regionalne i Biura Powiatowe, znajdujące się na terenie całej Polski. Prace były realizowane przez konsorcjum EXATEL i Telekomunikacja Kolejowa w oparciu umowę z dnia 17 lipca 2008 roku, zawartą przez strony w wyniku wygranego postępowania przetargowego. Usługa została zrealizowana w oparciu o łącza transmisji danych oraz zestawione kanały VPN i będzie świadczona przez okres 4 lat. Łączna wartość kontraktu wyniosła blisko 30 mln zł brutto.
„Budowa nowoczesnej i skalowalnej sieci, o większej przepustowości łączy, gwarantuje dużo szybszą transmisję danych pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami oraz wyższy poziom bezpieczeństwa. Do tego jest znacznie tańsza w użytkowaniu. Zyskujemy kilkukrotne oszczędności w zakresie kosztów ponoszonych do tej pory na usługę transmisji danych” – powiedział Marek Steciuk, Zastępca Dyrektora Departamentu Informatyki w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dodał, że nowa sieć – w przeciwieństwie do uprzednio wykorzystywanej sieci Frame Relay – udostępnia o wiele większą przepustowość łączy i szybszą transmisję danych. W efekcie zapewnia sprawne działanie wielu aplikacji związanych z rozwojem rolnictwa oraz stwarza możliwości wprowadzenia procedury składania wniosków o dopłaty rolnicze poprzez Internet.
„Sieć VPN MPLS jest niezastąpionym rozwiązaniem w instytucjach, które wymagają sprawnej, szybkiej i bezpiecznej komunikacji pomiędzy wszystkimi lokalizacjami. Prosta konfiguracja oraz możliwość łatwej rekonfiguracji sieci pozwalają szybko reagować na zmieniające się potrzeby organizacji” – powiedział Aleksander Biernacki, Dyrektor Departamentu ds. Administracji Publicznej EXATEL SA. Podkreślił, że VPN MPLS umożliwia także różnicowanie ruchu w zależności od priorytetów przesyłanych danych, co pozwala efektywniej zarządzać pasmem.
EXATEL od wielu lat specjalizuje się we wdrażaniu sieci VPN MPLS. W 2002 roku był prekursorem tej technologii w Polsce, dziś ma na koncie wiele sukcesów i udanych wdrożeń sieci VPN, opartych o różne technologie. W marcu bieżącego roku EXATEL, wspólnie z Telekomunikacją Kolejową, oddał do użytku jedną z największych w kraju rozległych sieci transmisji danych (VPN MPLS) dla Ministerstwa Sprawiedliwości, obejmującą 327 lokalizacji resortu.
Wśród klientów EXATEL z sektora administracji publicznej są także: Narodowy Fundusz Zdrowia, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Państwowa Inspekcja Pracy, Najwyższa Izba Kontroli, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Finansów. Z rozwiązań EXATEL korzysta także wiele przedsiębiorstw m.in. z sektora finansowo-bankowego, np. PKO Bank Polski SA, czy Raiffeisen Bank Polska SA.
źródło: Exatel